Nokia 6 TA-1033 Kullanıcı Kulübü

Sponsorlu Bağlantılar

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Nokia 6 TA-1033 Kullanıcı Kulübü
Nokia'nın 2017 yılında sunduğu Android modelidir . Özelliklerine bakacak olursak
Ekran: 1920x1080 403 ppi IPS LCD
Corning Gorilla Glass 3

İşlemci:
Yonga Seti: Quallcomm Snapdrogan 430
Ana İşlemci: 8 çekirdekli ARM Cortex A-53
1.4 GHz 28nm
Yardımcı İşlemci : ARM Cortex A-53 1.1 GHz 28 nm
GPU : Adreno 505 450 MHz
Ram : 3 GB LPDDR3 800 MHz
Depolama : 32 Gb Emmc 5.1
Kamera :
Arka kamera : 16 Mp F2.0
Odak

Zamanlayıcı

1080 p 30 Fps video kayıt
Ön kamera : 8 Mp F2.0

Batarya : 3000 mah hızlı şarj destekli
Bluetooth 4.1 FM radyo desteği stereo hoparlör
Dolby destekli smart amfi

Şimdilik bu kadar düzenli olmuştur umarım . Telefondan konuyu açtım .

Nokia 6 ile alakalı sorunlarınızı , önerilerinizi buraya bekliyorum. Bu mesajı ilerleyen zamanlarda sizin önerilerizle düzenlemek isterim .

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: nokia6600., gonyalı, DarkredBlue61 ve 1 kişi daha

Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
Oyun uygulama kamera batarya kullanımı ile ilgilide deneyim kazandıkça konuyu zenginleştirmek daha güzel olacaktır. :)
Tabi kullananlarında konuda kullanım bilgileri paylaşabileceğini unutmayınız. :)

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Nokia 6 ' nın en genel sorunu kulaklıktan sesin az ve kalitesiz gelmesidir. Çözümünü değilde neden kaynaklandığını buldum sanırım. Kulaklıklarda biliyorsunuz mikrofon olduğu için ayrıca bir ses kartı olur . Nokia 6 da Dolby destekleyen power amfinin bu ses kartıyla uyumlu olmamasından kaynaklanıyor . Hadi len oradan demeyin . Ben Nokia Ad-54 modeli kumandalı (8 tuşu var daha yok mu dedim) iki parçalı kulaklığın kumandasının üst kısmını çıkartıp yani sadece kulaklık hoparlörünü bağladım . Ses olması gereken şekilde çıktı . Dolby de sıkıntısız çalıştı . Müsait bir vaktimde video çekeceğim unutturmayın bana.

• Beğen
Tepkiler: gonyalı
Kaworu Nagisa

Kaworu Nagisa

Üye
Yanlız bir hatan var ilk nokia 6 Android One programına dahil değil.
Hoş tabi öyle pek ahım şahım bir şey değil ama bilinsin bazıları için önemli olabilir.
Benim için Android One logosu tembelliğin rozeti gibi bir şey.

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Yanlız bir hatan var ilk nokia 6 Android One programına dahil değil.
Hoş tabi öyle pek ahım şahım bir şey değil ama bilinsin bazıları için önemli olabilir.
Benim için Android One logosu tembelliğin rozeti gibi bir şey.
Düzelttim . :oke:

• Beğen
Tepkiler: Kaworu Nagisa
Kaworu Nagisa

Kaworu Nagisa

Üye
Açıkçası lumia 925ten sonra bu modele bir türlü ısınamadım, hızlı kullan kullanamıyorum, hızlı yazamıyorum birde full hd 60fps videoları akıcı açmıyor.
Ama hakkını verelim hızlı şarj oluyor ve bıraz dikkatle şarjı iyi gidiyor, işlemcisi sd6xx serisi birşey olsaydı h265 codecli videoları oynatırken şarjı hızlı bitmezdi.
Nokia 6.1de sd6xx eklediler ama gidip stereo hoparlörü kaldırdılar.

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Açıkçası lumia 925ten sonra bu modele bir türlü ısınamadım, hızlı kullan kullanamıyorum, hızlı yazamıyorum birde fu ll hd 60fps videoları akıcı açmıyor.
Ama hakkını verelim hızlı şarj oluyor ve bıraz dikkatle şarjı iyi gidiyor, işlemcisi sd6xx serisi birşey olsaydı h265 codecli videoları oynatırken şarjı hızlı bitmezdi.
Nokia hiç değişmedi 2004 te 6230 çıkarıp ardından 6230i çıkartan Nokia . Sene 2017 olsa bile huylu huyundan vazgeçmez hesabı Nokia 6 yı çıkartıp Nokia 6.1 çıkartır . Hep önce düşük versiyonunu sunuyor piyasaya sonra daha üst versiyonu .

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Açıkçası lumia 925ten sonra bu modele bir türlü ısınamadım, hızlı kullan kullanamıyorum, hızlı yazamıyorum birde fu ll hd 60fps videoları akıcı açmıyor.
Nokia 6 da mevcut olan perfonmans eksiğini , stereo hoparlör sorununu 6.1 modelinde düzeltmek için Snapdragon 660 2.2 Ghz işlemci yonga setine geçti . Ram hızı ise 1133 mhz oldu . Stereo sistemini de iptal ettiler . Ohh misss .

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
@Kaworu Nagisa nerelerdesin ?

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Nokia 6 modelinde snapdragon 430 yonga setine cortex A53 28 nm işlemci takarak piyasaya sundu .
Herhangi bir 3 boyutlu oyunda 3-5 dakika da 50-60 derece arasında olan işlemci sıcaklığı mevcut . Batarya sıcaklığı ise 39,5 derece üstünde olursa telefon el yakıcı .

Nokia müşteri hizmetleri hava soğutmasından faydalanmak için kabınızı çıkartın tavsiyesinde bulunmuştu bana zira aliminyum kasa ısıyı tek bir noktada değil her tarafa eşit bir biçimde yayıyor .

Kabı sök hava rüzgarlıysa ısınmadan oyna .
Kışın soğukta telefonu ısıt eline koy .

• Beğen
Tepkiler: gonyalı
Kaworu Nagisa

Kaworu Nagisa

Üye
Nokia 6 modelinde snapdragon 430 yonga setine cortex A53 28 nm işlemci takarak piyasaya sundu .
Herhangi bir 3 boyutlu oyunda 3-5 dakika da 50-60 derece arasında olan işlemci sıcaklığı mevcut . Batarya sıcaklığı ise 39,5 derece üstünde olursa telefon el yakıcı .

Nokia müşteri hizmetleri hava soğutmasından faydalanmak için kabınızı çıkartın tavsiyesinde bulunmuştu bana zira aliminyum kasa ısıyı tek bir noktada değil her tarafa eşit bir biçimde yayıyor .

Kabı sök hava rüzgarlıysa ısınmadan oyna .
Kışın soğukta telefonu ısıt eline koy .
:D buradayım :D
Telefonun ekranı kırıldı, değiştirdik artık şarj daha çıkışa gidiyor bu yüzden telefonu internette gezmek için kullanmıyorum pek, parlaklığı iyice kısarsam 3 saat 50 dk kısmazsam 3 saat 25 dk civarı ekran süresi alıyorum ki yeterli değil benim için.
İşlemcinin oyunlarda ısınması normal ama en azından videoları iyi açabilmesini beklerim, hadi HEVC formatı yeni onu anladık ama full had 60 fps videoları kasa kasa oynatması utanç kaynağı. Lumia 925 bu konuda sıkıntı çıkarmazdı. Ve sanırım bu sorunun sebebi saf androidin ta kendisi; pcye bağlayıp mp4 video atmaya çalışsam bile PC bana bildirimde bulunuyor; cihazının bu dosyayı açmayabilir diye.

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
:D buradayım :D
Telefonun ekranı kırıldı, değiştirdik artık şarj daha çıkışa gidiyor bu yüzden telefonu internette gezmek için kullanmıyorum pek, parlaklığı iyice kısarsam 3 saat 50 dk kısmazsam 3 saat 25 dk civarı ekran süresi alıyorum ki yeterli değil benim için.
İşlemcinin oyunlarda ısınması normal ama en azından videoları iyi açabilmesini beklerim, hadi HEVC formatı yeni onu anladık ama full had 60 fps videoları kasa kasa oynatması utanç kaynağı. Lumia 925 bu konuda sıkıntı çıkarmazdı. Ve sanırım bu sorunun sebebi saf androidin ta kendisi; pcye bağlayıp mp4 video atmaya çalışsam bile PC bana bildirimde bulunuyor; cihazının bu dosyayı açmayabilir diye.
Saf android te düne kadar kablosuz ekrsn paylaşımı yoktu . Bir mesaj attım yaptılar . Müşterilerini dinliyorlar .

Kaworu Nagisa

Kaworu Nagisa

Üye
Saf android te düne kadar kablosuz ekrsn paylaşımı yoktu . Bir mesaj attım yaptılar . Müşterilerini dinliyorlar .
valla bilmiyorum dostum :/ android pek sarmadı beni, çok mu alıştık niş platformlara ne? ne arayüzü ne de renkleri sarmıyor beni, sevdiğim bazı özellikler de yok, hani bir umut yeni almayı düşündüğüm telefona bel bağladım; belki samsungun android dokunuşu googledan iyidir kim bilir?
göz atma ekranı yok, iyi tahmin veren bir klavye uygulaması yok, animasyonları güzel değil renkleri solgun. rahat mı batıyor bana ne :D

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
valla bilmiyorum dostum :/ android pek sarmadı beni, çok mu alıştık niş platformlara ne? ne arayüzü ne de renkleri sarmıyor beni, sevdiğim bazı özellikler de yok, hani bir umut yeni almayı düşündüğüm telefona bel bağladım; belki samsungun android dokunuşu googledan iyidir kim bilir?
göz atma ekranı yok, iyi tahmin veren bir klavye uygulaması yok, animasyonları güzel değil renkleri solgun. rahat mı batıyor bana ne :D
Z launcher kullan . Arayüzü daha hoş olacak . Evet klavyeden nefret ediyorum . Tuşlu telefonun T9 ' u daha iyi tahmin yapıyor . Animasyon derken neredeki ?
Ekran ' ı kaça değiştirdin ?

Kaworu Nagisa

Kaworu Nagisa

Üye
z launcher özünde iyi ama iki yıldır güncellenmediği için çok eskidi artık, çok kasıntı görünüyor. ama ona benzer bir launcher buldum; Niagara launcher; sadece 1 widgeta izin veriyor ki ben kullanmıyorum bile çünkü androididn material design'ı ile widgetlar çok çirkin görünüyor; ihtiyaç duymuyorum (symbian belle widgetları daha güzeldi)
ve herhangi bir uygulamanın simgesinden sağa doğru kaydırdığında o uygulamanın seçenekleri karşına çıkıyor; mesela vlc mediaplayer için çalma listeleri, klasörler vb ayrıca en son oynatılan şarkıyı yeniden oynatma seçeneği, telefon için en çok aradığın 3 numara, whatsapp için ise en sık görüştüğün 3 sohbet, ayrıca bildirimlere de böyle ulaşabiliyorsun, email, mesaj vb bildirimlere böyle göz atmak çok zevkli oluyor. tıpkı wp gibi.
açıkçası bu launcher benim can simidim gibi :D öbür türlü androide bu kadar katlanamazdım herhalde :D
animasyonlardan kastım buton ve geçiş animasyonları; wp kullandın mı ve kullandıysan dikkat ettin mi bilmiyorum; ama wpnin yüksek kontrastlı butonlarının yanısıra canlı kutucuklarının ve metinlerin dokunulduğunda verdiği bir tepki vardı; dokunup kaydırdığın tarafa doğru eğilirlerdi, sanki cam bir plakaymış gibi, o animasyonları çok güzeldi. android de bırak bu ince dokunuşları doğru düzgün buton tasarımı bile yok çoğunlukla; dümdüz kağıt gibi, ve butonları bulursan da onların dokunmaya verdiği tepki sadece tonlarında olan ufak bir değişim ki oda geç geliyor.

ekranı 240tlye değiştirdim ama sen seninkine gözün gibi bak zira hiç te iyi sayılmaz; hem netliği iyi değil hem de bazen sapıtıyor. dahası pili su gibi harcıyor.

• Beğen
Tepkiler: gonyalı ve MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Evet Z launcher ile anlaşması zor çoğu zaman yüklediğim sildiğim uygulamaları göstermiyor, durmaya zorluyorum reset atıyorum yani çalışıyor . Widget kullanmasam tercih etmem .
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Ekli dosyalar

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Bu telefonu alırken en büyük tercih sebebim stereo hoparlöre sahip olmasıydı . İlk aldığımda hangi salak ahizeyi hoparlör olarak kullanmayı akıl etmiş dedim .
Çünkü önceki telefonum Nokia X2-00 da stereo idi her iki kanalda harbiden hoparlör vardı telefonla beraber seni de sallardı .

Stereo işte sana daha ne istiyorsun birde smart amfi dolby surround da var diye pazarlamışlar ki bunu sonradan öğrenecektim .

Bu ses olayı poweramp müzik çalar ile tanıştıktan sonra çözdüm . Kesinlikle denemelisin . Sol kanala yani ahizeye biraz daha fazla verebiliyorsun . Dolby' yi açınca sesi daha mükemmel oluyor .

Nokia 6 ' nın ses kalitesi mono hoparlöre sahip telefonlara göre daha iyidir alacaklara duyurulur . Hoparlör telefonu sallar (enstrümanların çok kullandığı şarkılarda özellikle) bu sayede enstrümanı hissedersiniz sesi temiz ve net olarak verir. Power amp ile daha üst seviyeye çıkarsınız .

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
320 kpbs şarkı ile deneyin .

Kaworu Nagisa

Kaworu Nagisa

Üye
Bende çoğunlukla flac var :) netliği daha iyi ama 320 kbps de iyidir. Flac şarkılar kulaklık ile daha keyifli oluyor, ama bazen sıkıntı yaratabiliyor; mesela 128 kbps de enerjik gelen şarkının tonlaması flac formatında baya değişiklik gösterebilir, deli gibi bass olabiliyor ya da elektro gitarın sesi değişik gelebiliyor.

Nokia 6 genel olarak iyi ama sonrasındaki modellere daha çok özenmelerini beklerdim açıkçası. Mesela 2018 modelinin kenarlarını eski c601 gibi oval ve cilalı yapsalar, stereo hoparlörleri kaldırmasalar çok daha iyi olurdu, hele amoled ekran koysalar tadından yenmezdi.

• Beğen
Tepkiler: gonyalı ve MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Bende çoğunlukla flac var :) netliği daha iyi ama 320 kbps de iyidir. Flac şarkılar kulaklık ile daha keyifli oluyor, ama bazen sıkıntı yaratabiliyor; mesela 128 kbps de enerjik gelen şarkının tonlaması flac formatında baya değişiklik gösterebilir, deli gibi bass olabiliyor ya da elektro gitarın sesi değişik gelebiliyor.

Nokia 6 genel olarak iyi ama sonrasındaki modellere daha çok özenmelerini beklerdim açıkçası. Mesela 2018 modelinin kenarlarını eski c601 gibi oval ve cilalı yapsalar, stereo hoparlörleri kaldırmasalar çok daha iyi olurdu, hele amoled ekran koysalar tadından yenmezdi.
7.1 plus al . En klası bence o

Üst Alt