Ortodonti Nedir?

 • 11 Ekim 2012
 • 309 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Ortodonti hakkında bilgiler...
  Ortodonti Nedir


  Ortodonti diş ve yüz bozukluklarının teşhis, tedavi ve önlenmesidir. Ortodontik tedavi genelde braket gibi düzeltici aletler kullanımını içerir.Bu düzeltici aletlerin kullanımı aşağıdaki gibidir:  Dişleri düzeltmek
  Çene (Diş, Damak) kapanış bozukluklarını düzeltmek
  Diş boşlukların kapatılması
  Diş ve dudakları düzgün hizalamak.

  Ortodontik tedaviden kimler yararlanabilir?


  Amerikan Ortodontistler Derneği çocukların 10 yaşından önce ortodontik gözleme girmesini tavsiye eder. O yaşlarda yeterince kalıcı diş çıktığından, olası sorunları görmek mümkündür.
  Çene Kapanış Bozuklukları


  Kötü bir kapanış çirkin gözükür ve bu insanların tedavi için ortodontiste gitmelerinin ana sebeplerindendir. Ayrıca çiğnemede zorluk çıkarır ve daha fazla çürüğe yol açabilir.

  Ortodontik Tedavi: Diş Telleri (Braketler) ve Sabitleyiciler (Retainer)  Herkesin farklı bir ısırışı vardır, bu yüzden tedavi şekilleri değişebilir. En kullanılan yöntem uzun bir süre zarfında dişe hafif baskı uygulayarak dişi yavaşça hareket ettiren braketlerdir.

  Ortodontik tedavi & diş telleri için ağız hijyeni  Eğer braket taktırmadan önce diş fırçalama ve diş ipinin önemli olduğunu düşündüyseniz haklısınız. Fakat ortodontik tedavi gören insanların ağız hijyenine daha fazla dikkat etmeleri gerekir.

  Ortodonti Tedavisinin Riskleri ve Sınırları  Ortodontik tedavinin birkaç riski olabilir. Çok nadir de olsa bazı hastalar metal veya latekse alerji olabilir.


  Ortodonti Hakkında Merak Edilenler
  Kaç Yaşlarında Ortodontik Tedavi Yaptırmalıyım? Ortodontik Tedaviyi Kim Uygulayabilir? Ortodontik Tedavi Nasıl Gerçekleşir? Braketler (diş telleri)Neden Yapılır? Ortodontik Apareyler Dişime Zarar Verir Mi? Diş Telleri ve Dişlerimin Bakımı Nasıl Olacak? Ortodontik Çalışmalar Kalıcı Mıdır?

  Ortodonti, diş-çene-yüz bölgesini ilgilendiren bozuklukların oluşmasını önlemek; mevcut bozukluklarn ilerlemesini durdurmak ve tedavi etmek; bununla birlikte iyi bir estetik ve fonksiyon (ısırma, çiğneme, konuşma,vb.) sağlamayı hedefleyen uzmanlık dalıdır.

  Ortodontik Bozuluklar Neden Oluşur?
  • Genetik faktörler

  • Doğumsal anomaliler (dudak-damak yarığı vb)

  • Hatalı fonksiyonlar (ağız solunumu vb)

  • Zararlı alışkanlıklar (parmak emme, uzun süre yalancı emzik kullanma vb)

  • Çürük nedeniyle süt dişlerinin erken kaybı

  • Travma
  Ortodontik Bozukluklar Neden Tedavi Edilmeli?

  • Düzgün dişler,

  • Kişinin etkin şekilde ısırıp çiğnemesi ve konuşmasına yardımcı olmaktadır.

  • Sağlıklı diş ve dişetlerine katkıda bulunmaktadır.

  • Dişeti hastalıklarına ve çürüğe yatkınlık azalmaktadır.

  • Farklı fonksiyonel sorunların gelişimi engellemektedir (Eklem şikayetleri vb)

  o dişler hem fonksiyon hem görünüm olarak daha iyi konuma gelirler ve daha

  estetik görünürler.


  Ortodontik muayene ne zaman yapılmalı?

  5-6 yaşlarındaki çocuklarda bazen ortodontik muayene yararlı olabilmektedir. Bu yaşlarda çoğunlukla ortodontik tedavi uygulanmasa da bazı önleyici ortodontik tedaviler oldukça yararlı olmakatadır. Bu yaşlarda uygulanacak ortodontik tedaviler önleyici ve koruyucu ortodontik tedavi olarak isimlendirilirmektedir.

  Önleyici Ortodontik Tedavi


  Bu tedavilerde amaç daimi dişler için yeterli yer hazırlamaktır.Erken kaybedilen süt dişlerinin yerini koruyucu yer tutucular hazırlanmaktadır.

  Koruyucu Ortodontik Tedavi

  Kötü alışkanlıklar; parmak emme, anormal yutkunma gibi faktörlere bağlı gelişebilecek problemleri önlemek amacıyla alışkanlık kırıcı apareyler hazırlanmaktadır. Daimi dişlere yer kazanmak ve kaybedilen dişlerin yerini korumak için karışık dişlenme dönemindeki hastalara koruyucu tedavileri içermektedir.

  Hareketli apareyler

  Sabit yer tutucu apareyi Koruyıucu ve önleyici tedavilerde kullanılan sabit ve hareketli ortodontik apareyler

  Ortodontik tedavi için ilk kontrol 7-8 yaş civarında alt ve üst daimi kesici dişlerin sürmesinden sonra yapılmalıdır. Bu yaştaki pek çok çocukta hem daimi ve hem süt dişler ağızdadır.Ortodontik problemlerin erken tanısı sonucunda yapılacak tedavi daha kolay olacaktır. Özellikle çeneleri ilgilendiren bozuklukların (iskeletsel sorunlar) tedavisi aktif büyüme ve gelişim döneminde yapılabilmektedir. Bu tür bozukluklar erken dönemde tedavi edilmezse 18 yaşından sonra uygulanacak ortognatik cerrahi tedavi ile tedavi edilebilirler. Bazı durumlarda da problem erkenden belirlendiği halde ortodonti uzmanı ''bekle ve gör'' yaklaşımıyla belirli periodlarla kontrole çağırarak tedavi için uygun zamanı belirleyebilir.

  İskeletsel bozuklukların ortognatik cerrahi ile tedavisi Ortodontik Tedavi

  Ortodontik tedavi çoğunlukla iki ana bölümden oluşmaktadır:

  1. Tedavi safhası: Ortodontik tedavi, bugün artık her yaşta uygulanabilmektedir. Tedaviler sabit ve hareketli apareylerle yapılabilmektedir.

  2. Pekiştirme safhası: Bu bölümde tedavi ile elde edilen sonuçların korunması amaçlanmakta olup bu dönemde pasif özel pekiştirme apareyleri kullanılmaktadır.
   


  Yazan: Doğuş Pertez
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
22/01/2019 - 20:07