Duyuruyu Kapat

Nokia Qt Hakkinda birkac soru...

 • 2 Ocak 2011
 • 7369 Okunma
 • 11 Cevap

0/5, 0 Oy
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Arkadaslar bu nokia qt nedir nerde kullanilir ne ise yarar hangi modellere uyumlu falan filan birisi bana aciklayabilirmi acaba ...
  Tesekkurler...:bigstar::bigstar::bigstar:
   


  Yazan: fnldstntn
 2. Nokia QT, symbian telefonlar için uygulama yazma programı...telefona yüklenen versiyonu ise QT ile yazılan uygulamaların telefonda çalışmasını sağlamak...s60 v3, v5 ve s^3 telefonlara yükleniyor.yani python gibi...
   
 3. Tesekkurler dostum verdigin bilgi icin...
   
 4. bende teşekkür ederim bende merak ediyordum
   
 5. Alıntıdır...

  Qt, platform bağımsız kullanıcı grafik arabirimi için geliştirilmiş bir araçtır. 2008 yılında Nokia’nın satın alması ile artık tam anlamıyla bir açık bir ortamda geliştirilmese de hem LGPL lisanslı hem de ticari lisanslı olarak 2 ayrı lisans ile dağıtılmaktadır. İlk geliştiricisi Trolltech adlı firmadır. Bu firma Qt’u ilk başta ticari ortamda çıkarsa da geçen süreç içersinde özgür ortam şartlarına göre lisanslamak zorunda kalmıştır. Nokia’nın satın almasıyla birlikte de yukarda bahsettiğim gibi 2 farklı lisansla dağıtılır hale gelmiştir. Nokia, uzunca bir zamandır Qt geliştirme ortamı için büyük yatırımlar yapmakta. Tüm yeni nesil telefonlarında Qt framework’ü yüklü olarak geliyor. Eski modellerde ise ovi mağazası üzerinde Qt framework’ü indirilip yine Qt uyumlu hale getirilebiliyor. O nedenle Nokia’nın geniş skalada ürettiği telefon modelleri arasındaki en büyük standardizasyonu bu araç ile sağlamakta.
  Çoklu platform destekleyen bir GUI (Graphic User Interface) olduğu için birçok programlama diliyle uyumlu çalışır. Genel olarak ama C++ ile birlikte kullanılmaktadır. Nokia uygulama geliştirme ortamı için hazırlanan Nokia Qt Creator editörü de C++ için optimize edilmiştir. Ancak Qt yi sadece bir görsel uygulama kütüphanesiymiş gibi düşünmek de yanlış olur. Qt bünyesinde her türlü araç ve kütüphaneyi barındıran çok geniş bir ortamdır.
  Araya girip ufak bir açıklama yapacağım; peki, belli bir platforma bağımlı kalmadan derken neyi kastediyoruz? Qt kullanarak geliştirdiğiniz uygulamaları üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan pek çok masaüstü bilgisayar ve gömülü işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz. Qt, MacOS 10.2.8+, X11 ile UNIX (Linux, FreeBSD, Solaris) ve Windows 98/NT/2000/XP ve üzerini desteklemektedir. Qt ile yazmış olduğunuz kodları bu platformlar arasında rahatça taşıyabilirsiniz.
  Qt arayüz geliştirme konusunda gelişmiş araçlara sahip olsa da aynı zamanda veritabanı ve ağ işlemleri konusunda da epeyce bir yeteneklidir. Özellikle veritabanı konusunda Qt çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Qt, Oracle,Ms Sql Server, Sybase Adeptive Server, IBM DB2, PostgreSQL, MySQL, Borland Interbase, SQLite, ve ODBC-uyumlu tüm veritabanlarını desteklemektedir.

  alıntıdır
   
 6. Ben bunu hep nokia kötü diye okuyorum :ehe
   
  cCc Maxcı cCc bunu beğendi.
 7. bilgi için teşekkürler ...
   
 8. eyer hala forumdaysan sana bişey sorcam ben qt yi sildim telefonuma ne olur
   
 9. Bi şey olmaz sadece qt ile çalışan program, oyun varsa çalışmaz
   
 10. mesala qt ile çalışan oyunlar falan dion ya hani onu anladım telefona zarar gelmez
  deme
  qt suz
   
 11. hiçbir zarar gelmez
   
Yüklüyor...
Benzer Konular - Nokia Hakkinda birkac
  Nokia 9'un Fiyatı ve Çıkış Tarihi Hakkında Detaylar Geldi Cep Telefonları Genel 10 Nisan 2017
  nokia 1100 telefon hakkında Cep Telefonları Genel 6 Ağustos 2015
  Nokia C7 Iç Donanım Hakkında Yardım Cep Telefonları Genel 13 Aralık 2013
  Nokia C2-00 ve X2-02 Çift Sim hakkında soru? Cep Telefonları Genel 11 Ağustos 2013
  Nokia E72 hakkında birkaç soru Cep Telefonları Genel 31 Ekim 2010
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
25/09/2017 - 18:26