NTLDR Eksik Hatası Nasıl Giderilir ? (NTLDR is missing)

Sponsorlu Bağlantılar

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
NTLDR Eksik Hatası Nasıl Giderilir ? (NTLDR is missing)
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Bu hatayı aldığınızda kontrol etmeniz gerekenler şunlardır...

1 - Bilgisayar nereden boot etmeye çalışıyor... (İşletim sistemi olmayan bir harddiskten boot etmeye çalışırsada bu hatayı alırsınız.)

2 - Harddiskte fiziksel bir problem oluşmuş olabilir... Disk kablosunda veya bağlantısında problem olabilir...

Eğer bu durumlardan ötürü bir problem oluşmamıssa, Boot.ini dosyası bozuk veya NTLDR.Com dosyası eksik... Bunu gidermek için XP CD mizi takıyoruz ve boot ediyoruz... Ardından Repair Console (Onarma Konsolunu seçiyoruz)
Aşağıdaki komutları uyguluyoruz... (X harfi cd sürücünüzün harfini temsil etmektedir... Sizde bu harf d,e,f, gibi bir harf olabilir)

C:\Windows> copy x:\i386\ntldr c:\
C:\Windows> copy x:\i386\ntdetect.com c:\

Bu dosyaları kopyalayıp aşağıdaki komutları uygulayın

C:\Windows> fixboot
C:\Windows> fixmbr
C:\Windows> bootcfg /rebuild

Sistemi yeniden başlatın... Artık windows xp işletim sisteminiz büyük olasılıkla açılacaktır...

Hatasız günler dileğiyle...
Anlatım : ULAŞ Bilişim
WwW.MaxiCep.CoM

Ekli dosyalar

Yönetici tarafından düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: Hayalcan12333, e1ektronick, zx6r ve 2 diğerleri

Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
Güzel bir konu teşekkürler.

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Rica ederim... ;)

Aziz™

Aziz™

Üye
güzel konu çok işe yarar

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Rica ederim... :oke:

e1ektronick

e1ektronick

Üye
eyvallah dostum, paylasim icin tesekkurler.
pc yeni almistimki acronis ile ugrasiyodum ve format layina daha girememistim, bir anda acronis ile ugrastiktan sonra ntdlr hatasi olustu Allah kahretsin dedim. Ama simdi bu alanda idare edecek kadar gelistirdim kendimi.

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi

AlpReis

AlpReis

Üye
bu hatayı tamir ederim diye bilgisayarın anasını belledim, tabi acemilik zamanlarımızda, çok teşekkürler

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi

AlpReis

AlpReis

Üye
eyvallah,teşekkürler, uzun bisüre uğraşmıştım tabii geçmişte

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi

karizma_007_07

karizma_007_07

Üye
Hah bende tam bunu arıyordum,format atayım dedim,cd takıldıçıkarmak zorunda kladım çıkardım,bilgisayara takılmadı yeniden kapatıp ,açtım ntldr eksik yeniden başlatmak için alt+delete fln der bilgisayarın markası compaq n800v boot etmiyor rtse yapcam lütfen yardımedin heryolu denedim etmez bot hep ntldr eksik yeniden başlat der,boot olmaz cd yi okumuyo?bilgisayar tamircisine giitm olmadı yapamam dedi at çöpe gitsin dedi,ne yapmmam lazım bu yukarıdaki komutlar olmaz,laptop tur,lütfen yardım edin hayat mebat meselesi...

mustafa12994

Üye
Teşekkürler Valla bunu öğrendiğim çok iyi oldu demin beni format atmaktan kurtardınız Çok teşekkürler :)

alixkandemir

Üye
çıkar hdd yi laptoptan başka bir bilgisayara ikincil olarak bağla içindekileri biryerlere yedekle
Win7 ye göre söylüyorum denetim masası / bilgisyar yönetimi / depolamaya gir biraz bekle
karşına çıkan ekranda ikincil olarak takmış olduğun hdd çıkacak hızlı format deşilde yavaş format çek
hdd nin boyutuna göre (160gb 4 saatte) değişen bir sürede halledersin .

Bu arada gittiğin o adamdan bir daha bilgisayarcı diye bahsetme rica ederim :angry:

kolay gelsin umarım yardımım dokunmuştur

----------Eklendi @ 19:51:36 ---------- Yazıldı @ 19:50:35 ----------

Hah bende tam bunu arıyordum,format atayım dedim,cd takıldıçıkarmak zorunda kladım çıkardım,bilgisayara takılmadı yeniden kapatıp ,açtım ntldr eksik yeniden başlatmak için alt+delete fln der bilgisayarın markası compaq n800v boot etmiyor rtse yapcam lütfen yardımedin heryolu denedim etmez bot hep ntldr eksik yeniden başlat der,boot olmaz cd yi okumuyo?bilgisayar tamircisine giitm olmadı yapamam dedi at çöpe gitsin dedi,ne yapmmam lazım bu yukarıdaki komutlar olmaz,laptop tur,lütfen yardım edin hayat mebat meselesi...

çıkar hdd yi laptoptan başka bir bilgisayara ikincil olarak bağla içindekileri biryerlere yedekle
Win7 ye göre söylüyorum denetim masası / bilgisyar yönetimi / depolamaya gir biraz bekle
karşına çıkan ekranda ikincil olarak takmış olduğun hdd çıkacak hızlı format deşilde yavaş format çek

Bu arada gittiğin o adamdan bir daha bilgisayarcı diye bahsetme rica ederim :angry:

mangdaşire

mangdaşire

Üye
güzel konu.eski bilgisayarımı çizik xp cdsi yüzünden kaybetmiştim.eski bilgisayarda bu sorun format attıktan sonra oluyordu.bi arkadaşa sormuştum,antivirüs yükle geçer demişti :D.teşekkürler.

Hayalcan12333

Hayalcan12333

Üye
çok saollasın hocam süper bi bilgiydi

----------Eklendi @ 06:12:41 ---------- Yazıldı @ 06:08:41 ----------

----------Eklendi @ 19:51:36 ---------- Yazıldı @ 19:50:35 ----------

valla süper yararın dokundu hocam eline yüregine saglık not aldım bunu bi kenara çok saollasın

cheche41

Üye
bilgisayarım çok agır çalısıyordu açtıgımda siyah ekranda bir dosyanın olmadıgı yazdı ve denetleme yapılıyor yazdı sonra bilgisayar açıldı sonra ikinci kez pcyi açtıgımda bu hatayı aldım
BİLGİSAYAR AÇILINCA SİYAH EKRANDA
boot is missing press ctrl+alt+del to restart
yazıyordu pc açılmıyordu.win7 cdsi takıp kurmayı deniyorum
birkaç exe uzantılı dosyaların bozuk oldugu uyarısı geliyor altında chkdsk hizmet programını çalıştırın yazıyor
tamam diyerek kapıyorum
windows kurulamıyor.lütfen yardımcı olun
bu arada bilgisayarı onar ı tıkladıgımda onarma yapmıyor
komut sistemini açıp komut satırına
bootrec/fixboot enter
bootrec/fixmbr enter yapıp sorunu çözmeye çalıştım ama yine olmadı .

—ŞU KOMUTLARLA DENEDİĞİMDEDE ÇIKAN SONUÇLAR ŞU ŞEKİLDE OLDU

bcdedit /export C:\BCD_Backup yazıp enter
bilinmeyen bir komut belirtildi.
komut satırı yardımı için”bcdedit/?”

cd boot yazıp enter
”cdboot”iç yada dış komut çalıştırabilir program yada toplu iş dosyası olarak tanınmıyor.

attrib bcd -s -h -r yazıp enter
iç yada dış komut çalıştırabilir program yada toplu iş dosyası olarak tanınmıyor

ren c:\boot\bcd bcd.old yazıp enter
sistem belirtilen yolu bulamıyor.

bootrec /rebuildbcd yazıp enter
(burda exe bozuk hatası çıktı tamam dedim kapadım)

tüm disklerde windows yüklmeleri taranıyor
lütfen bekleyiniz bu biraz zaman alabilir
windows yüklemeleri başarıyla tarandı.
tanımlanan toplam windows yüklemesi : 0
işlem başarıyla tamamlandı.

ÖNEMLİ DOSYALARI KURTARMAK İSTİYORUM BUNU NASIL YAPABİLİRİM.SORUN ANAKARTTAMI? FORMAT ATSAM DÜZELİRMİ.FORMATTAN ÖNCE BİLGİSAYARDAKİ ÖNEMLİ DOSYALARI KURTARABİLMEM MÜMKÜNMÜ ACABA..YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM..

İNTERNETTE ANAKARTI FABRİKA AYARLARINA DÖNDÜRMEKTEN BAHSEDİLİYOR O ZAMAN SORUN ÇÖZÜLÜRMÜ BİLGİSAYARDAN ALMAM GEREKEN ÖNEMLİ DOSYALAR VAR BUNU YAPTIGIMDA ONLARI KAYBEDERMİYİM.CDLE GİRİP BİLGİSAYAR ONARMAYA TIKLADIGIMDA ONUDA YAPMIYOR BU ARADA

- - - Eklendi - - -

win7 kullanıyorum bu arada

muqiwara

muqiwara

Üye
Teşekkürler. :good:

Nick Kalmamış

Nick Kalmamış

Üye
bilgisayarım çok agır çalısıyordu açtıgımda siyah ekranda bir dosyanın olmadıgı yazdı ve denetleme yapılıyor yazdı sonra bilgisayar açıldı sonra ikinci kez pcyi açtıgımda bu hatayı aldım
BİLGİSAYAR AÇILINCA SİYAH EKRANDA
boot is missing press ctrl+alt+del to restart
yazıyordu pc açılmıyordu.win7 cdsi takıp kurmayı deniyorum
birkaç exe uzantılı dosyaların bozuk oldugu uyarısı geliyor altında chkdsk hizmet programını çalıştırın yazıyor
tamam diyerek kapıyorum
windows kurulamıyor.lütfen yardımcı olun
bu arada bilgisayarı onar ı tıkladıgımda onarma yapmıyor
komut sistemini açıp komut satırına
bootrec/fixboot enter
bootrec/fixmbr enter yapıp sorunu çözmeye çalıştım ama yine olmadı .

—ŞU KOMUTLARLA DENEDİĞİMDEDE ÇIKAN SONUÇLAR ŞU ŞEKİLDE OLDU

bcdedit /export C:\BCD_Backup yazıp enter
bilinmeyen bir komut belirtildi.
komut satırı yardımı için”bcdedit/?”

cd boot yazıp enter
”cdboot”iç yada dış komut çalıştırabilir program yada toplu iş dosyası olarak tanınmıyor.

attrib bcd -s -h -r yazıp enter
iç yada dış komut çalıştırabilir program yada toplu iş dosyası olarak tanınmıyor

ren c:\boot\bcd bcd.old yazıp enter
sistem belirtilen yolu bulamıyor.

bootrec /rebuildbcd yazıp enter
(burda exe bozuk hatası çıktı tamam dedim kapadım)

tüm disklerde windows yüklmeleri taranıyor
lütfen bekleyiniz bu biraz zaman alabilir
windows yüklemeleri başarıyla tarandı.
tanımlanan toplam windows yüklemesi : 0
işlem başarıyla tamamlandı.

ÖNEMLİ DOSYALARI KURTARMAK İSTİYORUM BUNU NASIL YAPABİLİRİM.SORUN ANAKARTTAMI? FORMAT ATSAM DÜZELİRMİ.FORMATTAN ÖNCE BİLGİSAYARDAKİ ÖNEMLİ DOSYALARI KURTARABİLMEM MÜMKÜNMÜ ACABA..YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM..

İNTERNETTE ANAKARTI FABRİKA AYARLARINA DÖNDÜRMEKTEN BAHSEDİLİYOR O ZAMAN SORUN ÇÖZÜLÜRMÜ BİLGİSAYARDAN ALMAM GEREKEN ÖNEMLİ DOSYALAR VAR BUNU YAPTIGIMDA ONLARI KAYBEDERMİYİM.CDLE GİRİP BİLGİSAYAR ONARMAYA TIKLADIGIMDA ONUDA YAPMIYOR BU ARADA

- - - Eklendi - - -

win7 kullanıyorum bu arada

Arada bir linux debian kodları yazmışsın :D neyse

somurtukk

somurtukk

Üye
:tşk:

Üst Alt