Olgunluk sınavı

Sponsorlu Bağlantılar

 • 14 Ekim 2012
 • 640 Okunma
 • 3 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. 14 Ekim 2012 #1
  Sponsorlu Bağlantılar

  ÖSYM olgunluk sınavı
  Merkezi Olgunluk Sınavı
  Olgunluk sınavı nedir

  ANA hedefi, "lise eğitimini ÖSS odaklı olmaktan çıkarmak" olan "Ortaöğretim Reform Paketi", Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’e sunuldu. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Doç. Dr. İrfan Erdoğan’ın hazırladığı ve görüş için YÖK’e de gönderilen "Reform Paketi"ni Hürriyet ele geçirdi.

  Çelik tarafından önümüzdeki günlerde açıklanacağı bildirilen reform paketinde öngörülen modele göre, yeni sistem şöyle işleyecek:

  OKS KALKIYOR

  Kamuoyunda "Anadolu ve fen liselerine giriş sınavı" olarak bilinen OKS kalkacak. Lise türlerine geçişte, ilköğretimin son sınıfında veya 4-8. sınıflarda derslerde gösterilen başarı esas alınacak. Öğrenciler, başarı sıralaması ve tercihlerine göre fen, Anadolu, sosyal bilimler, genel liselere veya meslek liselerine kayıt olacaklar.

  LİSE 1 ORTAK

  Öğrenciler ilköğretimdeki başarıları ve etkin bir yönlendirme sistemi doğrultusunda kayıt oldukları ortaöğretim kurumunun birinci sınıfında, bütün lise türlerinde aynı programa tabi tutulacak.

  ÜÇ OLGUNLUK SINAVI

  Lise 1’in dışında, 2 ve 3. sınıfın ders yılı sonlarında, "merkezi ara olgunluk sınavı" yapılacak. Son sınıfta da yine merkezi olarak, "genel olgunluk sınavı" düzenlenecek. Son sınıftaki genel olgunluk sınavında, bütün lise müfredatından soru çıkacak.

  2. SINIFTA GEÇİŞ HAKKI

  Dört yıllık lise uygulamasına göre, 1. sınıftan sonra isteyen öğrenci, lise türünü değiştirebilecek. Öğrencilere, lise 2. sınıf sonundaki ara olgunluk sınavı sonrası yapılacak değerlendirmeye göre de meslek liselerine veya yaygın eğitime geçiş hakkı verilecek.

  DERS GEÇMEDE ETKİLİ

  Lise 2 ve 3. sınıflarda yapılacak "ara" olgunluk sınavlarından alınacak puan, aynı zamanda ders geçmeye etki edecek. Öğrencinin yıl sonu notu hesaplanırken, öğretmenin yaptığı sınavlara ait notların yüzde 60’ı, ara olgunluk sınav puanın yüzde 40’ı esas alınacak.

  ARA SINAV DÖRT ALANDA

  Ara olgunluk sınavları, tıpkı ÖSS’de olduğu gibi "Türkçe-Matematik", "Sosyal Bilimler", "Fen Bilimleri" ve "Yabancı Dil" olmak üzere dört alanda yapılacak.

  OLGUNLUK BEŞ ALANDA

  Genel olgunluk sınavı ise dört alana, "Mesleki ve Teknik Eğitim Alanı" da eklenerek beş alanda gerçekleştirilecek. Bu sınavlar bütün sınıflar için aynı gün ve saatte düzenlenecek.

  OB NOTU HESAPLAMASI

  Buna göre, ÖSS puanına önemli katkısı olan "ortaöğretim başarı notu"nun hesaplaması da değişecek. Halen, öğrencinin derslere ait sınavlardan aldığı notlara göre hesaplanan ortaöğretim başarı notu, artık ara olgunluk sınav puanlarının da eklendiği lise 2 ve 3. sınıf yıl sonu başarı notları ile lise sondaki genel olgunluk sınavı puanının belirli yüzdesi katılarak hesaplanacak.

  DİPLOMA ALMA ŞARTI

  Lise son sınıfta yapılacak genel olgunluk sınavında belirlenecek baraj puanı geçemeyen öğrenci diploma alamayacak. Bu öğrenciler, takip eden yıllarda okula devam etme zorunluluğu olmaksızın başarısız oldukları derslerden genel olgunluk sınavına girecekler.
   


  Yazan: Doğuş Pertez

  Sponsorlu Bağlantılar
 2. 14 Ekim 2012 #2

  Oğuzhan

  Oğuzhan

  Hüseyin Çelik mi :ehe abi biraz okyupta konu açsaydın :ehe
   
 3. 14 Ekim 2012 #3

  doctorrr

  doctorrr
  olsun yinede teşkürler reyiz :D
   
 4. 14 Ekim 2012 #4

  RecepBerkA

  RecepBerkA
  Guzel guzel :D
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
20/08/2019 - 05:48