NASA, Yağmur Adamın sırrını çözüyor (hafızasında 9000 kitap var)

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
NASA, Yağmur Adamın sırrını çözüyor (hafızasında 9000 kitap var)
NASA, ‘Yağmur Adam’ın sırrını çözüyor

NASA, Dustin Hoffman'ın canlandırdığı "Yağmur Adam" karakterine esin kaynağı olan ve hafızasında 9 bin kitap bulunan 54 yaşındaki otistik Kim Peek'i incelemeye aldı

İnsan beyninin sırlarına ermeye çalışan NASA, aritmetik hafızası ile herkesi şaşırtan ve bu yeteneğiyle Oscar ödüllü "Yağmur Adam" filmine konu olan Kim Peek'in beynini incelemeye başladı.

Kitapları kısa bir sürede okuma yeteneğine sahip olan Kim Peek'in hafızasında 9 bin kitap bulunuyor. ABD'deki pek çok kentin haritasını da ezbere bilen Peek, dünyada yaşanmış bütün büyük olayları da tarihleriyle hatırlayabiliyor.

Scientific American dergisinde yayınlanan konuyla ilgili makalenin yazarlarından Darold Treffert, "Kim'in hikayesi, bize insan beyninin düşündüğümüzden daha yetenekli olduğunu ortaya koyuyor. Tıpkı diğer bilginlerde olduğu gibi, beyninin bir kısmı devre dışı kalırken, öteki taraflarda yaşanan gelişmeler dikkat çekici yeni kabiliyetler kazandırmış. Bu da bize hepimizin kayda değer bir gizli entelektüel potansiyelimiz olduğunu gösteriyor. Ancak Kim ve diğer dahileri inceleyerek, bu güçlerimizi nasıl uyandırabileceğimizi öğrenebiliriz’ dedi.

IQ TESTİNDE VASAT
NASA da uzun uzay yolculuklarında astronotların beyninin nasıl çalıştığını çözebilmek için Kim’in beyninin nasıl çalıştığını deşifre etmek istiyor. Şimdi 54 yaşında olan Kim’in doğduğunda beyin kökünde bulunan beyinciği tam gelişmemişti, ayrıca iki beyin lobunu birbirine bağlayan köprücüklerden bulunmuyordu.

4 yaşına kadar konuşamayan ve küçüklüğünde özürlü olduğu sanılan Peek, ileriki yaşlarda yetenekleriyle herkesi şaşırtmaya başladı. Gerçi IQ testlerinde vasat sayılacak 87 puana ulaşabiliyor, ama bazı alanlarda zirve yaparken, bazı alanlarda da hiç performans sergileyemiyor.

Gömleğinin düğmelerini bile ilikleyemeyen ancak hafızasına aldığı kitapları, hangi tarihin haftanın hangi gününe denk geldiğini şıp diye söyleyebilen Kim Peek için babası, ‘Okuduklarının yüzde 98’ini hatırlıyor. Hard diske yazılım kopyalamak gibi, ama Kim’in hafızası asla çökmüyor’ diyor.

Neler yapabiliyor

Hafızasında 9 bin kitap bulunuyor.

Herhangi bir tarihin haftanın hangi gününe denk geldiğini söyleyebiliyor.

ABD’deki bazı kentlerin haritalarını olduğu gibi hafızasına almış durumda.

Klasik müziğe özel ilgisi var. Dinlediği parçanın hangi bestekara ait olduğunu, ne zaman yazılmış olduğunu hemen söylüyor.

Dünya tarihindeki büyük olayları, tarihlerini, aktörlerini hatırlıyor.

Telefon kodlarını, posta kodlarını ezbere biliyor.

Filmleri, konuları ve oyuncularıyla hatırlıyor.

• Beğen
Tepkiler: huri$

aLone

aLone

Üye
gömleğin düğmesini iliklemeyi beceremiyo ama beyniyle yaptıklarına bak

Marchegiani

Marchegiani

Üye
Vay be.

mhmtozturk

mhmtozturk

Üye
vay anasını be.

GhostMahir

GhostMahir

Üye
harbiden inanılmaycak kadar ilgin bi olay

' KalendeR '

' KalendeR '

Üye
Yakın zamanlarda yanılmıyosam ılgınc ınsanlar baslıgı altında bır kadının da beynın egelen sokla bırlıkte bırden 30 yıl oncesını hatıladıgını duymustum,böyle ıstısnaı durumlar bır mılyonda bır oluyormus ilgınc,acaba ben boyle bıseyı ıstermıydım bılmıyorum,ıyı mıdır kotumudur,aslında boyle ınsanları yanında hard dısk olarak gezdıreceksın:)

jackalx_06

jackalx_06

Üye
vay be ne hafıza.

TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Yakın zamanlarda yanılmıyosam ılgınc ınsanlar baslıgı altında bır kadının da beynın egelen sokla bırlıkte bırden 30 yıl oncesını hatıladıgını duymustum,böyle ıstısnaı durumlar bır mılyonda bır oluyormus ilgınc,acaba ben boyle bıseyı ıstermıydım bılmıyorum,ıyı mıdır kotumudur,aslında boyle ınsanları yanında hard dısk olarak gezdıreceksın:)

babamın amcası da böyleydi sonra delirdi nedense :)

' KalendeR '

' KalendeR '

Üye
Ciddi misin :) Bızım burda da boyle ınsanlar var,ucak yapan bır adam ver mesela ;jet huseyın derler hatta haberlere de cıktı sonra o da delırdı,demekkı her seyın fazlası zarar,aklın bıle

TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
hesap makinesi gibiymiş okula defter gtürmezmiş bilee ... ilginç şeyler düşünürmüş ama aklı gitti işte ...

' KalendeR '

' KalendeR '

Üye
Ben de okula defter göturmezdım bu yuzden aklım degıl ama bır yılım gıtmıstı resmen,bu nedemek tır?Eger okula deftersız gıdersen mutlaka bır seylerın gıdıyor:)

TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
huri$

huri$

Üye
herseyin azi karar cogu zararmi$ cok $ukur allahima
ne cok akili nede az akilliyim ama genede azcik deliyim
olsun seviyorum biraz deli yurekli olmayi:)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt