1. Siteyi tamamen reklamsız görüntülemek için; hemen şimdi Giriş Yap veya Kayıt Ol

Perthes hastalığı nedir ? Nedenleri , Belirtileri , Tedavisi !

 • 2 Şubat 2011
 • 3852 Okunma
 • 0 Yanıtlar
0/5, 0 Oy

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Az rastlanılan Perthes hastalığı, beş ile on yaş arasındaki çocukların kalça eklemini etkiler, ağrıya ve topallamaya neden olur. 1910da Legg, Calve ve Perthes adlı üç cerrah, başka hiçbir hastalığı olmayan beş ile on yaşları arasındaki çocukların, büyümekte olan kalça eklemlerini etkileyen garip bir hastalığı tanımladılar Hastalık kısaca Perthes hastalığı diye anılır… Hastalık Legg – Calve – Perthes hastalığı olarak adlandırılır.


  Nedenleri :
  Hastalık, büyüme sırasında kalça eklemine kan akışının bozulmasına bağlı olarak oluşur kalça eklemini, uylukkemiği başı ile kalça kemiği oluşturur. Erkek çocuklar Perthes hastalığına kızlardan daha sık yakalanırlar. 1000 erkek çocuktan 1inde görülmesine karşılık, bu oran kızda 4500de 1dir. Perthes hastalığında vakaların yüzde onunda iki kalça birden tutulur. Hastalık dalgalanmalar gösterir; kısa süreli iyileşme dönemleri olur.


  Belirtiler :
  Perthes hastalığı kalça ekleminde ağrı, hareket sırasında kas spazmı ve topallamayla başlar. Çocuk, ağrılı olan kalça tarafına göre sağlam yanına daha uzun süre basar. Tedavi edilmezse Perthes hastalığı, kalça ekleminde kalıcı hasara yol açabilir. Osteoartrit oluşur ve eğer durum ağırsa, oldukça erken bir yaşta yapay kalça eklemi takmak için ameliyat gerekli olabilir. Bu nedenle tek bacağına ağırlık vererek yürüyen her çocuk doktora gösterilmelidir.


  Tedavi :
  Perthes hastalığının ideal tedavisi, hastalık geçene kadar kalçaya ağırlık vermemek, hasta kalçayı dinlendirmektir bu süre, iki – üç yıl kadardır. Bu, kalça ekleminde biçim bozukluğu ya da kalıcı hasar oluşmasını önler. Genellikle hastalık alevlendikçe dinlendirilir. Bazen de metal atel gerekli olur. Perthes hastalığı ortaya çıktığında çocuk ne kadar küçükse iyileşme şansı o kadar fazladır.

   


  Yazan: Kobra_FighterTR

Yüklüyor...
Benzer Konular - Perthes hastalığı nedir
  Japon Yüz Hastalığın Noktası Tedavisi Sağlık Köşesi 20 Nisan 2016
  Baklanın faydaları nelerdir, hangi hastalıklara iyi gelir? Sağlık Köşesi 12 Kasım 2015
  Akdeniz Anemisi hastalığı belirtileri nedir? Sağlık Köşesi 13 Ekim 2015
  Akdeniz Anemisi bulaşıcı bir hastalık mı? Sağlık Köşesi 13 Ekim 2015
  Kambu Çayının Faydaları Hangi Hastalıklara İyi Gelir Sağlık Köşesi 8 Mart 2015
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
20/02/2017 - 16:16