Minik Sudenaz için Türkiye ayağa kalktı

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
__xXx__

__xXx__

Üye
    Konu Sahibi
Minik Sudenaz için Türkiye ayağa kalktı
Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’nde yaşayan ve Asfiksi (Oksijen yetersizliğinden ileri gelen boğulma) hastası olan 3 aylık Sudenaz Akgül’e, MR çekimi için 2 yıl sonraya randevu verdiği haberi üzerine, Türkiye içinden ve dışından yardımseverler aile ile irtibata geçmeye çalıştı. Babayı ziyaret eden CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, aileye yapılması gereken ne varsa yapmaya hazır olduklarını belirtirken, Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Sudenaz'ın MR'ının yarın çekileceği söylendi.
Çorlu’da bir markette 900 lira aylık ücretle çalışan Muhtalip ve ev hanımı olan eşi Saadet Akgül'ün ikinci çocukları 3 aylık Sudenaz, Asfiksi hastalığı nedeniyle burnuna takılan hortumla beslenirken, tedavi olması için ailesi tarafından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürüldü. Burada bebeğin MR’ının çekilmesi istendi. Ancak Radyoloji Servisi, Sudenaz’ın uyutularak çekilecek MR’ı için 2 yıl sonraya 24 Ekim 2013 günü saat 08.30’a randevu verdi. Sudenaz’ın yaşadığı sıkıntı basında yer alınca, aileyi yurt içi ve yurt dışından arayan çok sayıda kişi yardım etmek istediklerini söylediler.
CHP MİLLETVEKİLİ BABAYI ZİYARET ETTİ
Sudenaz, rahatsızlandığı için önceki gün tekrar Çorlu’daki evlerinden Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi’ne kaldırılırken, baba dün akşam saatlerinde evden yeni eşya almak için Çorlu’ya geri döndü.
Akgül ailesinin yaşadıklarını haberlerden öğrenen CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Sudinaz'ın babası Muhtalip Akgül'ü ziyaret etti. Tam gün yasasının çıkmasıyla devlet hastanelerinde çalışan birçok doktorun özel hastanelere geçiş yaptığını belirten Köprülü, “Minik bebeğe 2013 yılına MR çekilmesi için tarih verilmesi çok yanlış bir uygulama. Yaşanan olay çok acı bir olaydır. Henüz 3 aylık bir bebeğe 2 yıl sonraya gün verilmesi doğru bir uygulama değildir. Bu MR mutlaka çekilecek. Onlar çekmezse ben geleceğim birlikte bunu çektireceğiz. Önemli olan sadece MR’ı çektirmek değil. Bu sadece Türkiye'deki sağlık durumunu gösteren bir hadisedir. Bundan sonra bizlerin üzerine ne düşüyorsa bunu sonuna kadar götüreceğiz, bu Cerrahpaşa da olur veya başka yerde olur. Benim üzüldüğüm bu bebeğin babasının bir sağlık güvencesi var” dedi.
“TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Sudenaz’a yardım etmek isteyen çok sayıda kişiden telefon aldığını belirten baba Muhtalip Akgül, “Sudenaz’ın haber olmasının ardından yardım telefonları yağdı. Tüm Türkiye’ye çok teşekkür ediyorum. Gerek yurt içi gerekse yurt dışından birçok kişi arayarak maddi manevi yardım etmek istediklerini söylediler. Kimi de hastanelerinde MR çekebileceklerini belirttiler. Bu bizi çok mutlu etti. Benim tek istediğim; başka Sudenaz’lar böyle olmasın, o Sudenaz’lara 2 yıl sonra randevu verilmesin. Belki benim çocuğum için geç kalınmış olabilir ama başkaları geç kalmasın” dedi.
Sudenaz bebeğin Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nin Acil Servisi’nde tedavisi sürerken, bugün hastaneye Sağlık Bakanlığı’ndan yetkililerin gelebileceği belirtiliyor. Çok sayıda kişinin Sudenaz'ın özel bir hastanede tedavisine devam etmesi için yardımcı olmak istediği öğrenilirken, bunun için ailenin kararının beklendiği bildirildi.
SAĞLIK BAKANLIĞI: SUDENAZ'IN MR'I YARIN ÇEKİLECEK
Sağlık Bakanlığı, Sudenaz bebek haberi üzerine bugün öğlen saatlerinde yazılı bir açıklama yaparak basın kuruluşlarına elektronik posta yolu ile ulaştırdı. Bakanlık açıklamasında, Sudenaz bebeğin MR'ının hemen çekileceği belirtildi.
Sağlık Bağnlığı'nın, Tekirdağ’ın Çorlu İlçesinde Asfiksi hastalığı olan 3 aylık Sudenaz bebeğe tüm vücut MR'ı için İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 24 Ekim 2013 tarihine randevu verildiği haberleri hakkında açıklama yapılmasına gerek görüldüğü belirtilerek şöyle denildi.
"Sağlıkta Dönüşüm Programı ile Türkiye’de sağlık hizmetlerinin sunumunda gelinen noktada Sağlık Bakanlığı olarak bu tür aksaklıkları ve gecikmeleri kabullenmemiz mümkün değildir. Nitekim bir üniversite hastanesinde Sudenaz bebeğe MR için bu kadar uzun süreli bir randevu verilmesi haberleri Sayın Bakanımızın talimatıyla incelenmiş ve gereği yapılmıştır. Bu çerçevede, Tedavi Hizmetleri Genel Müdürümüz Prof. Dr. İrfan Şencan, Sudenaz’ın ailesine ulaşarak sorunun Bakanlığımız tarafından çözüleceğini bildirmiştir. Sudenaz bebeğin tedavisine (ailesi kabul ve tercih ettiği taktirde) Bakanlığımıza bağlı bir hastanede devam edilecektir. MR’ı ise 10.11.2011 Perşembe günü İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi görüntüleme merkezinde anestezi altında çekilecektir. Vatandaşlarımızın bu ve benzeri durumlarda telaşa kapılmamalarını ve müsterih olmalarını bekliyoruz. Herhangi bir problem durumunda Bakanlığımızın 24 saat açık olan ALO 184 İletişim Hattını aramaları çözüm için yeterli olacaktır. Bilgilerinize saygıyla sunulur."

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...