Nokia 5800 için BLITZ 1 Serisi Telefonu Ucuruyo .....

Sponsorlu Bağlantılar

CQNSTANT!NE

CQNSTANT!NE

Üye
    Konu Sahibi
Nokia 5800 için BLITZ 1 Serisi Telefonu Ucuruyo .....
BLITZ 1 SERİSİ

(Güncel Sürüm:1.3)
[ C6v11 | CFW | Mod | Hack | Sadelik | Stabilite | hız | 5800 | V51 ]

Konu içeriği:
- C6 Yazılımı nedir?
- BLITZ'in yapılma amacı
- BLITZ 1 Serisi ile gelen değişiklikler ve versiyonlar.
- MUTLAKA OKUYUN! bölümü
- DOSYALAR
- BLITZ kurduktan sonra (yardımcı programlar, duvar kağıtları, temalar vs.)
- Basit JAF Şablonu ve JAF Flashlama anlatımı
- Flashlarken karşılaşılan hatalar ve çözümleri
- Teşekkürler
- BLITZ kuran arkadaşların yaptığı yorumlar
- BLITZ'den ekran görüntüleri

*** C6 Yazılımı nedir? ***

C6 yazılımı PNHT (Pro Nokia Hacking Team) tarafından Nokia C6 yazılımının Nokia 5800 ve 5530 serilerinde çalışılacak şekilde yorumlanmasıyla oluşmuş bir yazılımdır. İçinde C6 kodlarıyla beraber N97 ve bazı 5800 kodlarını da içermektedir. Başlıca özelliği 5800 orjinal yazılımından çok daha hızlı tepkili ve tabii ki orjinal n97/C6 WIDGET EV EKRANINA sahip olmasıdır. C6 orjinal yazılımı kendinden hackli gelmektedir. C6v11 son çıkmış sürümdür. Yeni Web Browser, yeni Galeri gibi bir çok yenilik vardır. Orjinal C6 yazılımından dönüştürüldüğünden bir kaç kronik hatası olmakla birlikte kullanımında hiç bir zorluk yaratmamaktadır. PNHT 5800'e sanki ikinci bir baharı yaşatmıştır.

Çıktığı günden beri kullandığım yazılım olan C6 hakkında genel görüşlerim.
Artıları:
Ev ekranı mükemmel
daha hızlı
Göçmüyor
Donmuyor
Reset atmıyor
Isınmıyor
Daha yeni ve kullanışlı yazılım öğelerine sahip
Çok daha iyi dokunmatik hassasiyeti var
Modlanınca iyice tutulmaz oluyor
Ram yönetimi C6v11 de v51 den daha iyi.
Birden fazla yazılımı daha iyi yönetiyor yavaşlama yaşamadım hiç.

Eksisi:
Beni rahatsız eden tek eksisi qwerty'ye otomatik geçmemesi. Diğer hiç birşey beni rahatsız edecek kadar büyük eksiler değil. Zaten öyle olsa kendi cfw mi yapacağım diye yırtınmazdım

*** BLITZ'in yapılma amacı ***

* Yukarıdaki anlatılan orjinal C6v11 yazılımını daha güçlendirip arındırmak.
* İlk olarak kendim kullanabileceğim kadar güvenilir ve hatasız ve stabil bir yazılım yapmak.
* Temiz, hızlı, çöp yazılım içermeyen, ana performans modlarını içeren, gereksiz hazır gelen programlardan arındırılmış bir temel yazılımı ortaya çıkarmak.

Kullanıcı yorumları ve BLITZ ekran görüntüleri için konunun sonuna bakınız.

Yüklemeden önce mutlaka konuyu tam olarak okuyunuz.

*** BLITZ 1 Serisi değişim Notları ***

Eklenenler:

+ Blue on Black by IND190 teması eklendi. (özel ikonlu nefis görsellik)
+ Just Black 5th teması eklendi. (Çok hafif ve hızlı tema varsayılan tema olarak ayarlı)
+ Auto Installer eklendi. (Hafıza kartında thinkchange klasörüne istediğiniz programları koyun otomatik kurun)
+ Rompatcher Eklendi. (3 yama ile geliyor kendiniz aktive edip auto yapabilirsiniz. Reset halinde bozulmaz!)
+ Conversations Eklendi (İLK KEZ BLITZ İLE TÜRKÇE!)
+ Özel klasörlü yeni menü düzeni yapıldı. (LuziQ bazlı)
+ Açılış / Kapanış sabit ekranları Nokia OVİ görüntüsüyle değiştirildi. ("v1.1"de değiştirildi yerine BLITZ ekranları kondu)
+ Açılış animasyonu S60 Symbian animasyonu ile ve açılış melodisi kendi yaptığım melodi ile değiştirildi.
+ C6v11 Orjinal tema efektleri korundu. (3 efekt denedim hepsi hatalıydı. çok yavaşlatıyor telefonu.)

Çıkarılanlar

- S60 Varsayılan Soundwaves Teması hariç tüm temalar çıkarıldı.
- Ovi Contacts (Ovi Rehber) kaldırıldı. (Gereksiz Ram yiyordu)
- Ovi Müzik kaldırıldı.
- Ovi Müzik müzik çalar menüsünden de çıkarıldı.
- About (Hakkında)
- Help (Yardım)
- Ovi Store (Kaldırıldı çünkü çalışmıyordu aşağıdaki linkten düzgün versiyonu indirip kurabilirsiniz.)
- PodCasting
- Chat
- My nokia
- Notes (Çünkü artık active notes var)
- Q. Office
- Adobe reader
- Zip manager

Modlar:

* Galeri modu yapıldı. (bilindik yazılımların klasörlerini Galeri taramıyor artık.)
* Tampon Sürücü Belleği E'ye alındı.
* Tampon Bellek Artırıldı.
* Heap Size Artırıldı.
* Program kapama bekleme süresi azaltıldı.
* Açılışta gereksiz programların açılması engellendi açılış hızlandırıldı. (Rehber, arama kaydı gibi.)
* Arama kaydı, rehber, mesajlar gibi açık kalan uygulamaların açık kalması ve hafızayı işgali engellendi. ("1.2a"da kaldırıldı)
* CPU hızı %75 kalırken FPS 30'a çıkarıldı. Oyun ve programlarda yüksek akıcılık sağlandı.
* Telefon çalınca ve konuşurken ekranın dönmesi engellendi. Rahatsız ediciydi hallettim.
* Video kaydı kalitesi artırıldı.
* Fotoğraf çekme kalitesi artırıldı. (JPEG Compression)
* Müzik Çalar e:/music klasöründen okuyor böylece tarama hızı çok arttı.
* Kamera uygulaması kapandığında ram'i temizliyor.
* Seçenekler menüsünde hep duran açık uygulamaları göster seçeneği kaldırıldı (gereksiz menü işgali yapıyordu)
* Nokia Dosya Yöneticisinden her dosya görülüyor / gönderilebiliyor.
* İlk Bilgisayar USB bağlantısında varsayılan bağlantı tipi depolama türü olarak belirlendi.
* Mesaj Okuma Programı bozuktu düzeltildi. Aylin konuşuyor :)
* Türkçe T9 çalışıyor sorun yok.
* Yandaki Kilit tuşu titreşimi kapatıldı.
* Gönderilen mesaj sayısı limiti 999'a artırıldı.
* Ayrıca biroltr'nin yardımlarıyla 20'ye yakın performans artırıcı yama yapıldı.

V1.1 DE YENİLİKLER VE DEĞİŞENLER

* WI-FI hassasiyetini artırma modu eklendi.
* 5800 Ses Codec'i eklendi.
* Download sırasında yarım kalma olursa (telefonun reset yada kapanması durumunda) devam edebilme modu eklendi.
* Ana ekrana 5 tane kısayol widget'ı ekleyebilme modu eklendi. (Ana ekranda 20 tane kısayol olabiliyor artık)
* Yüksek kalite ve uzun süreli (10 saat sanırım) ses kaydı modifikasyonu yapıldı.
* Kamera sesi ve netleme başarılı sesi kapatıldı.
* Açılış kapanış sabit ekranları kendi yaptığım BLITZ ekranla değiştirildi. (Havamız olsun ;) )
* Ekran döndürme otomatik açık geliyor.

V1.2 DE YENİLİKLER VE DEĞİŞENLER

* Conversations yazılımı İLK DEFA BLITZ İLE TÜRKÇE! Artık Sohbetler başlığıyla tümünü Türkçeleştirdim güle güle kullanın. :)
* Auto Installer TÜRKÇE!
* Rompatcher TÜRKÇE!
* Ovi Mağaza telefonu C6 yerine N97 olarak görüyor bu da bi takım uyumsuzlukları kaldırıyor.
* E:\Music klasörü yaratılmıyordu olmayan kişilerde düzeltildi.
* Açılış sesi çok kısıktı düzeltildi.
* Web tarayıcı, döndürme kapalı da olsa döndürülebiliyor istenirse.
* XM tuşu çalışmama vakası (Mediabar bir süre sonra kapanıyordu bazı kişilerde) düzeltildi.

V1.2A Alternatifi

Alttaki mod 1.2a versiyonunda yoğun istek üzerine kaldırıldı.
* Arama kaydı, rehber, mesajlar gibi açık kalan uygulamaların açık kalması ve hafızayı işgali engellendi. KALKTI

BLITZ v1.2 ile v1.2A arasında tek fark budur. Üstteki modun çıkarılmasını istemeyenler 1.2'yi kullanabilirler rahatlıkla.

V1.3 DEĞİŞİKLİKLER

1.2a versiyonu üzerinden gidilerek yapılmıştır.

* Yeni performans modlarıyla daha önceki BLITZ'lere göre hissedilir derece hızlanma sağlandı.
* Ekran döndürme hızı artırıldı.
* Mesaj sayısı çok fazla olan kişiler için sorun yaratan liste yavaşlaması giderildi.
* PodCasting geri eklendi (İhtiyacı olan olabilir diye)
* Notlar geri eklendi. (Outlook senkronizasyon problemi böylece olmayacak)
* Web tarayıcıya kısa yollar eklendi.
* Tema efektleri otomatik açık geliyor.
* Türkçe sözlük hazır geliyor.
* Genel profil ismi Blitz olarak değiştirildi.
* Mesaj iletim raporu otomatik açık geliyor.
* Rompatcher'a ReadCRoot yaması eklendi. (İhtiyacı olan olabilir diye)

*** MUTLAKA OKUYUN! ***

Kim Kurabilir?
RM-356 Kodlu Nokia 5800 sahipleri.
Kullandıkları şu anki yazılım ve sürüm farketmez. (V51 ya da daha aşağı sürümler olabilir)

Kurmadan önce yapılacaklar:

DİKKAT !!!

* ÇOK ÖNEMLİ!!! Hafıza kartındaki Private, Resource, Sys, System, Data klasörlerini mutlaka silin.

* Eğer daha önce C6 kurmadıysanız rehberinizi Ovi Suite Son Sürümü ile Senkronlayarak yedekleyin Çünkü V51 ile hafıza kartına yedekleme yaptıysanız C6 da çalışmayacaktır o yedek uyumlu değildir. Ovi ile senkronlayarak geri alabilirsiniz.

* Rehberi C6'ya aktarmak için alternatif yöntem.
Rehber -> Seçenekler -> Tümünü İşaretle ->Elektronik Kartvizit kopyala -> Hafızaya (E) yapın,
C6 yükledikten sonra Rehber -> Seçenekler ->Elektronik kartvizit kopyala -> Diğer hafızadan (E) yapın.
Tabi bunu hafıza kartına format atmazsanız yapabilirsiniz.
Bu yöntem sonradan hatalı aktarılan rehberleri düzeltmek içinde kullanılabilir.

Nasıl kurulur:

* Kurmak için neler yapılması gerektiğini yazmayacağım diğer tüm C6 Modlarıyla aynı. Blitz Rofs2 dosyasını orjinal sürüm C6v11 üzerine yazıp 3 dosyayla flashlayacaksınız. Gerekli dosyalar aşağıda var.

* Her iki arşiv dosyasının linkide aşağıda verilmiştir. (Orjinal dosyalar ve modladığım dosya)

* Aşağıda yaptığım basit JAF şablonunundan hangi dosyalar seçilecek Jaf'da anlayabilirsiniz.

Kurduktan sonra:

* Telefonun kişisel ayarlarını yaptıktan sonra tamamen kapatıp açın daha sonra programları kurmaya geçin.

* Bazı arkadaşlar sorunlarla karşılaşıyorlarmış. Bunu engellemek için BLITZ kurulumu bittikten sonra bir hard reset atmak bu tip sorunları giderecektir.

Orjinale dönebilir miyim nasıl?
Orjinal ya da Hackli herhangi bir V51 versiyon 5800 yazılımı yükleyebilirsiniz. Forumda konuları mevcut.

*** DOSYALAR ***

DİKKAT!!! Bir karışıklık veya farklılık olmaması açısından lütfen aşağıda linklediğim orjinal dosyaları kullanın. Başka sürümden dosya kullanmayın!!!

ROFS2 hariç C6v11 Orjinal Ana Dosyaları (Core ve Uda):

BLITZ v1.3 (rofs2 dosyası):

Eski Sürüm:
BLITZ v1.2 (rofs2 dosyası):
BLITZ v1.2A (rofs2 dosyası):

*** BLITZ KURDUKTAN SONRA! ***

Ovi Store (Ovi Mağaza) Kurulumu

Facebook Programı + Ev Ekranı Widget'ı

Ramblow: (periyodik olarak arka planda hafıza temizleyen program)

Capree iON Battery Timer programı Ekran görüntülerindeki şarj süresini ölçen program.
Türkçeleştirilmiş sürüm:

Otomatik tuş kilidi zamanlaması ayarlamak için tercihen kullanabileceğiniz güzel bir program

dangerous arkadaşımız paylaşmış sağolsun, Lütfen 3üncü sayfadaki kullanım detaylarına bakınız.

IND190 temaları, çok başarılı temalar üretmekte kendisi. (Fresh, Dark, Color on Black serileri gibi)

*** Basit JAF Şablonu ve JAF Flashlama anlatımı ***

Hangi dosyalar seçilecek basitçe görünecek şekilde işaretledim.

1 - JAF için ogm_emulator.exe'yi çalıştırın.
2 - BB5 sekmesine tıklayın.
3 - Dead USB, Manual Flash ve Normal mode işaretleyin. CRT308 işaretini kaldırın!
4 - MCU tıklayıp : RM-356_51.0.006_prd.core.C0r dosyasını seçin
5 - PPM tıklayıp : RM-356_51.0.006_prd.rofs2.V01 dosyasını seçin.
6 - Ape Variant tıklayıp : RM-356_51.0.006_026_000_U01.uda.fpsx dosyasını seçin.
7 - FLASH'a basın, bir uyarı çıkacak yes deyin.
8 - Telefonun açma tuşuna basıp bırakın (AÇARMIŞ GİBİ DEĞİL BAS BIRAK YAPIN).
9 - Flashlama bitince DONE yazacak.
10 - PIN Sorana kadar bekleyin sonra usb kablosunu çekebilirsiniz.

İşlem yaklaşık 2-3 dakika sürecektir.

*** Flashlarken karşılaşılan hatalar ve çözümleri ***

* Telefon beyaz ekranda uzun süre takılı kalırsa pili çıkarın alttaki seçenekleri kontrol edin ve tekrar flashlayın.
* Ayarları doğru yaptığınıza emin olun. 3,4,5,6ıncı adımlara çok dikkat edin.
* USB bağlantısını bilgisayarınızın arkasındaki anakarta direk bağlı olan bir USB den yapın.
* Sürekli sürücü yüklenme gibi sorunlar oluyorsa Ovi Suite'in son sürümünü nokia'da indirip kurun ve PC nizi baştan başlatın. Sonra telefonunuzu Ovi Suite ile bağlayın sorunsuz bağlandığını görün. Ovi Suite i tamamen kapatıp JAF açıp flashlayabilirsiniz artık.

:yuru:yuru:yuru

ALINTIDIR ! (aresmar)

• Beğen
Tepkiler: okeane3110c, hiddendangerous, naci1 ve 6 diğerleri

Nadir

Nadir

Emekli Yönetici
teşekküler...

e1ektronick

e1ektronick

Üye
ne varsa orjinalinde var. SIKIntim sarj benim, megalamoniax arkadasin yayinladigi c6 ile flasladik telefon sarji sabahtan yatana kadar zor gitti be. forumda Nadir sagolsun orjinal fw yukle, bir acikken sarj et bir kapaliyken sarj sonra ac tekrar sarj et dedi; sarj 3 gider oldu nerdeyse 4 gun diyecek.

bekleyelim su v60 olmazsa ben kendim icin sadece hackli bir fw hazirlamayi dusunuyom uygulama, yama ve bir kac modu kullanmak icin. yoksa modifiyeli ve sisirilmiz fw telefonu sarj yonunden cok yoruyor.

Freddy Krueger

Freddy Krueger

Üye
Allahım bu nasıl fw dir böyle Orhun Kitabeleri gibi yaza yaza bitirememişsin :-D Ellerine,klavyene sağlık kardeş.
Daha 3 gün önce ilk defa Megalomaniax kardeşin "hızlı işlemcili,normal şarj süreli C6" fwsini yükledim ama şarjım 1 gün ancak gitmeye başladı.Bu versiyonun şarj süresi nedir acaba? Yükleyeyim mi?

CQNSTANT!NE

CQNSTANT!NE

Üye
    Konu Sahibi
Arkadaşlar Normale Göre biraz daha iyi gidiyor..

De[M]oN*

De[M]oN*

Üye
BLITZ v1.3 (rofs2 dosyası

Multiupload.com - upload your files to multiple file hosting sites! bunu ındırınce dıger dosyaları nasıl halledıcegım ve wındows 7 yenı kurdum hıcbı drıver yok onerın varmı :)

blue2112

blue2112

Üye
konuyu açan arkadaş bayağı uğraşıp özenle konuyu açmış teşekkür ederim..arkadaşlar kurup test eden varmı çünkü Telefona flaş atmaktan yorulduk :D ona göre performanslı ve şarjı iyi gidiyorsa yüklüyelim yoksa denemeye değmez..

Ferzan

Ferzan

Üye
emeğine sağlık:tşk:

'Şeref'

Emekli Yönetici
Teşekkürler kardeş baya uğraşmışsın. :spr

fatih982

fatih982

Üye
teşekkürler ancak ben kendime göre düzenlemeler yaptığım özel yazılımımı kullanmaya dewam edceğim

--------------- Ekleme ---------------

artı eline sağlık güzel çalışma olmuş

anyy_ra

Üye
dostum dosya lar inerken hep sorun veriyor. hotlife ye yüklemeyi desene sunları.

ŞenolTÜRK

ŞenolTÜRK

Üye
tşkler

MFive

MFive

Üye
kardeş oyun program vs yükleyince sertifika istiomu?? ona göre yükleyeyim

punqermojo

Üye
teşekkürler mükemmel anlatım.

Malesef kaynak reklama giriyor kardeşim silersen iyi olur.

15carter09

Üye
hocam cok basarılı bi fw olmus hem gorsellik hemde performans ama sarjı 18 saat anca gitti hepi topu 2 saat oyun oynadım ve 20 dk anca konusmusumdur.... hesey 10 numara ama konu sarj olunca malesef ....................

GsliKahraman

GsliKahraman

Üye
Konu alıntı Yapımcısı aresman (barış) abimiz lütfen kendinizin gibi tanıtmayın ayıp oluyor bir emek söz konusu burada

teşekkürler mükemmel anlatım.

Malesef kaynak reklama giriyor kardeşim silersen iyi olur.

Kaynak belirtmek reklama girmez alıntı yapılan siteleri belirtmek reklam yapmak değildir.
Haber sitelerinden alıntı yapınca reklam olmuyor mu o zaman:box

orkun85

orkun85

Üye
Nomadcry ve Aresmar dan konuları al buraya ekle sen ondan sonra adlarını bile yazma
alıntı değil çalıntı bu konu

aresmar

Üye
BLITZ serisi Firmware'in yapımcısı benim.
İzinsiz alıntı yapmakla kalmamış alıntı yaptığınızı ve kimin yazılımı yapan kişi olduğunu bile belirtme zahmetinde bulunmamışsınız.
Durumu düzelteceğinizi umuyorum.

mardok

mardok

Üye
mükemmel bi yazılım olmuş eline sağlık

Ozan

Ozan

Admin
BLITZ serisi Firmware'in yapımcısı benim.
İzinsiz alıntı yapmakla kalmamış alıntı yaptığınızı ve kimin yazılımı yapan kişi olduğunu bile belirtme zahmetinde bulunmamışsınız.
Durumu düzelteceğinizi umuyorum.
İlk mesajda belirttim elinize sağlık.

Üst Alt