Nobel ödülünü reddeden tek kişi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
greenmile

greenmile

Üye
    Konu Sahibi
Nobel ödülünü reddeden tek kişi

İNTERNETHABER

Dünyanın en prestijli ödülü sayılıyor. Bu ödüle sahip olup da reddeden bugüne kadar sadece bir kişi çıktı. Bakın kim;
Nobel ödülü dünyanın prestiji en yüksek ödülü olarak kabul ediliyor. Bilim adamlarından edebiyatçılara siyasetçilerden şirketlere kadar herkes bu ödülün sahibi olmak istiyor...


Bu kadar değerli ve bu kadar prestijli görülen bu ödül dinamiti bulan Alfred Nobel'in vakfı tarafından onun adına veriliyor. Yani aslında en prestijli olarak nitelenen bu ödülden kan damlıyor...

Ancak şimdiye kadar kimse işin bu yönüne bakmadı... Ödülü almak için herkes birbiri ile yarıştı... Bir kişi dışında...
Bugüne kadar sadece tek bir kişi NOBEL ödülünü reddetti... O kişi de ABD'ye tarihinde en ağır yenilgiyi tattıran Vietnam'dan çıktı...

ÖDÜLÜ ALMADI

Adı Le Duc Tho.... Vietnamlı politikacı devrimci general ve diplomat.. Vietnam'ın Nam Ha bölgesine ait Phan Dinh Khai de doğdu.

1930 yılında Indochinese Communist Party nin kurulmasında görev aldı. Fransız kolonisi onu faaliyetlerinden dolayı 1930-1936 ve 1939-1944 yılları arasında esir tuttu. 1945 yılında serbest kaldıktan sonra Fransızlara karşı özgürlüğü savunan Viet Minh e yardım etti.


ABD'Yİ DİZE GETİRDİ

Amerika Birleşik Devletlerinin aktif olarak Vietnam savaşına katıldığı süreçte 1968-1973 yılları arasında Paris Barış görüşmelerinde yer aldı. Son aşamada Kissenger ve Le Duc Tho tarafından yürütülen bu görüşmeler A.B.D 'nin Vietnamdan çekilmesi ile sonuçlandı.

1973 yılında Vietnam barışına yaptığı katkıdan dolayı ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger ile birlikte Nobel barış ödülüne layık görüldü. Ama o ödülü reddetti ve almaya gitmedi.
 
X-LifeHard

X-LifeHard

Üye
Almasada olur sonuçta nobel ödülüne onu layık görmüşler
 
anl_tr

anl_tr

Emekli Yönetici
helal olsun almamış bravo valla:alkis
 
sx1sever61

sx1sever61

Üye
bu nobel denilen adam silah tüccarıymış zamanın da çok tezat bi durum değilmi?
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular

YaşlıTaşCocuk54
Cevap
3
Görüntüleme
767
eZeL634
Haydar
Cevap
0
Görüntüleme
576
Haydar
x-scarface
Cevap
5
Görüntüleme
374
x-scarface
umitgul18
Cevap
8
Görüntüleme
430
Hıqh_VoLTaqe27
hikmet366
Cevap
8
Görüntüleme
531
hikmet366
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt