Lumia 928'deki Xenon Flaşın Hareketi Durdurma Kabiliyeti!

Sponsorlu Bağlantılar

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
    Konu Sahibi
Lumia 928'deki Xenon Flaşın Hareketi Durdurma Kabiliyeti!

Bildiğiniz gibi Nokia Lumia 920 ve 928'deki Optik Görüntü Sabitleme özelliği, el titremelerinden kaynaklı bulanıklaşmaları engelleyerek net fotoğraflar çekilmesini sağlıyor. Peki ya fotoğrafını çektiğiniz nesne hareketliyse? Örneğin düşük ışık koşullarında kalabalık ve hareketli bir sahne düşünün. Böyle bir durumda genelde nesnenin hareketinden kaynaklı bulanıklık olur.

İşte o noktada da Lumia 928'deki Xenon flaş devreye giriyor ve yüksek yoğunlukta kısa ışık dalgaları sağlıyor.

Yukarıdaki fotoğrafta da görüldüğü gibi, Xenon flaş hızlı çekim için gerekli koşulları hazırlayarak Nokia Lumia 928'in fotoğraf çekerken fan hareketini durdurmasını sağlıyor.

Aşağıdaki fotoğraf ise Xenon flaşsız olarak çekildiğinde fotoğrafın nasıl çıktığını gösteriyor.

Yukarıdaki örnekler Nokia akıllı telefonların fotoğraf çekimi yönünden neden bu kadar üne ve övgüye mazhar olduğunun açık göstergesi olarak karşımızda duruyor.

• Beğen
Tepkiler: Web Designer, OttomaN TigeR, n000k ve 1 kişi daha

alical33

alical33

Üye
fotoğraflar görünmüyor abi

achambo

achambo

Üye
vay iyiymiş:)

bozokluht

bozokluht

Üye
Xenon flaşın marifetleri,haber için :tşk:

dilmenibrahim

dilmenibrahim

Üye
Harika doğrusu

nanotex

nanotex

Üye
920 :ağlarım:

MCR Killjoy

MCR Killjoy

Üye
Cool. :)

Invoke

Invoke

Üye
Çok iyi, Teşekkürler =)

- - - Eklendi - - -

Şey düşündüm de o zaman Xperia Honami de Xenon flaşlı olursa o da böyle olur :) (Honamiyi bekliyorum da :P)

.Murat.

.Murat.

Üye
nokia n8,de aynen böyle çekimler yapabiliyor
2000 devir veya daha üstü dönen motorlardada net çekimler yapmıştım

kaygisiz43

kaygisiz43

Üye
Bunu yapmayın işte yaa daha bugün denedim hareketli eşyaları çekmeyi istediğimi alamadım zaten ona üzülüyorum birde bu xenon flash nedir ya harika ötesi süper ama ben hala 920 diyoruum :hih:

csH

csH

Üye
ohaaa :D

man20

man20

Üye
xenon flash tam bi kurtarıcı ya bulanık çekmeyi tamamen engelliyor. n8'im bu konuda hiç yarı yolda bırakmadı beni :oke:

• Beğen
Tepkiler: bulutsuzgece
OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Konu için teşekkürler Özgür.

Okan, Xenon flaş ile genellikle ışıklandırması zayıf yerlerde yapılan çekimler, led flaşa oranla daha kalitelidir.

• Beğen
Tepkiler: bulutsuzgece
bycoo32

bycoo32

Üye
konu ıcın tesekkurler nokıa hala en guzel cıhazları uretıyor bence

kaygisiz43

kaygisiz43

Üye
Konu için teşekkürler Özgür.

Okan, Xenon flaş ile genellikle ışıklandırması zayıf yerlerde yapılan çekimler, led flaşa oranla daha kalitelidir.

Bunu öğrendikten sonra keşke bizdede olsaydı demeden edemiyorum malesef.Peki bu özellik illa gece çekimlerinde mi farkını gösteriyor yani gündüzde hareketli resimlerde böyle farklılık yaratır mı ?

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Bunu öğrendikten sonra keşke bizdede olsaydı demeden edemiyorum malesef.Peki bu özellik illa gece çekimlerinde mi farkını gösteriyor yani gündüzde hareketli resimlerde böyle farklılık yaratır mı ?
Buda nokia'nın satış stratejisi maalesef.:(

Özgür'ün verdiği örnek fotoğrafta fanın duruyor gibi çıkmasının asıl nedeni flaştır, xenon flaş ışık hızında patladığı ve cihazın(telefonun) da o anki görüntüyü yüksek ışıkla birlikte kaydettiği için fan sanki duruyormuş gibi görünüyor. Bir nevi bu görünümü sağlayabilmesi için ortam ışığının düşük olması gerekli. Yani uzun lafın kısası düşük ışıkta xenon flaş farkı ile L920'den çok daha iyi sonuçlar elde eder, fakat gün ışığındaki çekimlerinde arada öyle aman aman bir fark olmaz. :)

• Beğen
Tepkiler: PureFood
Duran.Y

Duran.Y

Üye
Gerçekten şaşırtıcı ve etkileyici:)

man20

man20

Üye

Sende şöyle düşün Okan, en azından L928 kullanıcıları xenon flaşı el feneri olarak kullanamayacaklar ve video çekimlerinde de aydınlatma sağlayamayacaklar. :naughty:

lumia 928'de hem led hem de xenon flash olmicak mıydı? El feneri ve video için led, fotoğraflar içinde xenon kullanılcaktı.

• Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR

Üst Alt