Lumia 925 ile Lumia 920'nin Kameraları Arasındaki Farklar

Sponsorlu Bağlantılar

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
    Konu Sahibi
Lumia 925 ile Lumia 920'nin Kameraları Arasındaki Farklar

Nokia'nın Görüntüleme Teknolojileri Müdürü Juha Alakarhu aradaki farkları şöyle anlattı:

"Lumia 925'teki kamera az çok Lumia 920'dekine benziyor. Elbette farklar da var. Örneğin Lumia 925'te 6 lens varken, Lumia 920'de 5 lens bulunuyor". Ancak Juha'ya en büyük fark yazılım yönünden kaynaklanıyor. Lumia 920'deki tüm teknoloji ve algoritmaları alıp Lumia 925 için daha da geliştirerek cihazda yazılım ve donanımın birlikte çok daha iyi sonuçlar vermesini sağlamışlar. İşte yazılımın daha da geliştirilmesinin getirdiği 4 fayda:

• Doğal detaylar
  • Düşük ışık performansı
  • Renk yenileme
  • Gelişmiş parlaklık kontrolü

"Bazı fotoğraflarda karşılaşılan grenleşme daha da azaltırarak ilerleme kaydedildi. Kullanıcılar artık gece veya gündüz fotoğraf çekerken daha iyi sonuçlar elde edebilirler. Düşük ışık performansı Lumia 920'de zaten oldukça iyiydi. Peki Nokia Lumia 925'te bunu nasıl daha da iyi hale getirdi? Elbette maksimum ISO değerini 800'den 3200'e çıkararak. Eğer dijital kameralara aşina iseniz, daha yüksek ISO değerine sahip olmanın düşük ışık koşulları için ne kadar iyi olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz."

Lumia 925'te renk yenileme daha da iyileştirilmiş. Ekip, Espoo'dan (Finlandiya'nın güneyinde bir yer) çıkan bu ikinci WP cihazın (sanırım ilki Lumia 920) fotoğraflarda doğal renk yenilemesinde daha iyi olduğunu belirtiyor. Sanırım bu gelişme, ilk elden deneyip görmeniz gereken bir durum. Son olarak değişken ışık koşullarında cihazın yazılımının gösterdiği performansta iyileştirmeler yapılmış. Özellikle de arkadan ışık alan objelerin çekimlerinde. Yeni kamera yazılımı, bu tip koşullarda daha iyi performans verecek şekilde dizayn edilmiş.

Eminim çoğunuz Lumia 925'le çekilmiş fotoğrafları görmek için sabırsızlanıyorsunuzdur. Açıkçası biz de elimize alıp denemek için sabırsızlanıyoruz.
Ve son olarak Lumia 920 (ve tabii ki diğer WP8 cihazları) sahipleri, hiç merak etmeyin, bu ilerlemelere yakında siz de kavuşacaksınız ;)

• Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR

papakudioflu

papakudioflu

Admin
teşekkurler Özgür. Gelişmeler heyecan verici ve Lumia925 gun gectikce gözüme daha bir güzel gelmeye başladi.

fk555897

fk555897

Üye
İki telefonunda kamerası çok güzel.

crazy_oruc

crazy_oruc

Üye
Konu için teşekkürler. Gerçekten artık kamera işinden biraz uzaklaşması lazım Nokia'nın. Aksi taktirde bariz bi kazanç kaybeder. Adamlar göz sensörü gibi gibi bilmem birsürü özellik koyuyor. Bizimkiler khala kamerayla uğraşıyo. Bu haliyle bile bıraksa nokianın kamera teknolojilerine yetişemezler. Hala niye ısrarla kamera diyorkar anlamış değilim...

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
    Konu Sahibi
Nokia akıllı telefon kullanıcılarını "sırf telefonla etrafta dolaşıp sürekli fotoğraf/video çeken insanlar" olarak görüyor.
Ben Jo Harlow'un ve pek çok Nokia yöneticisinin konuşmalarından bunu anlıyorum hep.
Artık bu anlayışın değiştirilmesi lazım.
İnsanlar akıllı telefonlarla yalnızca fotoğraf ve video çekmiyor, başka işler de yapıyor.
Ve o başka işler için yazılım ve donanımda kameranın dışındaki şeylerde de ileri özellikler ve geliştirmeler gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: kaygisiz43 ve OttomaN TigeR
PureFood

PureFood

Üye
Gün geçtikçe sanki 925'e sempatim artıyor gibi. :hmmm: Ama yine de özgün bir cihaz değil o kesin.. Sadece kamera ile olmayacak biliyoruz.

crazy_oruc

crazy_oruc

Üye
Nokia akıllı telefon kullanıcılarını "sırf telefonla etrafta dolaşıp sürekli fotoğraf/video çeken insanlar" olarak görüyor.
Ben Jo Harlow'un ve pek çok Nokia yöneticisinin konuşmalarından bunu anlıyorum hep.
Artık bu anlayışın değiştirilmesi lazım.
İnsanlar akıllı telefonlarla yalnızca fotoğraf ve video çekmiyor, başka işler de yapıyor.
Ve o başka işler için yazılım ve donanımda kameranın dışındaki şeylerde de ileri özellikler ve geliştirmeler gerekiyor.

Aynen. Senin bi kere yenilmez 808'in var kamerayla ilgili yeni donanım yapacaksan git 808'in kamerası için güncelleme çıkart. Diğer telefonların da yazılım-donanımına biraz yüklen. Neden hala kamera? Böyle giderse çok kötü olur...

symbianbelle

symbianbelle

Üye

Aynen. Senin bi kere yenilmez 808'in var kamerayla ilgili yeni donanım yapacaksan git 808'in kamerası için güncelleme çıkart. Diğer telefonların da yazılım-donanımına biraz yüklen. Neden hala kamera? Böyle giderse çok kötü olur...
burada sıkıntı nokiadan değil ms den kaynaklanıyor...işletim sistemi hala çift çekirdek ve 720p çözünürlüğe destek veriyor dolayısıyla nokia 920 de eleştirilen kalın yapıyı inceltme ve kameraya yükleniyor...olaya bu yönden bakmak daha doğru olur diye düşünüyorum...

alical33

alical33

Üye
Gelişmeler yazılımsalsa bizim telefonlarada güncelleme ile gelir ozaman değil mi?

crazy_oruc

crazy_oruc

Üye
burada sıkıntı nokiadan değil ms den kaynaklanıyor...işletim sistemi hala çift çekirdek ve 720p çözünürlüğe destek veriyor dolayısıyla nokia 920 de eleştirilen kalın yapıyı inceltme ve kameraya yükleniyor...olaya bu yönden bakmak daha doğru olur diye düşünüyorum...

O da var da. Diyelim htc: sadece wp telegonu yok ordan kazanmazsa androidden kazanır. Ama nokia sadece wp üzerine kurulu oldu artık ms böyle devam ederse nokianın işi yaş.

bloodrap

bloodrap

Üye
Arkadaşlar durumu şöyle düşünmek lazım, adamın kullandığı sistem zaten çok iyi sadece biraz daha açık ve yaygın bir sistem olması lazım ki wp8i tam anlamıyla kullanabilelim.Kameraya yüklenmesindeki en büyük neden var olan teknolojisini dahada geliştirmek ve yaymak bence rakip firmalara ışık tutacak bir yenilik.ISO değerinin 3200 olması demek gece karanlığında oluşan her ışığı rengi olduğu gibi yansıtması anlamına gelir ki bazen bizim gözümüze hoş gelen gece manzarası telefonla fotoğraf çektiğimiz zaman hayal kırıklığına uğratabiliyordu.Şimdi bu durum ortadan kalkmış gibi bir durum oluyor.Kaldı ki en baştaki örnek resim oluşan güzel ortamın telefon ile resme dönüşmesi durumu özetliyor

Murat Alper

Murat Alper

Moderator
Teşekkürler ama lumia 920den pek Bi farkını göremedim saşhsen ben nokiadan 12 13 megapikselli Bi kamera bekliyordum

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Bilgiler için teşekkürler Özgür, :nazar:

• Beğen
Tepkiler: bulutsuzgece
OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
ozaman daha bi yıl değiştirmem 920 mi inşallah :)
Yeni modellerde donanımsal olarak ciddi bir değişiklik olmadığı sürece bende değiştirmeyi düşünmüyorum, e yazılımsal olarak bütün güncellemeleri de alacağımıza göre, cihazı daha iki yıl kullanırız Ali. :D

• Beğen
Tepkiler: bulutsuzgece
alical33

alical33

Üye
Yeni modellerde donanımsal olarak ciddi bir değişiklik olmadığı sürece bende değiştirmeyi düşünmüyorum, e yazılımsal olarak bütün güncellemeleri de alacağımıza göre, cihazı daha iki yıl kullanırız Ali. :D

başına bi iş gelmesse kullanırız abi :) zaten donanımsal olarak fark olsa ötneğin 4çekirdek 2gb ram çıksa ben yine onlara kanıp değiştirmem şu halinden daha ne kadar hızlı olabilir ki :)

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
başına bi iş gelmesse kullanırız abi :) zaten donanımsal olarak fark olsa ötneğin 4çekirdek 2gb ram çıksa ben yine onlara kanıp değiştirmem şu halinden daha ne kadar hızlı olabilir ki :)
Aynen kardeşim, zaten sistem için şu anki donanım fazlasıyla yetiyor.:oke:

• Beğen
Tepkiler: alical33

Üst Alt