Nokia X3 Firmware Güncelleme Ölü Telefon (çözüldü)

Sponsorlu Bağlantılar

canix25

Üye
kardeş merhaba. benim de bulgaristandan bi x3-00'üm gedi. nasıl türkçe yapabilirim yardım eder misin? şimdiden teşekkürler

ykizak

Üye
kardeşim resimde anlattığım adımları doğru uygularsan 8.40 ı indirebilirsin ve yüklersin sorun yaşamadan. Yazılımı msnden göndermem uzun sürer çünkü 40 MB civarında.

8.40 ı yaklaşık 10 telefona kurdum bitanesinde söylediğin sorunla karşılaştım. Kamera hatası verdi ve mesaj gönderip alınmıyordu. Panik yapmana gerek yok kardeşim. Telefonuna kablonu tak ve Nokia Software Installer ile yazılımını tekrar güncelle. Sabırlı ol sonuna kadar bekle. Benim sorunla karşılaşmamın sebebi laptopun aşırı ısınıp yazılım atma esnasında kapanmasıydı. Anlattığım adımları doğru uygulayarak anlattığın sıkıntılarla karşılaşmana imkan ihtimal vermiyorum. Phoneix, Nokia geliştiricilerinin kendi uygulamasıdır. Nokia'dan bağımsız geliştirilen ve risk taşıyan bir uygulama değildir. Telefoncuların Türkçeleştirme işlemide bu şekilde yapılmaktadır. Ama telefonun zaten Türkçe ise anlattığım yöntemle yapmana gerek yok Nokia'nın kendi programı ile yapabilirsin. Kolay gelsin...

--------------- Ekleme ---------------

Ayrıca X3-00 için 8.50 variant 10 çıkmıştır arkadaşlar. İndirip kurabilirsiniz. Şimdi güncelledim. Telefon hızında artış olmuş deniyor. Hiçbişey kurulu olmadığı için evet hızlı. Uygulamalar>>Koleksiyon altında ekstradan Facebook yer imi gelmiş. Onun haricinde yeni birşey henüz görmedim.

Edit: İlk güncellemeden sonra SIM Kart'ı takarak cihazı çalıştırdığınızda yaklaşık 5 dakika boyunca telefondan adam gibi yanıt alamıyorsunuz, kamera çalışmıyor mesaj gelip gitmiyor gelsede okunmuyor. Telefonu kapatıp açın herşey normale dönecektir. İlk yüklediğimde bin pişman oldum. Aşırı ağırlaştı diye. Ancak düzelteyim kesinlikle sorun teşkil etmeyen bir güncelleme. Sorumluluk kabul etmemekle birlikte kesinlikle tavsiye ederim...

sorun değil =) öneririm tabiki kardeşim. Dediğim gibi telefonlar Türk menşei kodla satın aldıysan normal yollarla güncelle. Hiçbir sorun olmaz.

herkese selamlar bugün telefon yazılımımı v8.54 e güncelledim bende de fotoğrafları görüntülemede vs sorunlar oluştu telefon yazılımını tekrar güncellemeyi deniyorum ovi suite üzerinden yazılım zaten güncel diye uyarı veriyor hiçbir şekilde yeniden güncelleyemiyorum bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz yazılımı yeniden yüklemem mümkün müdür?

nfsnihat

nfsnihat

Üye
    Konu Sahibi
kardeş merhaba. benim de bulgaristandan bi x3-00'üm gedi. nasıl türkçe yapabilirim yardım eder misin? şimdiden teşekkürler

phonenix service suite yi forumda araştırıp yükle kardeşim.

Son sürüm için Program Files/Nokia/Phonenix/Products klasörünün içine atıcaksın. Diğer adımlar ilk sayfadaki anlatımda var. Kolay gelsin...

ovi suite üzerinden yazılım zaten güncel diye uyarı veriyor hiçbir şekilde yeniden güncelleyemiyorum bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz yazılımı yeniden yüklemem mümkün müdür?

Phoneix ile 'i yükle. Yada Ovi Suite yerine Nokia Software Updater kullanarak aynı Firmware'i tekrar yükleyebilirsin. "Zaten güncel" dediği zaman seçenekler arasında "Yine de yüklemek istiyorum" gibi bir ibare olacaktır. Kolay gelsin...

ufuck91

Üye
Arkadaşlar ben de telefonu alalı henüz 10 gün oldu ve içerisinde v8.50 yüklü ancak telefon kısa bi süre kullanımdan sonra aşırı derecede yavaşlıyor :angry:

başka bir sorunum yok ancak 2 tane aldık kız arkadaşmla aynı telefondan ikimizdede aynı sorun var,ovi suite ile ben kendi telefonuma tekrar 8.50 yükledm hala yavaş ve bu yavaşlık delrtcek seviyelere uaşıyo,menüye bastıktan 4-5 saniye sonra geliyo falan...bakıyorm 1 haftadır da son sürüm 8.50 sanıyodm 8.54 gördm şimdi burda şaşrdm :S 8.54 kullanan var mı problem yaşayan ya da problem varsa nerde ? şu yavaşlık gitsin yeter alarm sesi derdinde falan değilim :ağlarım:

ufuck91

Üye
bu arada bi yerde telefonun 4.11 sonrası yazılımlarında bu sorunun standart olduunu gördüm,yani kasma sorununun..dün telefonumu 4.11'e downgrade etmeyi denedim phoneix ile ve tel çöktü,yine saolsun nfsnihat arkadaşımızın ölü telefon anlatımıyla eski haline getirdim ancak benm derdim kısık msj sesi falan değil yeterki hızlı olsun,telefonumu downgrade etmemin bi yolu yokmu????

serdar_0016

Üye
S.A KARDEŞLERİM X3 ALDIM 2 GÜN ÖNCE 8.50 VERSİYONU FAKAT TELEFON BOZULDU AÇILMIYOR BEN BUNA TEKRAR NASIL 8.50 Yİ YÜKLEYEBİLİRİM VEYA FORMAT ATABİLİRİM ?? ÇOK ACİLL :s

nfsnihat

nfsnihat

Üye
    Konu Sahibi
TELEFON BOZULDU AÇILMIYOR

Selamlar, telefonum bozuldu demişsiniz. öncelikle bir açıklık getirelim şu konuya,
-Telefonunuz yazılım yüklerken mi bozuldu(çöktü)?
-Telefonunuzu kapattınız ve açmaya çalışırken mi hata aldınız?
-Telefonunuzu yere düşürdükten sonra mı açılmadı ?
-Şarjdaki telefonu çıkarıp açmaya çalıştığınızda mı açılmadı ?

Bu sorulara cevap verirseniz yardımcı olmam kolaylaşır. Teşekkürler

Arkadaşlar ben de telefonu alalı henüz 10 gün oldu ve içerisinde v8.50 yüklü ancak telefon kısa bi süre kullanımdan sonra aşırı derecede yavaşlıyor :angry:

başka bir sorunum yok ancak 2 tane aldık kız arkadaşmla aynı telefondan ikimizdede aynı sorun var,ovi suite ile ben kendi telefonuma tekrar 8.50 yükledm hala yavaş ve bu yavaşlık delrtcek seviyelere uaşıyo,menüye bastıktan 4-5 saniye sonra geliyo falan...bakıyorm 1 haftadır da son sürüm 8.50 sanıyodm 8.54 gördm şimdi burda şaşrdm :S 8.54 kullanan var mı problem yaşayan ya da problem varsa nerde ? şu yavaşlık gitsin yeter alarm sesi derdinde falan değilim :ağlarım:

8.54 ü ben deneyip kullanmadım. Ancak denemekte fayda var. Çünkü 4.11 den sonra çıkan tüm firmwarelerde yavaşlama sorunu baş gösteriyor. 8.54 te bu sorunun giderilmiş olacağını umut ederek deneyebilirsiniz. Ancak bilmelisiniz ki yazılım düşürme (downgrade) işlemi USB kablo üzerinden yapılamaz. Phoenix ve JAF yazılımlarında Downgrade seçeneği mevcuttur, ancak telefonu USB ile değil, FBUS kablosu ile bilgisayara bağlamalısınız. Bu kablolar piyasada mevcuttur, bunun yanında downgrade işlemi yapan telefoncu ve teknik servislerde mevcuttur. Downgrade ile 4.11 versiyonuna dönerseniz yavaşlama sorununuz ortadan kalkacaktır.

Sağolsun nfsnihat arkadaşımızın ölü telefon anlatımıyla eski haline getirdim. Ancak benim derdim kısık mesaj sesi falan değil. Yeter ki hızlı olsun. Telefonumu downgrade etmemin bir yolu yok mu ?

Rica ederim. Telefonu downgrade edebilir&ettirebilirsiniz. Önceki mesajımda anlatmış olduğum gibi, bu işlem FBUS kablosu ile yapılmaktadır. Firmware updateten farklı olarak ciddi risk taşır ve telefonu tamamen öldürme durumu sözkonusu olabilir. Phoenix veya JAF kullanarak, FBUS kablosuyla eski yazılımı downgrade kutusu tıklı olarak Refurbish edebilirsiniz. Bu işlem cep telefoncularında 2-10 TL arasında, Nokia teknik servislerinde 40 TL ye yapılmaktadır. Ancak bu işlem neticesinde telefonunuzun ölmesi ihtimaline karşı garanti verilmemektedir (Nokia servisinde bile).

sado38can

Üye
arkadaşlar zamanında bende 4.11 kullanıyordum iyidir dedim 8.5 yükledim telefon acayip derecede yavaşladı tek iyiliği mesaj sesi yüksek cıkıyordu eski sürümüne döndermek istedim çöktü mecburen 8.5 kurdum ve bir baktım yeni bir sürüm 8.54 dedim zaten yavaş telefon ne kadar daha yavaş olabilirki yükledim ve kurdum çok hızlı gayet güzel sesleride yüksek cıkıyor sıkıntı ceken arkadaşların güncellemesini tavsiye ederim bende bir sıkıntı meydana gelmedi 1 aydır

ufuck91

Üye
sado38can kardeşim aynı sorunu bende yaşıyordum direk 8.50 ile geldi ve yavaşlık çıldırtcak derecede,aynen 8.54ü bende kurdum ama yavaşlık aynı :( sen kurduğun firmware'ı nereden edindin?bana da bir yardımcı olabilirmisin acaba?

nfsnihat

nfsnihat

Üye
    Konu Sahibi
8.54 kurdum çok hızlı gayet güzel sesleride yüksek cıkıyor sıkıntı ceken arkadaşların güncellemesini tavsiye ederim bende bir sıkıntı meydana gelmedi 1 aydır

teşekkürler...

ufuck91

Üye
bende neden düzelmedi ya ooooooooooooooooooooooooooffffffffffffffffffffffffff:off:

nfsnihat

nfsnihat

Üye
    Konu Sahibi
bende neden düzelmedi ya ooooooooooooooooooooooooooffffffffffffffffffffffffff:off:

Nokia X3-00 larda bu sorunun kronik arıza olduğunu Club Nokia kabul ediyor Ufuk kardeşim. 3 gün önce bu durumu sordum ve ne yazıkki sonuç hüsran. Yeni firmware ile gelen güncelleştirmeler, telefonun çalışmasını olduğundan farklı hale getirdiği için yavaşlık kaçınılmaz oluyor(muş). Ayrıca Nokia X3-00 BB5 serisi bir telefon olmasına rağmen, hiç bir şekil ve şartta Downgrade edilmiyormuş. FBUS kablosu ile Downgrade denenen bütün telefonların ROM belleği ölmüş. Siz siz olun denemeyin&denetmeyin. Serviste bir bölmede 35-40 a yakın X3-00 çöp gibi duruyordu. Aklınızda bulunsun arkadaşlar...

ufuck91

Üye
o zaman ben bunu 3 defa servise göderip para iadesi isteyeceğim bu nedir ya paramla rezil oluyorum daha 1 ay oldu telefonu alalı resmen bela satın aldım uğraşmak zorundamıyım ben bununla tüketici haklarına kadar yolum var..

r3fr4ct0ry

Üye
Merhaba Krdş
Bende x3 aldım hafıza kartındaki birkaç oyunu açtıktan sonra kırmızı tuşu kullanarak çıktım ve telefonumu kapattıktan sonra açılırken kendine reset atmaya başladı.Yazılım sürümü yanlış hatırlamıyorsam 8.40 dı.Şimdi ben senin anlattığın şekilde yazılımı güncellemeli miyim ? Yoksa garantiye mi vereyim ? Telin 2 sene kvk garantisi var.Eğer senin anlattıklarını uygularsam garanti dışı olur mu ?

ufuck91

Üye
yok kardeşim garanti dışı kalmıyor ancak ben 1bçk aydır bu rest atma beyaz ekran yavaşlama sornlarıyla uğraşmaktan bıktım ve satmaya çalşyorm şu an,200lira diyorlar bide 375 liralk malım 1 ayda 175 lira zarar edecek ama artık bıktım yani,sende eğer çok yeniyse (2 haftalık falan) aldığın yere git zorla iade et hakkın var zaten buna

r3fr4ct0ry

Üye
Krdş kvk garantisi vardı verdim sürümü 8.50 oldu şimdilik bir sorun yok.Belki snn telefonda mekanik parça sorunu falan vardır.

class baki

Üye
nokai x3 telefonum var 8. 54 yükledim resimler acılmıyooor oyunlar valan hep silinmiş ne yapmam lazım tesekkürler:

hascorn

Üye
Bu sorun bugün benimde başıma geldi ne yazıkki. Halbuki telefonu alalı 2 ay anca oldu. Bikaç kez yere düşürdüm bilmiyorum ondanmıdır ama bugün aldığım yere götürdüm. Sürümünü 8.50 ye yükseltecek sanırım öyle birşey demişti ve 30TL'ye yapcağını söyledi. 3 saat sonra almaya gideceğim bakalım sonucunu yazıcam buraya. (sanırım konu hortladı :D)

muratbozkurt37

Üye
arkadaşlar nokia x3 kullanıyorum. Telefonum dubai'den gelmişti ve 3.xx (hatırlayamadım) versiyonu yüklüydü. 4.11 yükledim ve türkçe yaptım (phoneix ile). Ancak yeni yazılımda sorun yaşıyordum. Alarm sesi ve mesaj tonları kısık çalıyordu. Nokia software updater ile 8.40 sürümünü yükledim. Sorunların tümü düzeldi ancak yeni sorunlar baş gösterdi. Telefon aşırı ağırlaştı. Bende (biraz kaşınarak) tekrar 4.11 sürümüne dönmek istedim. Phoneix ile 4.11 yüklerken bir hata oluştu ve telefon çöktü. Ne kadar uğraşsamda phoneix ile deadphone kullanarak bu sorunu düzeltemedim. Ard arda denemelerim nand içinde bad sector oluşturmuştu. Yabancı bir forumda da telefonu çöpe atın falan demişler hepten moralim bozulmuşdu. Dikkat ettiyseniz phoneix kullanırken variant diye bir bölüm var. Normalde yazılım atarken o kısmı boş bırakıyordum yada kendi seçmeye müsade etmiyordu. "variant 09" olarak değiştirdim ve no connection kullanarak deadphone yöntemiyle bir kez daha şansımı denedim. Telefonum düzeldi:oke: Yaklaşık 5 saatime mal oldu ama telefonum çöp yerine cebimde :aha:

Arkadaşlar biraz geç cevap atıyorum kusura bakmayın öncelikle bütün soruları tek mesajla cevaplayacağım. Firmware telefonun işletildiği yazılımdır. Yani telefonu aldığınızda temel bileşenler olarak adlandırabileceğimiz şekilde yüklü gelir. Bizim sonradan kurduğumuz uygulamalar firmware değildir. Her telefonda sonradan keşfedilen ufak tefek hatalar olabilir. Bu hatalar firmware güncellemesi ile düzeltilir. önceden telefonculara bir dünya para vererek yaptırdığımız bu işlemi evimizde yapabiliriz. öncelikle benim tavsiye ettiğim yazılım olan phoneix service suite(pss)'i kurmalıyız. Pss'de telefonumuzun ülke kodlarıyla yazılım versiyonları bir arada gösterildiğinden gerekli yazılımı kolayca bulup, telefonumuza kurabiliriz. Nokia x3 için gerekli adımları resimli olarak açıklıyorum;

eğer telefonu öldürmediysek yani çalışır şekildeyse manage connections altındaki bağlantının usb olmasına özen gösteriniz.
[ımg]http://img804.imageshack.us/img804/5586/15050259.png[/ımg]
telefonu usb ile bilgisayara bağladıktan sonra open products'a tıklayınız ve resimdeki adımları izleyiniz.
[ımg]http://img687.imageshack.us/img687/8153/83737116.png[/ımg]
nokia x3 için rm-540 yazarak ok'e basınız.
[ımg]http://img440.imageshack.us/img440/1645/13889734.png[/ımg]
flashing sekmesi altında firmware update menüsünü seçerek güncelleme penceresini göreceksiniz. Resimdeki adımları izleyiniz. (... Yazan kutucuğa bastığınızda "neither" ile başlayan bir hata alırsanız, firmware paketini bilgisayarınıza kurmadığınız içindir. Bunun için pss'de tools altında ımage file download bölümünü kullanacaksınız. Product code yani ürün kodunu yazıp downloada basarak telefonunuzun yazılımını bilgisayarınıza indirmiş olursunuz. Size türkiye için geçerli tüm x3 modellerinin kodunu veriyorum. Kendi telefonunuzun renginin karşısındaki kodu pss ye yazarak download edin ve anlattığım adımlara devam edin.

Kod:
0581137: Rm-540 euro-c tr  black/sılver latın
0582095: Rm-540 euro-c tr  lıght/pınk latın
0580758: Rm-540 euro-c tr black/red latın
0581205: Rm-540 euro-c tr lıght/blue latın

[ımg]http://img27.imageshack.us/img27/3766/24502434.png[/ımg]
son olarak reburbish butonuna bastıktan sonra telefonunuza bir kaç dakika veriniz. Ekranın kararması, usb bağlantısı kesilme sesi gelmesi veya pc ekranında bir kaç dakikalığına bir kıpırdamama olması normaldir. Bu esnada kabloyu çıkarmanız veya bilgisayarı kapatmanız durumunda telefonunuzun yazılımı çöker ve kullanılmaz hale gelir. (ölü telefon için ayrı bir anlatım yapacağım)

biraz kaba saba anlattım kusura bakmayın eksik görülen yerleri düzeltirim. Kolay gelsin

--------------- [sıze=1]ekleme[/sıze] ---------------

dostum variantı 09 yapabilmen için 8.40 firmwaresini indirmen gerekiyor.

Nasıl yapıldığını anlattım. (neither... )ile başlayan bölümü dikkatli oku kardeşim kolay gelsin.
ölü telefonu anlatmamışsın bekliyoruz acil

ölü telefonumu canlandıramadım açamıyorum dolayısıyla formatlanamıyor

Telefonum yüklerken çöktü ve açılmıyor ne yapacam bilmiyorum

Üst Alt