Püf Noktası Nokia 808 Pureview Kamera Hakkında Herşey

Sponsorlu Bağlantılar

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
    Konu Sahibi
Nokia 808 Pureview Kamera Hakkında Herşey

Kamera Hakkında Sorularınızmı Var?
Net Resimler Elde Etmekmi İstiyorsunuz?
808 İle Zamanı Durdurmak Mi İstiyorsunuz?
Tüm Cevaplar Burada :thumbup:
Siz Sorun Cevaplar Benden :bigstar:

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve ByKatre

infazcı-konan

infazcı-konan

Üye
fotoğraflarda zamanlı çekim varmıydı mesela koltuğun üstüne koyup 5 saniye sonra kendi fotoğrafımızı selfimizi çekebilmek falan mümkünmü?

• Beğen
Tepkiler: DarkredBlue61
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
    Konu Sahibi
fotoğraflarda zamanlı çekim varmıydı mesela koltuğun üstüne koyup 5 saniye sonra kendi fotoğrafımızı selfimizi çekebilmek falan mümkünmü?
Tabiyki İstersen 5 Snde Bir İstediğin Kadar Resim Çekebilir.Yada Direk GeriSayım Olarak AYarlarsan OlurUp

Aytaç-01

Aytaç-01

Üye
İyi konu, başarılar :)

Windows Phone uygulamasıyla gönderildi.

• Beğen
Halit O.

Halit O.

Emekli Yönetici
ooo sen hosgelmissin ya kalkmiss ban :)

• Beğen

enteresan35

Üye
selam benim anlamadığım da şunlar pozlama telafisi iso ve nd filtre ne demek ne işler yapıyor saygılar

• Beğen
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
    Konu Sahibi
selam benim anlamadığım da şunlar pozlama telafisi iso ve nd filtre ne demek ne işler yapıyor saygılar
Pozlama Telafisi : Bu Ayar Genelde Bulutlu Günlerde Güneşli Günlerde Doğa Resimleri Çekerken Yada Nokia 808 Pureviewde Xneon Flash Olduğu İçin Yakın Mesafede Çekeceğin Resimler Genelde Renk Patlamasına Uğrar Yani Beyazlar Dahada Beyazlaşir Resimdeki Detaylar Gider.Yada Özellikle Manzara Resimlerinde Ağaç Vslerin Arasından Sızan Işık Resmi Mafedebilir Yada Güneşli Bir Havada Evde İken Pencerelerden Sızan Işıklar.Bunu Önlemek İçin Poz Telefisi Kullanılır.Gece Yakın Mesafe İçin Verdiğim Örneği Deneyebilirsin Telefonda Beyazlık Fazla Olacaktır Hemen Pozlamayi -1.0 Yada -0.7 Ye Al Tekrar Çek Patlamalar Gidecek Detayli Hoş Resim Kalacaktır Elinde.Aslin Bunu İyiki Sordun Bunla İlgili Bir Konu Oluşturayim En İyisi Çoğu Zaman İnsanların Resimlerini Maf Edebiliyor.Buda Bir Örnek Resim -2.3de Çekildi Eğer -2.3 ü Vermeseydim Resimde Dallar ve Çicekler Net Çıkmazdı Daha Çok Bulutlar Görünürdü.

Gelelim Şimdi İsoya
İso : İso Genelde Gece Çekimlerinde Kullanılır Ama İsoyu Trimpodsuz Kullanmak Pek İyi Olmaz Aslında Trimpodsuz Kesinlikle İsoya Dokunmayın.İsoyu Ne Kadar Arttırırsın Gece Bir O Kadar Aydınlık Fakat Kumlanmiş Resimler Elde Edebilirsin Birazdan Yıldız Resmi Atıcam Kumlanma Ortamdan Ortama Değişir.İsoyu Yükselttiğinde Perde Süresi Düşer Yani Perde Daha Çabuk Kapanir.İsoyu Düşürürsen Perde Süresi Uzar.Perde Süresinin Uzaması Demek Telefonun Titreşimsiz Ortam İstemesi Demektir Buda Trimpodsuz Olmaz.İso50 İle Çektiğim Resimleri Eklerim Aşaya Bakarsın.Elle ve Trimpotla Çektiğim Resimleri Rahatlıkla Fark Edersin Zaten.Şimdi Diyeceksin İso Sadece Gecemi Kullanilir Tabiyki Hayir Ama Genelde Gündüz Uzun Pozlama İçinde Kullanılır Fakat Burada Devreye ND Filtre ve Işık Şartları Devreye Girer Orası Biraz Ayri.İso İçin Bu Kadar Yeter Sanirim Ha Birde Perde Sürelerinide Yazayım Sana 808de Maximum 2.7Sn Pozlama Yaparsın Yani Gece İsoyu50 ye Al Kulağini Telefona Daya Denklanşöre Bas 2.7 Sn Sonra Perde Süresi Duyacaksın Ardından Resmi Çekmiş Olacak Bunu Pozlama Diyorlar Perde Süresini Uzatip Güzel Resimler Elde Edebilirsin Ama Çekerken Sokak Lambası Yada Bir Işık Kaynaği Direnk Lensin Üzerine Düşmesin Yada Lensin Kıyısına Köşesine Filan Pozlama Yaptiğinda O Işıklar Hem Resmi Kötü Yapar Hemde Perde Süresini Düşürür.
Bunlarda Örnekler

Trimpod İle Çekilmiş Resim.

Ayarlar ND Filtre Açık,İso50,Flash Kapali,Odak Modu Hiperfokal

Buda Trimpodsuz Büyük Olasılıkla Ayarlarda Şöyle Bakmadım Ama 2013 Yaz Ayında Kendim Çekmiştim Trimpot Yoktu.
İso50,Flash Kapali,Odak Modu Hiperfokal,Nd Filtre Hakkında Ne Desem Yalan Olur Kapaliydi Heralde.

İlla Dere Akarsular İçin Kullanılmaz İso Bunlarda Başka Çektiğim Resimler
İso50 ND Açık

İso800 0\66Sn 2014-04-14 22:03 Ay Resmi

Bu Resimlerdede Yüksek İso Var Yukarıda Dediğim Gibi Bazi Ortamlarda Yüksek İsoda Pek Kumlanma Olmaz ama Bulut Vsde Malesef Fazla Oluyor.

Buda Yıldız Resmi Fazla Kumlanma Yok İso İki Resimdede 1600de

Şimdide Geldi ND Filtreye Sıra.

ND Filtre : ND Filtrenin Temel Amacı Lense Düşen İşiği Azaltmak.Bu Çoğu Telefonda Var Tabi Nokia Serisi N73den Tut 808 N8 E Kadar Kamera İddasi Olan Cihazlarda Var 701 N9 920 1520de ND Filtre Yok Sanırım Yazılım İle Alakali Şimdi Diyeceksin 1020de Neden Yok Kamera İddasi Yokmu Tabiyki Var Fakat Sanırım Wpde Pozlama İşini ND Filtreden Destek Alarak Değilde Yazılımdan Destek Alarak Yapıyorlar Fazla Kullanmadım 1020yi O Yüzden Pek Birşey Diyemem O Konu Hakkında.Gelelim Bizim Emektar 808e Güneşli Bir Havada Cihazi Güneşe Tut Sonrada Kameraya Bak Önünde Bir Siyah Perde Göreceksin Bu Seferde Kameranın Açısını Değiştirme Elini Kameranin Önüne Koy O Perdenin Kalktiğini Göreceksin Tık Diye Bir Ses Gelir Yani Mekanik Bir Parçadır İşik Şiddetine Göre Perde Düşer Işıkları Keser.Şimdi Diyeceksin Kardeşim Denedim Açık\Kapali Fark Yok Evet Yok Neden Yok Bu Farkı Çekmeden Anlaman Biraz Zor Çok Yüksek Işıklarda Pek Anlayamazsın Bunu Şöyle Anlatayım Sana Telefonu Eline Al Flashi Kapat Gece Aslında Gece Değilde Akşam İftar Vakitleride Olur Hava Tam Kararmasın İsoyu100 Yap ND Filtresi Kapali Yap Resim Çek Yada Telefonu Sağa Sola Kaydır Kasıyormuş Gibi Olacak Aynı İşlemleri Birde ND Filtre Açıkken Yap Dahada Fazla Kastiğini Göreceksin İşte Burada Filtre Temel Amacını Yapıyor Yani Lense Düşen İşiği Azaltiyor.Güneş Örneğinde İse Hafif Bulutlu Bir Günde Yada Bulutsuz Sana Kalmiş ND Filtreyi Açık Yap Resim Çek Birde Kapat Tekrar Resim Çek Aradaki Farki Anlarsın Genelde Nd Otoda Kalsın Ellememenizi Tavsiye Ederim Anca Pozlama Vs Yaparken Kullanmak Mantıklı.Örnek Atmama Gerek Yok Sanırım? Yada İsterseniz Hepsini Kapsayacak Örnekler Atabilirim Fakat 1 Ay Sonrayi Bulabilir Oturduğum Yerde Bu Örnekler Çıkarmak Braz Zor :)

Evet Kardeşim Yardımcı Olabildimmi Varmi Kafana Takılan Bir Yer Yada Sormak İstediğin Başka Bir Şey?

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

enteresan35

Üye
Allah razı olsun kardeşim çok yararlı oldu takıldığım yerde yine sana baş vururum

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
@DarkredBlue61 başını ağrıtacağım haberin olsun

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
@DarkredBlue61 ben bilmem arkadaş . Daha düne kadar imzanda 808 Pureview ile veda ettiği mobil fotoğrafçılığa 1020 lumia ile devam ediyor yazıyordu.

Şimdi sorum şu Kırmızı 808 aldım . Gayet güzel çalışıyor fakat yoğun ışık altında perde hızını ayarlayamıyor. Bembeyaz fotoğraflar çıkartıyor. Hatta pozlama telafisi -4.0 yapmamda işe yaramıyor.
Video da ise herhangi bir sorun yok.

Fabrika ayarlarına mı döneyim ? Camera pro da yükledim sonuç aynı . Ne yapayım ?

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
    Konu Sahibi
@DarkredBlue61 ben bilmem arkadaş . Daha düne kadar imzanda 808 Pureview ile veda ettiği mobil fotoğrafçılığa 1020 lumia ile devam ediyor yazıyordu.

Şimdi sorum şu Kırmızı 808 aldım . Gayet güzel çalışıyor fakat yoğun ışık altında perde hızını ayarlayamıyor. Bembeyaz fotoğraflar çıkartıyor. Hatta pozlama telafisi -4.0 yapmamda işe yaramıyor.
Video da ise herhangi bir sorun yok.

Fabrika ayarlarına mı döneyim ? Camera pro da yükledim sonuç aynı . Ne yapayım ?
Makrodamı Yoksa Normal Uzak Mesafe Filan Mı? Ayrıca Telefonda Koruyucu Kılıf vs Varmı? Flaş Açık Mı? Nd Filtre Otomatikte Mi? İso Ayarın Ne Alemde?

Örnek Foto vede Foto Ayrıntılarını Eklermisin

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Makrodamı Yoksa Normal Uzak Mesafe Filan Mı? Ayrıca Telefonda Koruyucu Kılıf vs Varmı? Flaş Açık Mı? Nd Filtre Otomatikte Mi? İso Ayarın Ne Alemde?

Örnek Foto vede Foto Ayrıntılarını Eklermisin
Olayı hallettim . Önceki aldığım 808'in kamera lensiyle değiştirdim. Şimdi çalışıyorrr. Teşekkür ederim

• Beğen