Pc ile ilgili ilginç bilgiler

Sponsorlu Bağlantılar

Karavelaa

Üye
    Konu Sahibi
Pc ile ilgili ilginç bilgiler
1- Metin belgesine 1milyondan fazla harf yazabilirsiniz ve boyutu 1.20 MB kadardır

2-c:\Windowsta 9000'den fazla dosya 300'den fazla klasör bulunmaktadır

3-metin belgesine yada klasöre asla con ismini veremezsiniz

4-bir klasörün içine 50binden fazla klasör açılabilir ve o klasörün içindeki herklösörün içinede 50binden fazla klasör açılabilir yani 250000000 kadar klasör olusturabiliriz boyutu ise 0 bayttır ama silinmesi 10dk kadardır

5-hesap makinesinde 2x2=4x2=8x2=16... şeklinde çarpımın devamında 106 çarpma sonucunda ortaya çıkan sayı "1,6225927682921336339157801028813e+32" şeklinde olacaktır..

6-Ekranımıza sıralı olarak 127den fazla icon sığdıramayız

7-Bir klasörün isminin uzunlugu enfazla 204 harf olabilir.

8-bir paintte cizdiğimiz resim bazen 20MB'dan daha büyük olabilir

9-ilginç şekilli yazılar yazmak isteyenler Başlat>programlar>donatılar>sistem araçları>karakter eşlem kombinasyonuyla dilediği kadar şekil yapabilirler

10-cafede bir internet sayfasında yanlışlıkla beni hatırla kısmına tıklayıpta giriş yaptıysanız değiştirmek için araçlar>internet seçenekleri>tanımlama bilgisini sil'e tıklamanız yeterli olacaktır

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK, Mr.Sun, haydelanduka ve 4 diğerleri

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
con Evet Hey Gidi Günler O Arka Bağlantılar İle Alakalıydı Sanırım Ama Xpde Öyleydi Diğerlerinde Denemek LAzım

Karavelaa

Üye
    Konu Sahibi
@DarkredBlue61 :D:D:D

• Beğen
Tepkiler: DarkredBlue61
BLasTeaR

BLasTeaR

Üye
con Evet Hey Gidi Günler O Arka Bağlantılar İle Alakalıydı Sanırım Ama Xpde Öyleydi Diğerlerinde Denemek LAzım

Con kelimesi ile ilgili 2 efsane neden vardır.
Biri, con con Bill Gates Efsanesi

Microsoft’u yaratan kişi Bill Gates‘e küçüklüğünde arkadaşları hep con diye seslenirlermiş ve Bill Gates’de bu isimden nefret etmiş onun için Windows işletim sistemini tasarlarken con isminde bi dosya açılmasını yasaklamış.
Diğeri karışık boşverin :ehe

• Beğen
Tepkiler: DarkredBlue61 ve Karavelaa

Karavelaa

Üye
    Konu Sahibi

Microsoft’u yaratan kişi Bill Gates‘e küçüklüğünde arkadaşları hep con diye seslenirlermiş ve Bill Gates’de bu isimden nefret etmiş onun için Windows işletim sistemini tasarlarken con isminde bi dosya açılmasını yasaklamış.
Vay be teşekkür bilgi için.

BLasTeaR

BLasTeaR

Üye
:rica:

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Vay be teşekkür bilgi için.

Daha Neler :box Con Yapılmamasının Nedeni Bu Arkadaki Seri Port İlemi Bişey İle İlgili Çaıkışıyormuymuş Noluyormuş Öyle Bişeyler

BLasTeaR

BLasTeaR

Üye
Daha Neler :box Con Yapılmamasının Nedeni Bu Arkadaki Seri Port İlemi Bişey İle İlgili Çaıkışıyormuymuş Noluyormuş Öyle Bişeyler

illa beni uğraştıracaksın he,

Con nedir?
Windowsta hiç bir dosyanın adını con koyamıyoruz. (yeni metin belgesi, excel dosyası vb..) Ayrıca Windows’ta com1 ve lpt1 isimli bir klasör de oluşturamayız. Bunun sebebi bu kelimenin bir komut olmasıdır ve bu isimde klasör veya dosya oluşturulması durumunda işletim sisteminin işleyişini aksatabileceğindendir. Con’un açılımı console’dur ve amacı konsol (MS-DOS)’dan yazılan metinleri bir dosyaya kaydetmektir.

Örnek kullanımı şöyledir
Başlat>Çalıştır>”cmd” Siyah ekran açıldıktan sonra o an bulunduğunuz dizinde “copy con a.txt” Enter dediğiniz zaman dosyanın içeriğini konsola yazmaya başlarsınız. Daha sonra içeriği bitirdiğinizde Ctrl+Z (^Z çıkacaktır) Enter’a bastığınızda “1 file(s) copied.” ya da “1 dosya kopyalandı.” uyarısını görürsünüz. Daha sonra o dizine baktığınızda a.txt’nin içeriğinin aynen konsolda yazdıklarınız gibi olduğunu göreceksiniz. Tartışmalar yaratan bu komutun açıklaması bu kadar basit. Herhangi bir elementi temsil etmiyor, herhangi özel bir amacı yok. Sadece bir komut. Diğer herşey yalan. Windows XP’de “mkdir c:\con” veya “md c:\con” komutları ile bu dizin oluşturulabiliyordu fakat Windows 7 ve Vista’da bu da engellenmiştir. Sadece mkdir \\.\c:\con komutu ile böyle bir klasör oluşturabilirsiniz. Klavyeyi Rusça’ya çevirip “c” ondan sonra türkçeye çevirip “on” yazma taktiği geçersizdir çünkü rusçadaki c aslında c değil s harfidir. Windows 98′de böyle bir dosyayı oluşturmak bilgisayarın kilitlenmesine sebep olmaktaydı. Bilginize…

Con ile ilgili efsaneler – rivayetler: Contorium Efsanesi

Contorium=Con+Toryum simgesi con, atom numarası 90, kütle numarası 367,4. Bu rekor bi radyoaktivite dünyada sadece İstanbul boğazının diplerinde tespit edildi. Bu made olağan üstü enerji vermekte ve çok ucuza mal edilen bi elementtir. Türkiye aslında çok zengin ve fakir bi ülke. Niye Araplar İstanbul boğazının etrafını çeviren yalıları kapış kapış aldılar ve orya Türkler’in girmesini yasakladılar? Amerika’da buna dahil İstanbul’un her bir köşesine binalar dikiyor. Contorium isimli dosyanın açılmamasının sebebi consele’un kısaltması olduğuna dair MOSSAD ve CIA güdümlü açıklamalar var. Bunu araştırmak isteyen bilim adamları susturuldu. Periyodik cetvelin kurucusu Dimitri Mendeleyev’in 90 numaralı yeri boş bırakması için Rus hükümetince baskı gördüğü fakat onun ancak günümüzde sebebi anlaşılabilen bir cinlikle oraya Toryum’u yerleştirip ileride bu elementle ilgili araştırma yapılabilmesi için geleceye ışık tutuğunu göryoruz. İşte sebep. Toryum; Atom numarası 90, atom ağırlığı yaklaşık 232 g/mol olan, 11,7 g/mL yoğunluğunda, 1700 °C de eriyen, kurşun renginde, havada bozulmaz, atom enerjisi kaynağı olarak kullanılan radyoaktif bir element. Kısaltması Th. Türkiye’de Manisa-Gördes’te çıkarılır. Şimdi Türkiye haritasını periyodik cetvel gibi düşünüp Manisa-Gördes’ten 364,7Km (Contorium kütle numarası) kuzeye gidince nereye varıyoruz cevabı belli tabiki, İstanbul boğazı. Bu açıklama savuşturulmuştur.

Con con Bill Gates Efsanesi
onu anlatmıştım zaten.

Umarım anlamışsındır ;)

kaynak - web

• Beğen
Tepkiler: Bilişim Profesörü, Karavelaa ve DarkredBlue61

Emre

Üye

con isimli klasör oluşturmak için bu komutu deneyebilirsiniz ;)

• Beğen
Tepkiler: Karavelaa ve DarkredBlue61
Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Sakın con diye bi klasör açmayın ben
Con vs aux diye klasörler açtım hem de masaüstüne cmdden bile geri silemedim formatla çözdüm siz siz olun en azından masaüstüne Açmayın

• Beğen
Tepkiler: DarkredBlue61 ve Karavelaa
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
  • Beğen
Tepkiler: Bilişim Profesörü ve Karavelaa
Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Bkz nasıl silebilirim diye açtığım konu
Burda

• Beğen
Tepkiler: DarkredBlue61
abandonware

abandonware

Üye
7. Bilgi yanlış. 255 olması lazım diye biliyorum : hmmm

abandonware

abandonware

Üye
Edit: con isimli klasör açınca iyi b*k olacak.

Üst Alt