PaRmAk ÇıTLaTmAK...!

 • 7 Mayıs 2011
 • 1176 Okunma
 • 14 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Kimi insanlar, her iki elinin parmaklarını birbirine geçirerek ve onları gererek ses çıkartırlar, yani çıtlatırlar. Çoğumuz buradan gelen sesin kemiklerden geldiğini sanırız, hatta rahatsız oluruz ama nedense bunu yapanlar durumlarından memnun görünürler. En çok ve kolaylıkla çıtlattığımız yerler vücudumuzda en çok bulunan sürtünmeli eklem yerleridir. Bu tip eklem yerlerinde, örneğin, parmaklarınızda, iki kemiğin birleştiği yerde bir bağlantı kapsülü ve bu kapsülün içinde de, kemiklerin hareketleri sırasında, buraları yağlayan bir sıvı bulunmaktadır. Bu sıvının içinde erimiş durumda oksijen, nitrojen ve karbondioksit gazları bulunur. Vücudumuzda en kolay çıtlatabileceğimiz eklem yerlerimiz parmaklarımızdır. Parmaklarımız gerilince ve eklem yerlerimiz düzleşince bu kapsül de gerilir. İçindeki sıvının basıncı azalır ve gaz kabarcıkları patlamaya başlar. İşte duyduğumuz bu seslerdir. Patlayan kabarcıklar sonucunda gazlar bu sıvıyı terk eder, sıvı daha da genleşir ve eklem yerinin hareket yeteneğini artırır. Kuşkusuz ki eklem yerinin gerilmesi, bu kapsülün boyu ile sınırlıdır.

  Eğer parmaklarınızı çıtlattığınız anda röntgenini de çekmiş olsanız, eklem içinde oluşan gaz kabarcıklarını görebilirsiniz. Bu olay eklem yerindeki hacmi yaklaşık yüzde 15-20 artırır. Aynı parmağınızı arka arkaya çıtlatamazsınız. Bir süre beklemeniz gerekir, çünkü gaz kabarcıklarının sıvı içerisinde tekrar oluşması biraz zaman alır. Tüm bu açıklamalar, deneylerle kanıtlanmasına karşın, yine de bu kadar küçük gazın, bu denli büyük bir ses çıkartabilmesinin nedeni hâlâ anlaşılmış değildir.

  Ayrıca detaylı çalışmalar göstermiştir ki, çıtırdama sırasında iki ayrı ses duyulmaktadır. Birincisinin gaz kabarcıklarının patlaması olduğu biliniyor. İkinci sesin ise kapsülün uzama sınırına vardığında çıktığı sanılıyor.

  Peki, parmaklarımızı çıtlatmak vücudumuz için zararlı mıdır? Bunu alışkanlık biçimini getirenlerde, eklemler çevresindeki yumuşak doku zarar görmekte, parmaklar şişmekte, dolayısıyla elin kavrama gücü azalmaktadır...:allalla::allalla::allalla:
   


  Yazan: YesiLPeri
  Reşwan ve MeLih_061 bunu beğendi.
 2. İnşallah Zararlı Değildir Çünkü Çoğunlukla Yaparım :oke:
   
 3. tesekkurler guzel bilgi
   
 4. :d :d :d :d
   
 5. TeşekkürLeR Bundan Sonra Az Çıtlatırım :)
   
 6. Ben zaten hiç çıtlatmam :ehe
   
 7. Bilgi için teşekkürler..:oke:
   
 8. çıtlatmatı becerebilsem :D
   
 9. ben manyak gibi el parmaklarımı çıtlatıyorum yaa, bırakmak lazım :hmmm
   
 10. Evet ilerde el titremesine de sebep olduğunu duydum nekadar doğru bilemem tabi. Bilgi için teşekkürler
   
 11. aklıma geldiğinde hayatta dayanamam çıtlatmadan.. tabi manyak gibide çıtlatmam kaç saatte bir aklıma gelir öyle.. yoksa du bakam çıtlıcakmı diye dakka başı yapmam yani< Resmi açmak için tıklayın >
   
 12. ben çıtlatmam ama merak eden arkadaşlar için açıkliim bir bilim adamı çocukluğundan beri düzenli bir şekilde sağ parmaklarını çıtlatmış sol pamağını çıtlatmamış şimdi baya yaşlıymış ama iki elindede sağlık problemi yokmuş bilgilerinize ;)
   
 13. teşekkürler
   
 14. Zararlı olduğu kesin yani:hmmm
  Stres atıyordum ne güzel.
   
 15. Biliyordum ama bu kadarda sorun yaşatacağını zannetmiyordum :) teşekkürler
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
17/02/2019 - 16:37