Nesli Tükendi' Denilen Kuşu Mideye Indirdiler

 • 25 Eylül 2013
 • 526 Okunma
 • 11 Cevap

 1. < Resmi açmak için tıklayın >


  MANILA - Filipinler'de soyu tükenmiş olarak kabul edilen bir bıldırcın türünün son örneğinin fotoğrafı tesadüfen çekildi. Ancak kuşun fotoğrafın çekilmesinin ardından bir markete eti için satıldığı ortaya çıktı.
  Cnntürk'un haberine göre uzun zaman önce yok olduğu varsayılan bıldırcının hayatta olan son üyesi Luzon Adası'nda görüntülendi. Ancak ne yazık ki bilimsel adı "buttonquail" olan bu hayvan çok acı bir biçimde ne olduğu bilinmeden eti için satılarak kesildi ve daha sonra da Filipinli bir ailenin midesine gitti.
  Bıldırcının bir TV ekibi tarafından yakalandığı ve eti için yerel bir markete satılmadan önce fotoğrafının çekildiği öğrenildi. Fotoğrafın Fransız Haber Ajansı'na satılmasıyla olayın ortaya çıktığı açıklandı.
  Nesli tükendiği için neye benzediği ancak Tarih Müzesi'nde bulunan çizimlere dayanılarak anlaşılabilen bıldırcının bilimsel adının "buttonquail" olduğu açıklandı.
  Bu türün, Uluslararası Doğa Koruma Birliği'nin bilim adamları tarafından eksik bilgi nedeniyle nesli tükendiğinden şüphelenilen hayvanların yer aldığı kırmızı listesinde bulunduğu bildirildi.
  Filipinler'deki Vahşi Kuş Kulübü Başkanı Michael Lou yaptığı açıklamada kuşlar hakkında ülkede bir yerel bilinç oluşturulması gerektiğini, yoksa daha birçok nadir kuşun bu şekilde yok olacağını söyledi.
  Kar amacı gütmeyen BirdLife International, daha önce yaptığı bir açıklamada "buttonquail" türü bıldırcınların canlı kalabilmek için başka bölgelere göç etmiş olabileceğini duyurmuştu.
   


  Yazan: haydaravısyon
  Kabız Civciv bunu beğendi.
 2. Yazık oldu guşlara
  yazık oldu garibime :züü:
  :ehe
   
  Kabız Civciv bunu beğendi.
 3. kimse görmemiş olsaydıda ölecekmiş gibi tipi zaten... vardır oralarda daha
   
  Kabız Civciv bunu beğendi.
 4. evet
  ---
  lezzetli çitepede böyle tükenecek
   
  Kabız Civciv bunu beğendi.
 5. :sinir
   
  Kabız Civciv bunu beğendi.
 6. Boyle bir konuyu bile dalga amacli acmaniza, dalga gecer bicimde mesaj yazmaniza inanamiyorum. Bu durumun aslinda ne kadar onemli bir sey oldugunun farkinda degil misiniz? Ama dogru ya ne soylesek bos... Sacma sapan eglencenize devam edin.
   
 7. bıldırıcn türü diyor bildircin demiyor o bıldırıcını ben yerim diyer bıldırıcnlardan ayırt edilemiyor
  panda da ayı türünden ama siyah beyaz remginden farklı tür oldugu hemen anlaşılır
  doğanın kanunları var ya uyum salarsın yada yok olursun
   
  Kabız Civciv ve GDDR5 bunu beğendi.
 8. Ekmek arası kaç kuruş bu kuşun :D
   
 9. bıldırıcının canlısı 5 tl satılıyor sana porsiyonunu 25 tl satarım
   
 10. Oldu görürsem söylerim
   
 11. :'(:züü:Yazık la
   
 12. Bekçi hurşitin eline lüverver vermişler :zong:
   
Yüklüyor...
21/11/2018 - 10:35