Maalesef 2sinden 1i tiryaki...

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

oteb

Üye
    Konu Sahibi
Maalesef 2sinden 1i tiryaki...
Yapılan bir araştırmada, her 2 hemşireden birinin sigara içtiği, hemşirelerin sigaraya çoğunlukla çevre, arkadaş etkisi, stres ve sıkıntı gibi nedenlerle başladığı ortaya çıktı.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Selma Çivi, Yrd. Doç. Dr. Ruhuşen Kutlu ve Uzman Dr. Kamile Marakoğlu, 248 hemşire arasında ''SÜ Meram Tıp Fakültesi hemşirelerinde sigara içme sıklığı ve bunu etkileyen faktörler'' konulu bir araştırma yaptı.

Araştırmada, yüzde 77'si 30 yaş altında olan hemşirelerin büyük çoğunluğunun sigara içtiği ortaya çıktı.

Deneklerin yüzde 56.5'inin halen sigara içtiğinin tespit edildiği araştırmada, hemşirelerin yüzde 37.5'inin sigara kullanmadığı, yüzde 6'sının ise sigarayı bıraktığı belirlendi.

Günlük tüketilen sigara miktarı konusunda da saptamalarda bulunulan araştırmada, hemşirelerin yüzde 48.2'sinin 1-10, yüzde 42.4'ünün 11-20, yüzde 8'inin 21-30, yüzde 1.4'ünün ise 31 ve üzeri günlük sigara tükettiği tespit edildi.

Araştırmada, hemşirelerin yüzde 50.7'sinin 15-19, yüzde 33.6'sının 20-24, yüzde 6.4'ünün 10-14 yaşları arasında sigaraya başladığı, deneklerin yüzde 55.7'sinin 6-10, yüzde 34.3'ünün ise 1-5 yıldır sigara kullandığı saptandı.

_GiTaRisT_

Üye
ben hiç sigaralı hemşire görmedim ama doğrudur. :DD

abuvice

abuvice

Üye
ben içmiyorum.. sizde içmeyin.

MagNum

MagNum

Üye
Gercekten ha daha once hiç sigara içen ağzındaki sigara ile şşşş diyen hemşire gormedim :D

useless84

Üye
bencede cok gereksiz :nono:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...