Lütfen Türkçe'mizi Doğru Kullanalım !

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

NeO_Revolution

Üye
şu ingilizce kökenli kelimelerden de sıyrılsaydık

' KalendeR '

' KalendeR '

Üye
Türkçemizi derken miz eki ayrılmaz

NeO_Revolution

Üye
kendi adıma konuşuyorum.ben Almanyada doğdum 25 yaşındayım.16 yıl Almanyada kaldım ve hiç türkiye ye gelmedim.9 yıldır türkiyedeyim.ve hata yapmamak için çok dikkat etmeme rağmen zaman zaman hatalar yapıyorum.Ama türkiyede doğan ve burada temelden türkçeyi öğrenen arkadaşlarımız neden değişmeye çalışıyorlar anlam veremiyorum.İnsan özünü değiştirmek için neden çaba sarfeder neden bir değişim sürecine girer bunun cevabını verebilecek biri var ise bu konu tartışılır.Eğer yok ise yada anlamsız ve saçma bir kaç yorumla verdiğini düşünen var ise yine tartışılır.Ama gerçekten cevabı var ise ozaman bu zamandır.:evet:
batı hayranlığı olsa gerek

----------Eklendi @ 22:31:14 ---------- Yazıldı @ 22:30:32 ----------

Türkçemizi derken miz eki ayrılmaz

ayırma işareti kullanılır

' KalendeR '

' KalendeR '

Üye
Ayrılmaz güzel kardeşim. Özel isimlere gelen yapım ekleri sonrası eklenen çekim ekleri ayrı yazılmaz. Adanalılar gibi.

' KalendeR '

' KalendeR '

Üye
:oke:

buketcik

buketcik

Üye

----------Eklendi @ 22:31:14 ---------- Yazıldı @ 22:30:32 ----------

ayırma işareti kullanılır

saf ne alakası var batı hayranlığı ile.doğru düzgün okusaydın anlardın.okadar yazdım bunu mu anladın

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
Ama türkiyede doğan ve burada temelden türkçeyi öğrenen arkadaşlarımız neden değişmeye çalışıyorlar anlam veremiyorum.İnsan özünü değiştirmek için neden çaba sarfeder neden bir değişim sürecine girer bunun cevabını verebilecek biri var ise bu konu tartışılır.
ne alakası var batı hayranlığı ile.doğru düzgün okusaydın anlardın.okadar yazdım bunu mu anladın
Arkadaşımız sorduğun soruya cevap vermiş. Yani değişmeye çalışan arkadaşlarımızın neden değiştiğini sormuştun ya, ona cevap vermiş :) Ki haksız da sayılmaz, batıya duyulan hayranlık yüzünden pek çok kişi özünden sapıyor...

Konuya gelirsek;
Asıl sorun yanlış kelimeler yazmak değil (türkçe'miz gibi) bilerek ve isteyerek dilimizi evirip çevirerek şekilden şekle sokmak...
Kartal'da bir restoran var, Kanatchı diye...
Sorun burada.

• Beğen
Tepkiler: buketcik ve ChavRash
' KalendeR '

' KalendeR '

Üye

Konuya gelirsek;
Asıl sorun yanlış kelimeler yazmak değil (türkçe'miz gibi) bilerek ve isteyerek dilimizi evirip çevirerek şekilden şekle sokmak...
Kartal'da bir restoran var, Kanatchı diye...
Sorun burada.
Türkçe'miz,Türkçe'de vs.. Bu yazım yanlışıyla ne zaman karşılaşsam insanları uyarmak için bir an önce davranmak zorunda hissediyorum kendimi. Ösym'nin en sevdiği düşürücü soru taktikleri buradan gelir. Belki birisine faydası dokunur.Ki dokundu da galiba.
Yoqsa sorunun nhe olduqunu billy yorum Ata

Sandrake

Sandrake

Üye
    Konu Sahibi
kendi adıma konuşuyorum.ben Almanyada doğdum 25 yaşındayım.16 yıl Almanyada kaldım ve hiç türkiye ye gelmedim.9 yıldır türkiyedeyim.ve hata yapmamak için çok dikkat etmeme rağmen zaman zaman hatalar yapıyorum.Ama türkiyede doğan ve burada temelden türkçeyi öğrenen arkadaşlarımız neden değişmeye çalışıyorlar anlam veremiyorum.İnsan özünü değiştirmek için neden çaba sarfeder neden bir değişim sürecine girer bunun cevabını verebilecek biri var ise bu konu tartışılır.Eğer yok ise yada anlamsız ve saçma bir kaç yorumla verdiğini düşünen var ise yine tartışılır.Ama gerçekten cevabı var ise ozaman bu zamandır.:evet:

Özentilik ablacım :angry:

----------Eklendi @ 12:26:37 ---------- Yazıldı @ 12:25:33 ----------

Konu çok ilgi gördü sabitlenirse sevinirim

• Beğen
Tepkiler: buketcik
buketcik

buketcik

Üye
:ehekonu güzel ben beğendim.değişik düşüncelerle akıyor.arada bir sıkıntı çıkıyor oda nazar boncuğu olsun.
türkçe güzel bir dil.her ne kadar yazım hatası yapsamda şu an olduğu gibi.ben seviyorum.Güzel güzel yazalım okuyalım kullanalım hadi ablacım:aha:

Fahrettin.Onay

Fahrettin.Onay

Üye
:ehekonu güzel ben beğendim.değişik düşüncelerle akıyor.arada bir sıkıntı çıkıyor oda nazar boncuğu olsun.
türkçe güzel bir dil.her ne kadar yazım hatası yapsamda şu an olduğu gibi.ben seviyorum.Güzel güzel yazalım okuyalım kullanalım hadi ablacım:aha:

evet evet :aha:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt