Mimar adayları konuya

Sponsorlu Bağlantılar

FlaxLy

FlaxLy

Üye
    Konu Sahibi
Mimar adayları konuya

1. Mimarlık demek Hayal gücünüzün zorlandığı, bol bol stresli, hele birde 4 yıllıkdaysanız ben gibi çekilmez bir bölümdür.
  2. Hocaların yaptığınız projeleri beğenmemesi.Çok titiz biri değilseniz kağıdınız çok kirlenir.Hoca gözünüzün önünde kağıdı yırtıp atar o an hocaya dalasınız gelir ama hoca işte
  3. 1 hafta süreyle 10 pafta çizmeniz istenir. Her hafta 10 pafta çizmek ne demek bilmezsiniz tabi
  4. Boş vaktiniz olmaz.Çünkü çizmeniz gereken projeleriniz vardır.
  5. Hocalarla lisedeki gibi istediğiniz saatte ve günde görüşemezsiniz.Belirli gün ve saatler dışında ortalıkda göremezsiniz.Hocanın görüşme saati geldiğinde ise kapısının önünde oluşan kuyruğu tahmin edemezsiniz.
  6. Sonra Maket haftası gelir. Kendi yaptıgınız villa projelerini seçmek yerine hocanın verdiği 5 katlı normal 4 daireli bina projesinin maketi yapılması istenir.Süre Dönem sonuna kadar Topla malzemeleri başla !
  7. Yapı malzemesi diye ders vardır. Üstünüz başınız çimento-tuğla-toz olur.Ve derse getirmeniz istenirse işte o zaman bittiniz.Çimento arayanmı dersiniz.Boyacı arayan mı veya Çatı malzemesi Sonra derse kiremit-çimento getirenler ve onları bulmak için ödedikleri paralar Sonrasında ise Uygularsınız.
  8. Yapı teknolojisi vardır birde Yalıtımlar-Temel yalıtımı vs.vs Başınız çatlar.Şantiyeye gidilir. Biraz güvenlik önlemiden sonra gezilir.Tanıtılır. Temeller , Temel hesabı döşeme kapılar,pencereler
  9. İmar Bİlgisi diye ders vardır. Bina yapmak ne kadar kolaymış görürsünüz. Düşünün balkon korkuluğunun bile yönetmeliği var ! Sonra başlıyorsunuz ben nasıl bina yapacağım diye.
  10. Ve Sınıfın %85'inin kaldığı ders. STATİK VE MUKAVEMET.Dersi geçmeniz hocadan hocaya değişir.Geçtikden sonra Oturduğunuz evin kolonunu kirişini hesaplatan derstir. Ve başkasının evine gittiğiniz zaman kolona yumruk atarak bu ne kadar sağlam ki lan ? dedirten derstir.Geçtikden sonra ise Bi sigara yaktıran derstir.içmeseniz bile.
  11. Ve bilgisayar dersi."AUTOCAD" denilen program öğretilir.Öğrendikden sonra devam el ile çizdiğiniz paftalar sonrasında bu program ile çizdirilir.Burda her türlü çizersiniz önemli olan programı çok iyi kullanabilmek.Öğrendikden sonra Sabahlara kadar pafta çizmek.
  12. Sonra İNCE YAPI dersi vardır. Adı üstünde İNCE.Her türlü yapı malzemesinin incesine(ayrıntısına)kadar giriyorsunuz.
  13. TASARIM dersi vardır.Tasarım yapmanız istenir.Yaptıkdan sonra Çıktı almanız istenir.30-40TL... Ozalitciyle kanka olmanız lazım yoksa vay halinize...
  14. Tüm bunların yanı sıra diğer yandan sıkıntı eden diğer dersler : Edebiyat-tarih-ingilizce-matematik ulan sıkıntı üstüne sıkıntı..
  15. Alttan dersi olan mimarlık öğrenci sıkıntıdan yaz tatili yapacaktır ama Alttan kalan dersler yüzünden yine sıkıntıya girer
  16. Ve Tüm mimarlık anlattıklarımdan ibarettir.Mezun olurken son bir atlatmanız gereken durum vardır. FİNAL JÜRİSİ. Jüriden Geçersen mezun olursun. geçemezsen dönemin uzuyor. Yapmanı istedikleri şeyler 0'dan bina tasarlamak.Tüm paftalarını çizmek(kat planları-çatı-vaziyet)Ve bunları imar yönetmeliğine uyarak + Sanal olmayan bir boş arsa bulmak ve sanal alemde binayı inşa etmek istenir.Makette dahil.
Sonra Jüri günü gelip çatmıştır.Sıranı beklersin.Sıran gelince girersin içeriye. Bölümün tüm hocaları önünde Projeni anlatırsın , sunman gerekir. Bunu böyle yaptım Şurayı şu sebepden böyle yaptım. Ve Artık jüride öyle soru soruyorlar ki Baştan sona terliyorsun. 70 üstü alman gerekir.

Sonra bi bakıyorsun mezun olmuşsun ama kaçamassın bir yere. Yine çizim yine çizim eline diplomayı veriyorlar basıyorlar tekmeyi. Haydi geçmiş olsun.

Anlattıklarımı video ile desteklemek istiyorum:
linkinden kısaca fakültede 4 yıl.Gerçektir. Hocanın anısına

ve dediğim final jürisi.Harita bölümüdür.Örnek olarak. Orda tahtaya yazdığı yazılar istenilen şeyler jüri için.

KATÜ MİMARLIK :

Evvet beyler Mimar adayı :D

Kabız civciv üyemiz isteği üzerine :pro:

• Beğen
Tepkiler: Oğuzhan

ismail

ismail

Üye
:yoh artık :D
Benin teyzemde mimar bunları yaptımı acaba :hmmm

FlaxLy

FlaxLy

Üye
    Konu Sahibi
Güncell :ehe kimse okumak istemez tabi :naughty:

- - - Eklendi - - -

:yoh artık :D
Benin teyzemde mimar bunları yaptımı acaba :hmmm

Bilmiyorum artık orasını be kanka.Teyzenin mezun oldugu seneler çok eskidir aynı olmayabilir :D Yeni yönetmelik bu üst sınıfların bilgilerindende yararlanarak yazdım.

ismail

ismail

Üye
bilmiyom ki teyzem 28 yaşında 3 senelik mezun :)
9 eylülden mezun

RecepBerkA

RecepBerkA

Üye
Ben Allahtan mühendis olcam :p

Oğuzhan

Oğuzhan

Üye
Valla cok tesekkur ederim ya sayende gerekten cok bilgilendim ama biraz tirstim :aman2: :ehe :sarıl:

ka_za

ka_za

Üye
Senin gibi 3 5 tane daha mesleğini anlatan olsa ne güzel olur. baya bir uğraşmışsın okudum hepsini teşekkürler :)

iyavuzoz

iyavuzoz

Üye
Çok uzun geldiği için okumak gelmedi içimden fakat ellerinize sağlık merak ettiğim şeyler olduğu zaman bu konudan bakabilirim :tşk:

FlaxLy

FlaxLy

Üye
    Konu Sahibi
Ben Allahtan mühendis olcam :p

Biz mühendislik dersleri görmeyelim diye uğraşıyoruz adam mühendis olcam diyo :D :D

- - - Eklendi - - -

Valla cok tesekkur ederim ya sayende gerekten cok bilgilendim ama biraz tirstim :aman2: :ehe :sarıl:

Aslında biraz aceleye geldi yazdıklarım. Sormak istediğin yer varsa buyur sorabilirsin :) Tırsmak mesele değil. O anı yaşamak tırsmaktır :ehe

- - - Eklendi - - -

Senin gibi 3 5 tane daha mesleğini anlatan olsa ne güzel olur. baya bir uğraşmışsın okudum hepsini teşekkürler :)

Rica ederim. Evet aslında bende severim böyle işleri herkes anlatsa ne güzel olur :)

- - - Eklendi - - -

Çok uzun geldiği için okumak gelmedi içimden fakat ellerinize sağlık merak ettiğim şeyler olduğu zaman bu konudan bakabilirim :tşk:

Teşekkür ederim.Aynı zamanda sorabilirsiniz de :)

• Beğen
Tepkiler: Oğuzhan ve -Börteçine-
ismail

ismail

Üye
ben endüstri mühendisi olcam rahat bölüm diyolar ama :bilmm:

FlaxLy

FlaxLy

Üye
    Konu Sahibi
  • Beğen
Tepkiler: -Börteçine-