Pc açıldıktan 5sn sonra kapanıyor

Sponsorlu Bağlantılar

alemburda

alemburda

Üye
    Konu Sahibi
Pc açıldıktan 5sn sonra kapanıyor
S.a
arkadaşlar geçenlerde 550W power aldım ve birde işlemcinin fanı öldüğü için yeni bir işlemci fanı aldım. işlemci fanını macunu sürerek taktım sonra power uygun yerlere taktım (zaten fazla bir seçenek yok delikler tek tük yere giriyor.)

Sorun şu ki pc açılıyor bios ekranı çıktından 5sn sonra hiçbir hata sesi vermeden kapanıyor. :allalla: Acaba dedim kasaya mı değiyor anakartın metal bir yeri dedim yok. Kısa devre olacağını zannetmiyorum. Sizce şimdi ne yapmamı önerirsiniz öyle kalakaldım sinir oldum. :vur

.eRCaN.

.eRCaN.

Üye
Sanırım sorun işlemci fanının yuvasına tam oturmamasıyla alakalı.

Tam oturmaz ise işlemcinizin aşırı ısınmasından dolayı PC otomatik olarak kapanır.

İşlemci fanınızın tam oturduğuna emin olun, elinizle yukarıdan tutup sağa-sola oynattığınızda hiç bir şekilde oynamaması gerekir.

-Psygnosis-

-Psygnosis-

Üye
Öncelikle İşlemci yüzeyine sürdüğünüz termal macununun taşmamasına ve yüzeyden içeriye doğru girmemesine dikkat edin. Eğer böyle bir durum var ise İşlemci yüzeyini tekrar kontrol edin. İşlemci fanının Anakart üzerine ve İşlemcinin yüzeyine tam oturduğundan emin olun. Yanındaki vidaları veya bu Klips ise Klipsleri iyi sıkıştırdığınızdan emin olun. Eğer İşlemci fanı, İşlemcinin yüzeyine tam oturmamış ise fan yardımı ile sıcak havayı dışarıya atamadığı için bilgisayar reset atabilir. Bu sırada İşlemci diğer donanımlarıda korur. Olası bir durumda bilgisayarı kapatır. Ayrıca Anakart üzerindeki LITHIUM 3V CR2032 numaralı BIOS pilini çıkarıp tekrar takın. Eğer tekrar aynı hata olur ise o zaman BIOS pilini değiştirin. BIOS bili bitti ise böyle sorunlar yaratabilir. Ayrıca Anakartın güç kablosunu çıkarıp tekrar takın. Anakart üzerindeki IDE ve SATA veri kablosu bağlantı soketlerini ve Anakarta bağlı olarak HDD, CD/DVD yazıcının güç kablolarını kontrol edin. Ramleri slotlarından çıkarın ve Anakart üzerinde farklı DDR Ram slotları mevcut ise bunlara takın. Gerekirse Ram'lerin yerlerini değiştirin.

Priz seçimi olarak toprak priz en sağlıklısıdır. Onun için prizin, toprak priz olmasına dikkat edin. 550 Watt PSU, eğer bulunduğu bölüme yanlış monte edildiyse güç kaynağı açısından bir problem olabilir. Eğer PSU Anakarta yeterli güç sağlayamıyor ise buna bağlı olarak da bilgisayarınız açılmayabilir. Kabloların, metal yüzeye dokunmadığından emin olun. Gerekirse kasanızı açın ve metal yüzeylere dokunan kabloları bir arada toplayın.

alemburda

alemburda

Üye
    Konu Sahibi
_є_®_¢_α_N_™;3439598' Alıntı:
Sanırım sorun işlemci fanının yuvasına tam oturmamasıyla alakalı.

Tam oturmaz ise işlemcinizin aşırı ısınmasından dolayı PC otomatik olarak kapanır.

İşlemci fanınızın tam oturduğuna emin olun, elinizle yukarıdan tutup sağa-sola oynattığınızda hiç bir şekilde oynamaması gerekir.
çözdüm sorunu aynen dediğin gibi tam yerine oturmamış. Ama şimdi de açılırken Fan Error Resume F1 diyor. Bunu nasıl çözerim ve kendi kendine kapanıyor ısınıyor mu acaba ??

Fahrettin.Onay

Fahrettin.Onay

Üye
Biostan fan devirini biraz yükselt eminim onu tekrar vermez.

Üst Alt