Duyuruyu Kapat

Radyo Tarihçesi

 • 14 Şubat 2010
 • 10130 Okunma
 • 0 Cevap

0/5, 0 Oy
 1. Radyo Tarihçesi

  İtalyan Mucit Guglielmo Marconi radyoyu icat eden kişi olarak kayıtlara geçmiştir. Ancak radyonun kendi icadı olduğunu iddia eden birçok kişi ortaya çıkmıştır. Telsiz telegraf patentine sahip olan Nikolai Tesla, Olive Lodge bu iddiayı ortaya atanların başında gelir. Rus mucit Alexander Stepanovitch Popov ise anlaşılabilen ilk radyo dalgalarını iletmeyi başarmış ancak bu icadı için patent almamıştır. Daha pek çok insan vardır fakat ticari başarıyı yakalayan kişinin Marconi olduğu herkesçe kabul edilir.

  Popov, Lodge ve Marconi, Edward Branly'nin bulduğu Branly Tüpü adı verilen ve radyo dalgalarını saptamak için kullanılan bir aracı geliştirmeye çalışıyorlardı. 1890 yılında başlayan bu geliştirme çabaları 1895 yılında Marconi ve Popov'un birbirlerinden habersiz bir şekilde geliştirmeleri ile sonlanacaktı. 1896 yılında ise ilk defa Popov tarafından "Heinrich Hertz" ismi Mors alfabesi kullanılarak anlaşılır bir şekilde iletildi.

  İtalya'da aradığı desteği birtürlü alamayan Marconi sonunda İngiltere'ye gitti ve burada ilk radyonun patentini aldı. Bu patent alımının ardından birçok farklı versiyonu üretildi. Lee De Forest ve Edwin Howard Armstrong Amerika'da radyo teknolojisinde çok büyük değişiklikler yaptılar. Tüpler ve devreler kullanrak bambaşka bir hal kazandrdılar. 1947 yılında transistörün icadı ise radyo teknolojisi için bir devrim olmuştur.
   


  Yazan: Dogus Pertez
Yüklüyor...
Benzer Konular - Radyo Tarihçesi
  İlk Üretilen Radyo - Radyo İcadı - Radyo Kim Buldu? Kültür - Sanat 7 Nisan 2011
  Radyonun sesi açılınca pil daha çabuk mu biter? Kültür - Sanat 5 Nisan 2011
  Ninjaların Tarihçesi-Ninja Kimdir-Ninjalar Hakkında Kültür - Sanat 3 Şubat 2011
  Sessiz Fİlm Nedir ? Sessiz Film Tarihçesi Kültür - Sanat 4 Haziran 2010
  Radyonun Sesi ve Pil Kültür - Sanat 7 Nisan 2009
Yüklüyor...
21/09/2017 - 06:35