Nokia N900 ve Nokia N97 arasındaki fark nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

GökhanSan

GökhanSan

Üye
    Konu Sahibi
Nokia N900 ve Nokia N97 arasındaki fark nedir?
Arkadaşlar bir bilen varsa lütfen yardımcı olsun,Nokia N900 ve Nokia N97 arasındaki fark nedir?Maemo & Symbian işletim sistemleri dışında.:nono:

ediesel

Üye
Donanımsal olarak çok büyük farklar var. N900 de 600 mhz lik işlemci var. Şuanda overclocking ile 900mhz verim alınabiliyor. Bunun dışında 3 boyutlu görüntü için adanmış özel grakik kartı var. İşletim sistemi güncellemelere son derece açık ve kolaylıkla güncelleme yapıp sistemi daha da rahat çalıştırabiliyorsun. Yakında Meego işletim sistemi eklenerek 2 sistemi bünyesinde barındıracak bir alet olacak. Dokumatik ekranına yakında multi touch özelliği eklennecek (yazılımsal bir özelliktir ve nokia son bununla ilgili son çalışmalarını tamamlamıştır.) Bence n97 ye her özelliği ile fark atan bir cihazdır. N97 ile kıyaslama yapılması bile bu cihaza büyük hakarettir. Gerçektende çok iyi persormans çıkartmışlar bu sefer.

GökhanSan

GökhanSan

Üye
    Konu Sahibi
nokia n97 ile n900 ü takas yapmayı düşünüyodum o zaman haklısınız ben takas yapayım

ghoust

Üye
N900 de java uygulama destegi yoktur..ornegin bankalarin cep sifre programlarini yukleyip kullanamassin ..mukemmel bir flas destegi vardir N900 de herturlu video sitesine girip sorunsuz izleyebilirsin N900 N97 ye gore 3 kat daha hizlidir..iphone daki gibi dokunmatik ekran deneyimi yasamayi dusunmemek lazim N900 de ..N900 donanimsal olarak desteklemedigi icin multitouch destegi olmayacak hicbir zaman..
malesef N900 batarya omru N97 ye gore 2 kat daha kisa.

erdi501

Üye
aynen katılıyorum n900 ekranı rezistif ...

ediesel

Üye
Bir Hatırlatma : Multitouch özelliği donanımsal bir özellik değildir. Multi touch özelliği yazılımsal bir özelliktir. Yani ekranın resistive ya da capasitive ekran olması multi touch özelliğini hiçbir şekilde etkilemez. Youtube da ki videolardan incelersen n900 de kısmen multi touch özellikli yazılımlar ve oyunların denendiğini ve çalıştığını göreceksin. Yabancı forumlarda yakında çıkacak güncellemelerle multi touch özelliğinin ekleneceği yazıyor. Yani tamamen bir yazılım eksikliği problemi. Bu da çok kısa zamanda çözülecektir.

ghoust

Üye
bu bana pek inandirici gelmiyor..piyasada resiztif ekrani oluptu multitouch destegi sunan bir cihaz yok die biliyorum..hem olsada bence sadece hayal kirikligi olur..

ediesel

Üye
Youtube daki videoları incelemeni tavsiye ederim. Piyasada şuanda böyle cihazların olmadığı olmayacağı anlamına gelmez. Mesela Nokianın şuanda dedikodu mahiyetindeki 12 mp lik dokumatik ekranlı çıkaracağı telefonda multi touch özelliğini ekleyecekleri yazılıyor.

cortex47

cortex47

Üye
Multitouch yazılımsal bir özelliktir ancak ekran türünün destek vermesi gerekir. Resistive ekranlar multitouch özelliğine destek vermez. Multitouch desteğini Capacitive ekranlar verir şu anda sadece. Nokia dev gibi reklam yaptı Symbian^3 ve Symbian^4 Multitouch desteği verecek ve bu işletm sistemleri yüklü cihazlar Capacitive ekrana sahip olacak diye...

ghoust

Üye
Multitouch yazılımsal bir özelliktir ancak ekran türünün destek vermesi gerekir. Resistive ekranlar multitouch özelliğine destek vermez. Multitouch desteğini Capacitive ekranlar verir şu anda sadece. Nokia dev gibi reklam yaptı Symbian^3 ve Symbian^4 Multitouch desteği verecek ve bu işletm sistemleri yüklü cihazlar Capacitive ekrana sahip olacak diye...

kesinlikle katiliyorum dokunmakla basmak arasinda cok fark vardir...resiztif bir ekran ksimende olsa multitouch destegi verse bile iyi bir deneyim sunmaz ..

gerid34

Üye
Son sözü söylüyorum arkadaşlar n900.ü n97 le aynı kefeye koymak mallıktır!!!!

kobay000

kobay000

Üye
hımmmmmmmmmmmmmmm:)

ghoust

Üye
Youtube daki videoları incelemeni tavsiye ederim. Piyasada şuanda böyle cihazların olmadığı olmayacağı anlamına gelmez. Mesela Nokianın şuanda dedikodu mahiyetindeki 12 mp lik dokumatik ekranlı çıkaracağı telefonda multi touch özelliğini ekleyecekleri yazılıyor.

bu gün youtube daki videoları inceleme fırsatım oldu n900 multitouchla ilgili videoların altındaki yorumların bir çoğu fake olduğundan bahsediyor..:bann:

nokia rezistif ekranlı cihazlarına yazılım desteğiyle multitouch özelliğini ekliycek olsa GSM özelliğine sahip olmamasına rağmen ülkemizde bile bir çok kullanıcısı olan satış rakamlarıyla nokiayayı memnun ettiğini bildiğim ve benimde bir süre kullandığım N800 ve N810 cihazlarına verirdi bu desteği..

ediesel

Üye
N900 de multi touch deneyimini görmek isteyenlere fake diyenler tabiki olacaktır ama olay ortada cihaz bunu rahatlıkla yapabilecek kapasitede.

ucahmetuc

ucahmetuc

Üye
n97 ile n900 arasındaki farkı bilmiyorsan bu telefonu bence almayı hiç düşünme bile... @ediesel, bu malesef multitouch değil. resistif ekranlar, ekranda dokunulan kısımların ortalamasını alarak çalışır. nasıl dersen laptoplarda mousepad'de aynı şeyi dene. aynı sonucu verdiğimi görürsün. örneğin sağ alta basarken sol üste de bas. mouse ortada duracaktır.. edit: 2. video da fake :D bu arada bende n900 kullanıcısıyım. kötüleme fln yapmıyorum yani :)

ediesel

Üye
Ben n97 ile n900 arasındaki farkı gayet iyi biliyorum. Burdaki demek istediğim şey multi touch özelliğinin ekrana bağımlı olmaması yazılımsal olması. Belirtmek istediğim temel şey de bu. Zaten nokia n900 diğer telefonlarından çok farklı şekilde üretmiştir. Bir telefondan ziyade bir tablet özelliği ağırlıklı olarak üretilmiştir. N900'ü kullanmasını bilen kişiler almalı bence aksi halde güzelim alet yıpranıp gidiyor verilen paraya yazık. Şuanda zaten çoğu insan tam anlamıyla kullanmasını beceremediği için n900'ünü satmaktadır. Param olsa alacağım bi tane. Bu arada sadece bilgilendirme amaçlı olarak ; Resistive ekran basitçe tek cam altına alıcılar eklenmiş halidir. Yani ekrana dokunduğunda alıcı onu iletir ve dokunmuş sayar. Bu yüzden parmak yerine daha nice nesneler ile dokunmak daha iyi sonuçlar vermektedir. Bu yüzden stylus kullanmaktadır . Isıya duyarlı değildir her türlü kullanılabilir. Capacitive ise 2 cam arasına bir sıvı yerleştirilerek üsttekine dokunduğunda oda alttakine dokunarak, dokunduğun yerin baz alınmasıdır. Bu yüzden ince bir dokunuş gerekmez. Parmağınla dokunarak rahatça kontrol edebilirsin. Isıya duyarlıdır. Bu yüzden stylus kullanılamaz. Fakat daha hassastır.

Multi touch daha önce de dediğim gibi yazılımsaldır. Buradaki nokta şu ki ekran özelliğine göre capacitive ekranlarda multi touch özelliği daha etkili sonuç verirken resistive lerde tabiki daha da düşük kalitede olacaktır ki bu da ekranlarda kullanılan teknolojinin farklılığından ileri gelmektedir. Ama her iki ekranda da uygulanabilir bir teknolojidir.

--------------- Ekleme ---------------

Evet arkadaşlar Sizlere daha önce de dediğim gibi multi touch yazılımsal bir özelliktir ve capacitive ekranlarda da olabilir demiştim. Aşağıda verdiğim linkteki Nokia nın yeni cihazında da bu özelliği görüyorsunuz. İncelerseniz eğer ekran detaylarında capacitive ama aynı anda multi touch özelliğinin olduğunu göreceksiniz. Nokianın resmi olarak lanse etmeye hazırlandığı veya ettiği yeni telefonu. Hayırlı olsun tüm nokia severlere :))Fiyatı da 500 Dolar veya 370 Euro gibi bi rakama olacakmış (Yurtdışı fiyatı).

ohevliyaoglu

ohevliyaoglu

Üye
Evet arkadaşlar Sizlere daha önce de dediğim gibi multi touch yazılımsal bir özelliktir ve capacitive ekranlarda da olabilir demiştim. Aşağıda verdiğim linkteki Nokia nın yeni cihazında da bu özelliği görüyorsunuz. İncelerseniz eğer ekran detaylarında capacitive ama aynı anda multi touch özelliğinin olduğunu göreceksiniz. Nokianın resmi olarak lanse etmeye hazırlandığı veya ettiği yeni telefonu. Hayırlı olsun tüm nokia severlere :))Fiyatı da 500 Dolar veya 370 Euro gibi bi rakama olacakmış (Yurtdışı fiyatı).

kardeşim n8 kapasitif ekranı olduğu için zaten multi-touch destekliyor resistive olsaydı n900 gibi desteklemiyor olacaktı.

ediesel

Üye
Dostum N900 de de multi touch olayı yakında olacak hiç merak etme. İnternette biraz araştırma yaparsan görürsün nasıl birşey olacağını. Yeni maemo 6 platformunda multi touch input ile ilgili onca tanıtımlar yapıldı Barcelona GSM Kongresinde. Bunun yanında çeşitli forumlardan da takip edebilirsin. Tabiki capacitive ekranlardaki gibi verimli olmayacaktır n900 deki multi touch ama olacak olan bir olaydır.

omeru47

omeru47

Üye
ikisii karsilastirmak cok buyuk saygisizlik derim ben :)

deserter.06

deserter.06

Üye
onun dedigi multitask olmasın

Üst Alt