(LÜTFEN YARDIM EDİN!!!) C6-00 cihazıma CFW(Belle) atmak istiyorum

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

suloman58

Üye
    Konu Sahibi
(LÜTFEN YARDIM EDİN!!!) C6-00 cihazıma CFW(Belle) atmak istiyorum
rm-612 cihazıma belle görünümü, hız ve performans kazandırmak istiyorum. Resimli bir şekilde anlatımı yapar ve gerekli dosyaların linkini koyarsanız çok sevinirim. Resimler 5800 çift sıfırın olsa da sorun değil kendi telefonuma göre ayarlarım. Yabancı sitelerde bile aradım istediğim tarzda bir anlatım bulamadım. Eğer gerçekleştirebilirsem maxicep camiası için iyi döküman hazırlamış olucam. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...

aliosman166

aliosman166

Üye
aynı konuyu ben de açmıştım ama kimse c6 ya cfw çıkarmaya uğraşmadı..

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
aynı konuyu ben de açmıştım ama kimse c6 ya cfw çıkarmaya uğraşmadı..

C6 OFW yapısındadır. C6'ya C6'yı portlasınlar yapak :kop: İşte bu kısır döngü olamayacağı için bizde yapamıyoruz. Cesaretli bir C6 kullanıcısı CFW çıkarabilir.

aliosman166

aliosman166

Üye

C6 OFW yapısındadır. C6'ya C6'yı portlasınlar yapak :kop: İşte bu kısır döngü olamayacağı için bizde yapamıyoruz. Cesaretli bir C6 kullanıcısı CFW çıkarabilir.
ofw üzerinden mod yapılamaz mı? ben o şekilde bir şey düşünmüştüm..

aliosman166

aliosman166

Üye

suloman58

Üye
    Konu Sahibi
daily mobile da rm-612 için hazırlanmış dandik belleler var mesela ben topaz v2 kullanıyorum am yazı dili klavye fonksiyonları 4*4 menü gibi sorunlar çekiyorum yerli yapım olsa daha iyi olcak.. Ha bu arada rm-612 v42 ofw dosyaları elimde onları cfw nasıl hangi programla dönüştürürüz

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
senin yapman gereken rambo ft nin mod arşivinde c6 port için olan modları kullanmak

PORT(FW) İÇİNDEN PROGRAM SİLME İŞLEMİ

Portu indirdik şimdi portun içinden silmek istediğimiz şeyler olabilir (ovi map gibi programları silmek gibi) bunu nasıl yapıcağımızı anlatıcam. Silme işlemi için NFE ve NFC programlarını kullanıcaz. Öncelikle değişikliklerin tamamını indirdiğimiz portun rofs2 dosyasında yapıcaz. (Aslında dosyanın tam adı RM-356_60.0.003_prd.rofs2.V05 ama biz kolaylık olsun diye rofs2 diyicez. Önce Nokia Firmware Editor'ü indirelim.

Programı kurun ve çalıştırın.
Programı açınca portun rofs2 dosyasını programın sol bölmesine sürükleyip bırakın
görüntü şöyle olacak.

Bu işlem NFE'nin kurulduğu dosya yolunda RM-356_60.0.003_PRD.ROFS2 adında bir dosya oluşturacak. Bu dosyanın içindede rofs2 adında bir dosya olacak.

Şimdi programı küçültün.

Şimdi sıra NFC'de:

Adım 1) Nokia FW Cleaner 3.0 beta 1.rar indirme linkini kullanarak NFC'yi bilgisayarımıza indirelim.
Adım 2) NFC arşivini Yerel Disk (C) sürücüsüne kopyalayalım ve ardından arşive sağ tıklayıp "Klasöre Çıkart" a tıklayalım.
Adım 3) Nokia FW Cleaner 3.0 beta 1 klasöründeki "Nokia FW Cleaner 3.0 beta 1.exe" dosyasınıçalıştıralım.

Karşımıza aşağıdaki pencere gelecek.

Bu pencerede kırmızı ile işaretlenen [...] butonuna tıklayıp,NFE'nin kurulduğu dosya yolunda ki RM-356_60.0.003_PRD.ROFS2 dosyasının içindeki Rofs2 dosyasını seçmemiz gerekiyor. Seçtikten sonra "Tamam" a tıklayın.

Adım 4) NFC ana penceresi karşınıza çıkacak. Eğer doğru konumu seçtiyseniz, bu pencerede bir çok bileşen seçilmiş olacaktır. Eğer bileşenlerin hiçbiri seçili değilse NFC'yi kapatıp tekrar açarak doğru Rofs2 konumunuseçmeniz gerekmektedir.

Adım 5) Silinmesini istediğimiz bileşenlere işaret koyuyoruz. Önceden işaretli gelen bileşenlerin tümünün işaretini kaldırmak için Tümünü Seç'e önce işaret koyuyoruz, sonra işaretini kaldırıyoruz. Böylece bileşen seçimlerini kaldırmış oluyoruz. Ardından teker teker bileşenleri seçiyoruz.

Adım 6) Seçimlerimizi tamamladıktan sonra "Firmware klasörü" yazan kısımdan [+] düğmesine tıklıyoruz. Bu, seçtiğimiz modların dosya adreslerinin listesini oluşturacaktır. Dosya listesinin hazır olduğunu NFC penceresinin sağ bölmesindeki "List Ready" yazısından anlayabiliriz. Ne kadar alan kazanacağınızı görmek için "Hesapla"butonunu kullanabilirsiniz. Hesapla butonunu kullandıktan sonra 0 MB yazıyorsa, ilgili bileşen mevcut değil anlamına gelmektedir.

Adım 7) Bileşenleri silmek için az önce [+] butonuna bastığımız kısımdan [X] butonuna tıklıyoruz. Yapacağımız işlemin geri dönüşü yoktur. Bu butona bastığımızda herhangi bir soru sormadan işlem başlatılır, program kısa süreliğine kilitlenir. Ardından "Yapıldı!" şeklinde bir pencere gelir. Bu silme işleminin tamamlandığını gösterir.

Şimdi aşağıya küçülttüğümüz NFE programını büyütüyoruz. ''Reload From HDD''yi tıklıyoruz.

SİSTEM MODLAMA

MOD

Modlar küçük yazılım parçalarıdır ve FW'ye yeni özellikler katmamıza yarar.

Mesela şarjdayken yeşil ışığın yanması modu, anna ikonları modu, işlemci hızlandırma modu, 3x4 4x4 5x4 menü modu...

Modları toplaması çok zordur Allahtan 1-2 arkadaş mod arşivini paylaşmış. Linkini verdiğim mod arşivini açıp telefona neler yapabileceğinizi gördüğünüz zaman mutlu olcaksınız. :)

MOD ARŞİVİ

Rambo_Ft mod arşivi yerel disk c ye çıkarın hata almazsınız

Şimdi en son NFE'yi tekrar büyütüp ''Reload From HDD'' yapmıştık...

NFE ekranın sağ bölmesinde Private, Resorse, Sys System vb. gibi dosyalar görceksiniz. Şimdi mod arşivlerinden birini açın (İçinde modların rar veya zip formatında sıkıştırılmış olması lazım sıkıştırılmamış varsa siz sıkıştırın.) ve FW'de olmasını istediğiniz bir modun dosyasina girin. Görüceksinizki oradada Private, Resorse, Sys gibi klasörlerin ya tamamı yada bir kısmı var

MOD UYGULAMA

Şimdi diyelim ki açtığınız modun içinde Private ve Sys diye 2 dosya var. Private'yi tıklayıp NFE'nin sağ bölmesindeki Private dosyasının üzerine getirip bırakın. Aynı işlemi Sys klasörü içinde yapın...

Böylece bir mod uygulamış olduk.;)

şimdi programın üst kısmındaki ''Yeniden Paketle/İnşaa Et'' butonunu tıklayın. İşlemin bitmesini bekleyin...

Evet arkadaşlar başarıyla yeni rofs2'yi oluşturduk. Şimdi ilk kullandığımız rofs2'nin yani indirdiğimiz port dosyalarının arasındaki rofs2nin olduğu yere gidin. rofs2 ve rofs2_ReBuilt şeklinde 2 dosya göreceksiniz. rofs2'yi silin ve rosfs2_ReBuilt dosyasının adındaki _ReBuilt kısmını silin... Dosyalar hazır artık flashlayabilirsiniz...

DİKKAT: HER MOD UYGULADIĞINIZDA FLASH ATIP KONTROL EDİN. ÇÜNKÜ ATTIĞINIZ MOD FW'DEKİ BAŞKA BİR MODLA ÇAKIŞIYORSA TELEFONUN DENGESİNİ BOZABİLİR.
ARTIK MODLAMA YAPABİLİYORSUNUZ

FW'YE PROGRAM GÖMME

SİSCONTENTS

Bunu yaparken kullanacağımız programın adı bu.
Önce programı indirin:

Programı açınca önünüze bir tablo gelcek tamam diyin

Sonra sisteme gömmek istediğiniz programı pencerenin içine sürükleyin ve yukarda açılmış kutu şeklinde bir simge var onu tıklayın.

Önünüze bir pencere gelecek içinde yine Sys, Private, Resourse gibi dosyalar olacak. Bunları modlamada anlattığım şekilde rofs2'ye atacaksınız...

Türkçe Dil Desteği Olmayan Bir FW Nasıl Türkçeye Çevirilir.?

Bir FW'yi beğendiniz ama Türkçe dil desteği yok. Bunu nasıl Türkçe yaparız işte anlatım resimleri izLeyin.

Türkçeleştirme işlenine başlamamız için elimizde ilk önce TR dil dosyası yani Turkish_RM-356.Lang (orjinal yazılım için)(ama c6 yazılımları için RM-612 lazım) dosyası lazım...

Türkçe dil dosyası aşağıdaki linkdedir.

FW'nizde bulunmasını istemediğiniz veya hafızada fazla yer kaplamasın diye silmek istediğiniz dilleri 'Dilleri Sil' bölümünden istediğinizide silebilirsiniz...​

Açılış-Kapanış Ekranı Değiştirme (Mif Formatlı Resimler)

MIF Formatı da Nedir?

MIF Nokia'nın görselleri gömmek için kullandığı bir dosya türüdür. Örneğin; Açılış ve kapanış ekranı.

A993_MIF ile istediğimiz resmi dönüştürebiliriz. Programın desteklediği formatlar: JPG, BMP, Gif, Ico, Png, Tiff, Wmf.

Açılış kapanış ekranı dosyaları Rofs2/resources/apps klasöründe yer alıyor. Şöyle:

Açılış resmi: Splashscreen.mif
Kapanış resmi: SysAp.mif

Bu dosyaları silin ve oluşturduğunuz mif uzantılı dosyaların adlarını sildiklerinizle değiştirin. Aynı dosya dizinine atın.
Önce programı indirin:

A993_MIF.rar

Şimdi programı açın.
File'a tıklayın.
Change photo resolucion'ı seçin.
Önünüze küçük bir pencere gelcek çözünürlüğü ayarlayın.
Tekrar File'a tıklayın ve open image'ye tıklayıp resminizi bulup seçin.
Streatch image'ı tıklayın ekrana sığdırsın.
Covert the mif and save'i tıklayın ve dosyanın nereye kaydediceğinizi seçin.
:oke:

Mediabar Düzenleme

programı indirin:

Programı açın.
Programdan "Aç..." seçeneğine tıklayıp yine indirdiğiniz rar dosyası içerisindeki "frMediaToolbar.dll" dosyasını açın.
Program aracılığıyla istediğiniz kısayolları ekleyebilirsiniz.
İşiniz bitince ''uygula'' diyin.
"frMediaToolbar.dll" dosyasını NFE ile Sys\bin dizinine atın. :oke:

Temayı Değiştirmek

ROFS2\private\10202be9\101F876F.tx dosyasını aç.

Son satırda ' 0x14 string "200039EF" 0 cap_rd=alwayspass cap_wr=alwaysfail ' yazıyor.

200039EF bu numara UID numarasıdır. Bu numarayı varsayılan yapmak istediğin theme nin numarası ile değiştirip kaydet ve jaf ile flashla.

Not : UID numarası öğrenmek için , entegre etmek istediğin theme nin sis dosyasını siscontents programı ile aç. Dosyaları extract etmeden önce programın sol üst köşesinde Package

UID : 0X********

yazıyor.

UID kodun kırmızı ile yazdığım ******** kısmıdır.

Yazılımdan Sound Waves veya Nokia Theme White hariç diğer temaları kaldırmak

private/10207114/import içindeki 101f84b9 klasörü hariç diğer klasörleri silin.

resource/skins klasörüne de aynı işlemi uygulayın.

Eğer Nokia Theme White da dursun istiyorsanız 20022F28 klasörünü silmeyin.

Repack and flash.

Kalan iki temayı temizlemenin için 3 metod var

Anlatım için Cepmod'a teşekkürler :)

Metod 1:
(Tavsiye Olunur)

Tema üzerine başka tema yazma

Örnek olarak 5800-C6 yazılımlarında çekirdekte ;

private\10207114\import\200039ef\200039ef.sknresou rce\skins\200039ef\200039ef.mbmresource\skins\2000 39ef\200039ef.mif

dosyaları bulunmaktadır...
Bu Sound waves temasının dosyalarının konumlarıdır.

Sound waves temasının üzerine yazacağımız temayı
Siscontents le açıyoruz....

Ben bu temayı örnek olarak aldım......

Temayı açtıktan sonra resme bakarak skn uzantılı dosyayı seçtikten sonra View detailse tıklayın

ve resimdeki bilgiler ışında gerekli düzenlemeleri yapın...

Daha sonra değişikliklerin ardından temayı kaydedip EXTRACT edin.
sonra temanın yol uzantılarını ve isimlerini

Kod:

private\10207114\import\200039ef\200039ef.sknresou rce\skins\200039ef\200039ef.mbmresource\skins\2000 39ef\200039ef.mif

uygun biçimde değiştirerek ROFS2 klasörünüze atın...

2. Metod:
Tema dosyalarını gizleme

Nfe den ToolsFile Hider a giderek

oraya
Kod:

konumlarını ekleyerek Save tıklayın....

Bu yöntemde ilgili doyalar gizlenecektir...
Tavsiye etmiyorum....

3.Metod
Tema dosyaları üzerine boş dosyalar yazdırmak...

Rofs2 klasörünüze dosya yollarını izleyerek boş(DUMMY) dosyalar ekleyerek
de tema gizlenebilir...
Kod:

Bluetooth ismini Değiştirmek

Bluetooth ismini nasıl yazıyorlar merak edenler ;

*private\100069CC\DefaultBTReg.ini açın ve 'Nokia 5800 XpressMusic' yazan yere istediğinizi yazın !!!

suloman58

Üye
    Konu Sahibi
Çok Teşekkürler

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
rica ederim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt