MeeGo İşletim Sistemi İçin Nasıl Uygulama Yazabiliriz ?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
PalmerTech

PalmerTech

Üye
    Konu Sahibi
MeeGo İşletim Sistemi İçin Nasıl Uygulama Yazabiliriz ?
Arkadaşlar Nokia'nın developer tools takımı var ancak benim anlamadığım, bir uygulama geliştirmek için MeeGo çatısında, hangi dillere hakim olmak gerekiyor?

Bir de mesela Adobe Flash ailesi ile Android ve iOS uyumlu oyun uygulama geliştirebiliyoruz. MeeGo için de yapabileceğimiz birşeyler olmalı, bilen var mı?

Madem açık kaynak, birşeyler öğrenebilirsek uğraşa uğraşa işe yarar şeyler yapabiliriz diye umuyorum. Mesela bu konularda bilgimiz olsa, ufak tefek programları kendimiz port etmek için çaba gösterebiliriz.

Bu kadar güzel bir işletim sistemi bu kadar yalnız kalmamalı bence.

mert_1047

mert_1047

Üye
Qt ile uygulama gelistirmek mumkun qt icin c++ dilini ogrenmeniz gerekiyor. Qt ile Meego symbian ve maemo isletim sistemleri icin uygulama gelisirebilirsiniz pc'ye gecince bununla ilgili kaynak atabilirim.

PalmerTech

PalmerTech

Üye
    Konu Sahibi
Qt ile uygulama gelistirmek mumkun qt icin c++ dilini ogrenmeniz gerekiyor. Qt ile Meego symbian ve maemo isletim sistemleri icin uygulama gelisirebilirsiniz pc'ye gecince bununla ilgili kaynak atabilirim.

kaynakları dört gözle bekliyorum :)

mert_1047

mert_1047

Üye
Buyrun bu ingilizce: (Bu kitabın türkçeside var Nokia Uygulama Geliştirme diye geçiyor)

Burada türkçe kaynak var:

• Beğen
Tepkiler: osmanayman ve Yönetici___
PalmerTech

PalmerTech

Üye
    Konu Sahibi
kaynakta HTML5 kısmı ilgimi çekti, paylaşım için teşekkürler.

mert_1047

mert_1047

Üye
kaynakta HTML5 kısmı ilgimi çekti, paylaşım için teşekkürler.

Rica ederim yardımcı olabildiysem ne mutlu. Evet qt ile html5'ide derleyebilirsiniz. Yada html5 program yapmanız mümkün.

Bu arada qt'ye dair daha fazla dökümana yada örneklere buradan ulaşabilirsiniz:

• Beğen
Tepkiler: osmanayman
FirstPioneer

FirstPioneer

Üye
Python'u da unutmayalım :)

PalmerTech

PalmerTech

Üye
    Konu Sahibi
Python'u da unutmayalım :)

python bilen varsa evet geliştirebiliyor. ama bir uygulama yazmak için qt'de python öğrenilmeli mi diye soracak olan varsa, cevap kesinlikle hayır. c++ en önemli koz çünkü.

FirstPioneer

FirstPioneer

Üye
python bilen varsa evet geliştirebiliyor. ama bir uygulama yazmak için qt'de python öğrenilmeli mi diye soracak olan varsa, cevap kesinlikle hayır. c++ en önemli koz çünkü.
PyQt Ve Pyside'den haberin var mı ? C++ çok zor geliyor bana Python gayet kıvrak ve kolay :D Hem de zeki

PalmerTech

PalmerTech

Üye
    Konu Sahibi

PyQt Ve Pyside'den haberin var mı ? C++ çok zor geliyor bana Python gayet kıvrak ve kolay :D Hem de zeki

Haberim var. Ben zaten sıfırdan bir dil öğrenecek olan varsa diye söylüyorum. Bir de c++ öğrenmenin avantajı AAA oyunların yapı taşı olması. Ha bir de qt için qml i de es geçmeyelim :oke:

FirstPioneer

FirstPioneer

Üye
Haberim var. Ben zaten sıfırdan bir dil öğrenecek olan varsa diye söylüyorum. Bir de c++ öğrenmenin avantajı AAA oyunların yapı taşı olması. Ha bir de qt için qml i de es geçmeyelim :oke:
Qml es geçilcek bir şey değil kesinlikle , C++ bi dahaki yaza kaldı benim için :D Evet henüz oyun yazacak duruma da gelemedim :ağlarım:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt