Ram alırken?

Sponsorlu Bağlantılar

Uhops

Uhops

Üye
    Konu Sahibi
Ram alırken?
Merhaba.
Ram almak istiyorum şuan kullandığım pc'de 1024mb ram var fakat dxdiag'ta 894mb yazıyor. Sistem boştayken bile bazen ramı %60 hatta %80 kullanılıyor kısacası ramım yetmıyor. Chromeye tıklıyorum 10 saniye bekletiyor ve 3 sekmeden sonra zorlamaya başlıyor. Ram almak istiyorum. (Pc açılırken ram frequancy(hızı) 667mhz yazıyor yanı 1333mhz mı). 2 tane 2gb lik ram almak istiyorum 2. el olarak almak istiyorum zaten piyasada ddr2 ram kalmadı sayılır ramı alırken anakartın destekleyip desteklemediğini nasıl bilcem.şimdi bilgisayarcıya götürsem fazladan 20 tl para alcak gerek yok evde kendım takarım.Şimdi dahada özetliyecek olursak ram alacam pc'mın ramı okuyup okumayacağını nasıl bilecem.

Not:psu:Max230w.anakartın fotoğrafını falan isterseniz yarın çekip koyarım

Van Hohenheim

Van Hohenheim

Üye
anakartın modeli yazarsan hangi ramleri takacağını soylerim.

Uhops

Uhops

Üye
    Konu Sahibi
Bekle kasa kapalı nakmaya çalışayım A740GM-M yazıyor bu olabilirmi

Van Hohenheim

Van Hohenheim

Üye
evet o ecs marka. Baktım ve anakartın DDR2 800/667/533/400 mhz hızları destekliyor. Piyasada genelde 667 var. Ben 2 gb ti 80 tl ye almıştım. Şunu diyim mhz ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olur. Ancak sende şu anda 667 takılı olduğu için mecbur 667 alacaksın. Farklı mhz ram lar takma.

Uhops

Uhops

Üye
    Konu Sahibi
evet o ecs marka. Baktım ve anakartın DDR2 800/667/533/400 mhz hızları destekliyor. Piyasada genelde 667 var. Ben 2 gb ti 80 tl ye almıştım. Şunu diyim mhz ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olur. Ancak sende şu anda 667 takılı olduğu için mecbur 667 alacaksın. Farklı mhz ram lar takma.

yok şuan kullandığm ramı çıkartmayı düşünüyorum.2 yane slot var 2x2 den 4gb ram almayı planlıyorum.2 el almak istiyorum.Şimdi ben bilgisayarcıya gidip ne diyecem ram almak için ddr2 800/667/533/400 hızlarında 2 tane 2gb lik ram desem alabilirmıyım aldıktan sonrada direk takıp çalıştırabilirim demi?

yusuf1998x

Üye
2 tane 2gb alırsan 800 mhz olsun bide mümkünse aynı ramler olsunyani mesela ikiside kingston gibi :)

Van Hohenheim

Van Hohenheim

Üye
adama ddr 2 800/667/533/400 hızlarında demiyeceksin. Hız çeşitleri bir ram de tek olur zaten. Adama de ki elinizde ddr 2 667 veya 800 mhz ram varmı de. Zira 533 ve 400 bulman zor. Eskide kaldı. Bulsan da alma zaten. Dediğim gibi hızı ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olur :) aldıktan sonra direk takip çalıştırabilirsin.

Uhops

Uhops

Üye
    Konu Sahibi
Cl6 cl9 olayı falan duymuştum onlar ne demek cl9 ddr3 te galiba ama..

- - - Eklendi - - -

Ve 2.el almamım bi sakıncası olurmu ekran kartım zaten kötü oyun falan oynuyamıyorum masaüstünde bile kasmadan dolaşayım.

- - - Eklendi - - -

Ve benim vista 32bit
64-bite geçmem gerekir demi 4gb için.

- - - Eklendi - - -

Ve benim vista 32bit

Van Hohenheim

Van Hohenheim

Üye
Cl6 cl9 olayı falan duymuştum onlar ne demek cl9 ddr3 te galiba ama..

- - - Eklendi - - -

Ve 2.el almamım bi sakıncası olurmu ekran kartım zaten kötü oyun falan oynuyamıyorum masaüstünde bile kasmadan dolaşayım.

- - - Eklendi - - -

Ve benim vista 32bit

- - - Eklendi - - -

Ve benim vista 32bit

Öncelikle vista dan kurtul diyorum. Çok ağır bir işletim sistemi yavaş ayrıca. Windows 7 kur :) eğer 4 gb ram deyken 32 bit kurarsan 4 gb tan az gözükecektir o yüzden 64 bit yükle. :oke:

- - - Eklendi - - -

2. El almanın bence sakıncası yok çünkü orda adamlar deniyolar çalışıp çalışmadığını çalışırsa al bozulmaz kolay kolay.

yusuf1998x

Üye
2.elde sıkıntı olmaz ama mutlaka denettir boğuk rami kakalar sana

Uhops

Uhops

Üye
    Konu Sahibi
:tşk: bende 32bit vista var 64bit yapmam lazımmı.bilgisayarın oyun performansı değişirmi yükseltince

Van Hohenheim

Van Hohenheim

Üye
:tşk: bende 32bit vista var 64bit yapmam lazımmı.bilgisayarın oyun performansı değişirmi yükseltince

Kardeşim önce vistadan kurtul windows 7 yükle. Ram i 4 yapacağın için 64 bit yarman lazım.

Van Hohenheim

Van Hohenheim

Üye
istersen windows 7 yi indirebilecegin linki atarım.

yusuf1998x

Üye
illada yapman gerekmez ama rami tam 4 gb olarak kullanırsın 32bitte 3,25gb olarak gösteriyo

Uhops

Uhops

Üye
    Konu Sahibi
peki bu konudan devam ediyim;
bu anakarta alacağım en iyi ekran kartı sizce hangisi link ve ya isim söylermisiniz şuan ramdan çok ekran kartına ihtiyacım var atı redeon 2100 yazıyor i,nternetteki oyunları bile oynuyamıyorum

- - - Eklendi - - -

psu 240 w

- - - Eklendi - - -

230 ta olabilir hatırlamıyoum

Van Hohenheim

Van Hohenheim

Üye
amd işlemciler hakkında pek bilgim yok ne desem olmaz. L-lumiere yardımcı olabilir.

- - - Eklendi - - -

şunu diyim o psu ya ekran kartı alınmaz yetmez çünkü. En iyisi 450w falan psu alman

Uhops

Uhops

Üye
    Konu Sahibi
bu psu ya uygun en iyi kart nedir acaba bilgisi olan varmı.

Van Hohenheim

Van Hohenheim

Üye
kardeşim o psu nun watt değeri düşük hiçbir ekran kartı olmaz.

yusuf1998x

Üye
o psuya yeni ekran kartı alamazsın

Üst Alt