modem Cat5 Kablo Bağlantı Renk Sıralaması


Reşwan

Reşwan

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Cat5 Kablo Bağlantı Renk Sıralaması genelde herkesin sık sık kullandığı ama ara ara unuttuğu bir sıralamadır. Aşağıda Normal ve Cross Bağlantı için renk sıralamaları yer almaktadır.

Normal Bağlantı ( Genellikle Pc'den Switch'e Bağlantıda kullanılır. Kablonun iki ucununda renk sıralaması aynıdır. )


TuruncuBeyaz ---------- TuruncuBeyaz
Turuncu ---------------- Turuncu
YeşilBeyaz -------------- YeşilBeyaz
Mavi -------------------- Mavi
MaviBeyaz ------------- MaviBeyaz
Yeşil ------------------- Yeşil
KahveBeyaz ----------- KahveBeyaz
Kahve ------------------ Kahve
Cross Bağlantı ( İki bilgisayarı direk birbirine bağlamak için kullanılır. Kablonun bir ucu yukarıdaki gibi normal bağlantı sıralamasıdır. Diğer ucu ise aşağıdaki gibidir, turuncular ile yeşiller yer değiştirir. )

TuruncuBeyaz ---------- YeşilBeyaz
Turuncu ----------------- Yeşil
YeşilBeyaz --------------- TuruncuBeyaz
Mavi ---------------------- Mavi
MaviBeyaz --------------- MaviBeyaz
Yeşil --------------------- Turuncu
KahveBeyaz ------------- KahveBeyaz
Kahve -------------------- Kahve
Bu kablo sıralaması RJ45 konnektörün çentiği aşağıya bakacak şekilde tutulurken, üstten bakıldığında soldan sağa doğru gidiş sırasına göre verilmiştir.
forumda arattım yoktu olması iyi olurdu diye ekledim çoğunuz bilirsiniz bilmeyenler için yardımcı bir konu olur..
 
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt