matematiğin içinden çıkamadığı olay

Sponsorlu Bağlantılar

sublieutenant

sublieutenant

Üye
    Konu Sahibi
matematiğin içinden çıkamadığı olay

3 kişi düşünün. Para birleştirip radyo almaya gidiyorlar.
Radyo 30lira.
Hepsi 10'ar lira koyup radyoyu almaya gidiyorlar.
Fakat tezgahtar radyonun indirime girdiğini ve 25 liraya düştüğünü hatırlatıyor. Çırağına 5 lira verip gidip para üstünü iade etmesini istiyor.
Çırak 5 lirayı 3 kişiye bölüştüremeyeceğini düşünüp 2 lirayı cebine atıyor ve 3 lirayı 3 kişi arasında bölüştürüyor. Böylece radyoyu 9'ar liraya almış oluyorlar.
Şimdi: 9*3=27 çırak da cebine 2 lira attı; 27+2=29
peki geri kalan 1 liraya ne oldu?:lol

işte matematiğin içinden çıkamadığı hadise budur...:ehe

hürriyet gazetesinden alıntıdır...

Arkadaşlar uzun zamandır giremediğim için forumu takip edemiyorum, verildi ise özür dilerim...:bigstar:

omayra

Üye
oldum olası anlamam matematikten. çıkamadım işin içinden :)

keremerson

keremerson

Üye
Ya biliyodum bunu bişeyi vardı sanırım böyle ama şu anda bulamadım yaw çok ilginç geldiii :ss:allalla::bilmm

mservank

mservank

Üye
Bence şöyle (8 +1)*3=27 27+2 =29
25 i 3 tane 8 ayırdık 1 ytl arttı 29+1=30

canturgay

canturgay

Üye
ben bu soruyu çıkaranın.. ulan beynim sulandı..:ehe

DiaBLoS

DiaBLoS

Moderator
Çırak kişilere 1er lirasını verdikten sonra gerçekten de herkesin cebinden 9’ar lira çıkmıştır ve bu para 9x3=27 toplam harcanan parayı gösterir. O da 25 lira radyo parası ve 2 lira çırağın cebine attığı paranın ta kendisidir. Yani harcanan para olan 27 liranın içinde zaten çırağın cebindeki para da vardır. Onu ikinci kez eklemek yanlışlığın oluştuğu temel noktadır.

barbar1453

barbar1453

Üye
bu kadar basit soruları eklemeyelim ilkokulda veriyorlardı bu soruları bize

Anıl Umut

Emekli Yönetici
matematik zaten kırık bilmiyorum nası bişey bu ya
bence dükkanın sahibi 1 lirayı indiregandi yapmıştır

keremerson

keremerson

Üye
Çırak kişilere 1er lirasını verdikten sonra gerçekten de herkesin cebinden 9’ar lira çıkmıştır ve bu para 9x3=27 toplam harcanan parayı gösterir. O da 25 lira radyo parası ve 2 lira çırağın cebine attığı paranın ta kendisidir. Yani harcanan para olan 27 liranın içinde zaten çırağın cebindeki para da vardır. Onu ikinci kez eklemek yanlışlığın oluştuğu temel noktadır.

Evet doğrusu budur :oke:

xkadir61

xkadir61

Üye
çözebilen varmı

Hellboy®

Hellboy®

Üye
yaw bunun cevabını bılıyordum zamanında bır yerde okumustum ama aklıma gelmıo

sublieutenant

sublieutenant

Üye
    Konu Sahibi
matematik zaten kırık bilmiyorum nası bişey bu ya
bence dükkanın sahibi 1 lirayı indiregandi yapmıştır

kesinlikle ağbi, bu arada diablos'a teşekkürler çünkü bende aynı yola çıktım ama biraz zaman geçmişti tabii, ayrıca ukalalık yapan arkadaşlarımızada teşekkür ederim, adamlar profesör sanki yaa:ehe ilkokulmuş,ilkokulda bize sayı saymayı öğretirlerdi ...:lol:

erdi92

erdi92

Üye
O 1 lirayıda ben cebe attım :ehe:ehe:ehe

-LiveYourLife-

-LiveYourLife-

Üye
DiaBLoS™;710359' Alıntı:
Doğru cvp..

Soru yanLış :) :)

tarik çelik

Üye
La oglim 9*3=27 nin içinde saten çırağın parasıda war 3 Lirada dağıttı 27+3=30 bu qadar basit soru yaf matematiğin içinden çıkamadığı soruya baqsana

--------------- Ekleme ---------------

soru doğru ama keLimeLerde karıştırma yapmışLar ginbi bişey :ehe:ehe:ehe:ehe:ehe:ehe:kop::kop::kop::hmmm:hmmm:hmmm:box:box:box:naughty:

sashimi

Üye
yaaa anasınıfı sorusu gibi şimdi :
27 tl aldılar
3 tl geri aldılar
2 tl çırakta
+__________
30 tl bukadar yaaaaaaaaaa:aha::aha::d::d:

X-LifeHard

X-LifeHard

Üye
27+3+2 'yi toplayıp nasıl 30 yaptın acaba :D