Microsoftdan WannaCrypt Saldırıları Hakkında Bilgilendirme

Sponsorlu Bağlantılar

goldmobile

goldmobile

Üye
    Konu Sahibi
Microsoftdan WannaCrypt Saldırıları Hakkında Bilgilendirme
WannaCrypt Saldırıları Hakkında Bilgilendirme

Merhaba,

Bu uyarı size WannaCrypt, WannaCry, WannaCryptor, veya Wcry gibi isimlerle ortaya çıkan zararlı yazılım saldırısıyla ilgili size bilgi vermeyi amaçlar. Lütfen saldırı hakkında bilgilenmelerini, hazırlıklı olmalarını ve kurumunuzu koruma altına almalarını sağlamak amacıyla BT ve Güvenlik ekiplerinizle paylaşın.

12 Mayıs 2017’de dünyanın her yerinden pek çok müşterimizin kullanmakta oldukları kritik sistemler “WannaCrypt” isimli zararlı yazılımdan etkilendi. Microsoft olarak hızla bu saldırıyı inceleyerek müşterilerimizi korumak için mümkün olan tüm önlemleri aldık. Aşağıda her son kullanıcı ve kurumun bu saldırıdan korunmak için yapması gerekenleri paylaşıyoruz. Ayrıca, tüm müşterilerimizi korumak için beklenenin ötesinde bir adım atarak, özel destek politikasına tabi olan platformları için de bir güvenlik güncellemesi yayınlıyoruz.

Mart 2017’de, bu saldırıların faydalandığı zafiyeti adresleyen bir güvenlik güncellemesi yayınladık. Maalesef bu zararlı yazılımın, söz konusu güvenlik güncellemesini uygulamamış bilgisayarları etkilediği görülüyor. Bu nedenle tüm kullanıcılara, eğer daha önce yüklemedilerse, hemen güncellemesini yüklemelerini tavsiye ediyoruz.

Korunmak ve saldırıyı engellemek için adımlar:

1. ’a geçin ve bilgisayarlarınızı tutarak Windows 10’un en yeni güvenlik özelliklerinden ve proaktif koruma sistemlerinden faydalanın.
2. Henüz güvenlik güncellemesini yüklememiş olan bütün müşterilerimizin mümkün olan en kısa sürede güncellemeyi kurumlarında dağıtmalarını tavsiye ediyoruz. Güncellemeyi dağıtma sürecinde, saldırı alanını daraltmak için aşağıdaki iki geçici çözümü de kullanabilirsiniz:

• SMBv1 protokolünü ve şekilde devre dışı bırakın (yeniden başlatma gerektirir).
• Yönlendirici veya Güvenlik Duvarı ayarlarınız için bir kural oluşturarak 445 çıkışına gelen SMB trafiğini engellemeyi değerlendirin.
3. 1.243.297.0 güncellemesiyle bu saldırının kaynağı olan zararlı yazılımı olarak tespit ediyor. Kurumunuzda Windows Defender’ı aktive ederek bu saldırıdan korunabilirsiniz.
4. Yapay zeka tabanlı yetenekleriyle fidye yazılımları taşıyan tehlikeli epostaları engelleyen servisimizi kullanın.
5. Ağınızdaki şüpheli aktiviteleri tespit etmenize olanak sağlayan servisimizi kullanın. indirin ve Windows Defender ATP kullanarak fidye yazılımları nasıl tespit edip, inceleyerek durdurabileceğinizi öğrenin.
6. Cihazları zararlı yazılımlara karşı kitlemek için Kernel seviyesinde sanallaştırma tabanlı güvenlik katmanı sağlayan ’ı kullanın ve bilgisayarlarınızda sadece güvenilen uygulamaların çalışmasına izin verin.
7. Destek seçenekleriyle ilgili daha detaylı bilgi almak için sayfamızı ziyaret edin.

Konuyla ilgili güncellemeler için sayfamızı takip edin.

Saygılarımızla,
 


Cadillac34

Üye
Sırf Windows 10 sattırmak için böyle duyurular yapıyor. Almıyorum kardeşim Windows 10 almıyorum. :gun1:
 
  • Beğen
Tepkiler: goldmobile
KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Valla bu virüsün Microsoft'un Windows 10 için kullandığı bir strataji olarak bile görmeye başladım. Zamanında bedavayken kurdukta ne oldu? Kaç senedir sorunsuz kullandığım Windows 7'ye yükseltme yaptık daha da batırdı sistemi. Bir daha da eski Windows 7'ye dönemedim. Windows 10'u tam rayına oturtsunlar ondan sonra bakarız. Adam gibi sistemini kullanmasını bilen adam Windows'unu her türlü korumasını bilir. İşletim sistemi değiştirince virüs girmeyecek mi zannediyor bu Microsoft? Abimin Windows 10 yüklü bilgisayarı dün gitti bu virüs yüzünden.
 
  • Beğen
Tepkiler: goldmobile
goldmobile

goldmobile

Üye
    Konu Sahibi
Microsoft Windows 10 diyor ama almıyorum en iyisi 8.1
 

Benzer Konular

Eren Değerli
Cevap
0
Görüntüleme
268
Eren Değerli
TheNightMare.
Cevap
17
Görüntüleme
1K
KomiserMemoli_12
TheNightMare.
Cevap
2
Görüntüleme
520
TheNightMare.


Üst Alt