Püf Noktası Lumia 1520 Dokunmatik Sorunu (Ghost Input) Çözümü

Sponsorlu Bağlantılar

serinaga

serinaga

Üye
    Konu Sahibi
Lumia 1520 Dokunmatik Sorunu (Ghost Input) Çözümü
Merhaba Arkadaşlar,
Öncelikle belirtmeliyim ki, bu yöntem ghost input adı verilen, dokunmatik ekranınızda durduk yere bir yerlerin dokunma algılaması, özellikle aşağıdaki arama yada geri butonlarının kendiliğinden çalışması, ekranın titremesi vs. gibi sorunlarda, zaten değişmesi gereken dokunmatiğinizin bir ihtimal düzelmesi içindir. Kesin düzelecek diye bir yorum yapamıyorum, çünkü anlatacağım sorunun kaynağı sizde daha farklı olabilir. Ayrıca yöntem riskli olmasa da, uygulamadaki yanlış işlemlerden dolayı sorumluluk tamamen size aittir.
Lumia 1520 ekranı bildiğiniz gibi 6.0 inç, büyük olmasından dolayı cepte taşıma zordur, ancak yine de taşıyanlarımız vardır. Zamanla cepte taşımadan dolayı yada başka bir sebeple bu sorun çoğu L1520 kullanıcılarında meydana gelmiştir. İşin mantığı şöyle, LCD panel ile dokunmatik arasında ince bir jel kullanılmıştır. Bu jelde zamanla, az önce bahsettiğim sebeplerden dolayı bir şekilde çok ince boşluklar oluşmakta ve dokunmatik panelin yanlış algılamasına sebep olmakta (tahminimce cepte meydana gelen gerilmelerden, aşırı ısınma vs.). Şahsen yaklaşık 3 yıldır kullandığım ve yaklaşık 3 hafta öncesinde başlayan bu sorunu araştırmaya karar verdim ve şimdi anlatacağım yöntemle çözümledim ve 3-4 günden bu yana hiç sorun yaşamadım, telefon eski sağlıklı durumuna döndü. Tabii bu her telefonda olmayabilir, yine belirteyim, ama denemekte fayda var.
Olay gayet basit. Bir saç kurutma cihazını alıyorsunuz ve düşük yada orta hızda L1520 ekranını gezdirerek ısıtmaya başlıyoruz (Bu işlem esnasında telefonunuzu tamamen kapatmanıza gerek yok, sadece bekleme modunda olması yeterli). Isıtma esnasında arada bir elimizle yoklayalım ki çok aşırı bir ısınma gerçekleşmesin, ayrıca telefonun ahize kısmına da dikkat edelim. Isıtma çok aşırı olmamalı, dediğim gibi düşük ayarda ve belli bir mesafeden olmalı ki telefona zarar vermemeli !!! Kendi cildiniz gibi düşünün. Isıtma esnasında saç kurutmayı ekranda sürekli gezdiriyoruz ki her yer eşit oranda ısınsın. Sıcaklık yeteri kadar olduğunda L1520 ekranını karşılıklı köşelerden baş parmaklarımızla ve diğer birkaç parmağımızı telefonun arka yüzüne tutup birkaç kez hafifçe telefonun arka yüzüne doğru esnetmeliyiz ki aradaki jel boşlukları kapatsın (kısa kısa ve hafifçe birkaç defa yapmamız yeterli). Ekranımız halen sıcakken düz bir zemine bırakıp soğumasını bekleyelim ki jel katılaşsın. 5-10 dakika sonra kontrol edin, bende ilk başta biraz çekinerek yaptım ama olmadı, ikinci denememde sonuç başarılıydı. Umarım sizlerde de çözüm olur, kalın sağlıcakla ...

Olumlu yada olumsuz geri dönüş yaparsanız bu konuda sorun yaşayanlara kaynak bir konu olur ...

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Krnl386, humanhunter, Aybin.Kilic ve 1 kişi daha

Esendağlı

Esendağlı

Üye
İlk fırsatta deneyeceğim sonucu buraya yazarım, teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: serinaga
Aybin.Kilic

Aybin.Kilic

Üye
Rezervasyon yapayım buraya. Ekran dokunmatik komple değiştirdim. Sorun çıkarsa buraya gelirim

• Beğen
Silisyaa

Silisyaa

Üye
Uzun süreli kullanım sonucunu yazarım

DenizhaNq

DenizhaNq

Üye
Merhaba Arkadaşlar,
Öncelikle belirtmeliyim ki, bu yöntem ghost input adı verilen, dokunmatik ekranınızda durduk yere bir yerlerin dokunma algılaması, özellikle aşağıdaki arama yada geri butonlarının kendiliğinden çalışması, ekranın titremesi vs. gibi sorunlarda, zaten değişmesi gereken dokunmatiğinizin bir ihtimal düzelmesi içindir. Kesin düzelecek diye bir yorum yapamıyorum, çünkü anlatacağım sorunun kaynağı sizde daha farklı olabilir. Ayrıca yöntem riskli olmasa da, uygulamadaki yanlış işlemlerden dolayı sorumluluk tamamen size aittir.
Lumia 1520 ekranı bildiğiniz gibi 6.0 inç, büyük olmasından dolayı cepte taşıma zordur, ancak yine de taşıyanlarımız vardır. Zamanla cepte taşımadan dolayı yada başka bir sebeple bu sorun çoğu L1520 kullanıcılarında meydana gelmiştir. İşin mantığı şöyle, LCD panel ile dokunmatik arasında ince bir jel kullanılmıştır. Bu jelde zamanla, az önce bahsettiğim sebeplerden dolayı bir şekilde çok ince boşluklar oluşmakta ve dokunmatik panelin yanlış algılamasına sebep olmakta (tahminimce cepte meydana gelen gerilmelerden, aşırı ısınma vs.). Şahsen yaklaşık 3 yıldır kullandığım ve yaklaşık 3 hafta öncesinde başlayan bu sorunu araştırmaya karar verdim ve şimdi anlatacağım yöntemle çözümledim ve 3-4 günden bu yana hiç sorun yaşamadım, telefon eski sağlıklı durumuna döndü. Tabii bu her telefonda olmayabilir, yine belirteyim, ama denemekte fayda var.
Olay gayet basit. Bir saç kurutma cihazını alıyorsunuz ve düşük yada orta hızda L1520 ekranını gezdirerek ısıtmaya başlıyoruz (Bu işlem esnasında telefonunuzu kapatmanıza gerek yok). Isıtma esnasında arada bir elimizle yoklayalım ki çok aşırı bir ısınma gerçekleşmesin, ayrıca telefonun ahize kısmına da dikkat edelim. Isıtma çok aşırı olmamalı, dediğim gibi düşük ayarda ve belli bir mesafeden olmalı ki telefona zarar vermemeli !!! Kendi cildiniz gibi düşünün. Isıtma esnasında saç kurutmayı ekranda sürekli gezdiriyoruz ki her yer eşit oranda ısınsın. Sıcaklık yeteri kadar olduğunda L1520 ekranını karşılıklı köşelerden hafifçe esnetmeliyiz ki aradaki jel boşlukları kapatsın (kısa kısa ve hafifçe birkaç defa yapmamız yeterli). Ekranımız halen sıcakken düz bir zemine bırakıp soğumasını bekleyelim ki jel katılaşsın. 5-10 dakika sonra kontrol edin, bende ilk başta biraz çekinerek yaptım ama olmadı, ikinci denememde sonuç başarılıydı. Umarım sizlerde de çözüm olur, kalın sağlıcakla ...

Olumlu yada olumsuz geri dönüş yaparsanız bu konuda sorun yaşayanlara kaynak bir konu olur ...
Bir tamirci olarak arkadaşa katılıyorum. Benim cihazda da aynı sorun olmuştu. Ekran büyük cepteki esnemelerden dolayı olması muhtemel.

• Beğen
Tepkiler: Aybin.Kilic ve serinaga
serinaga

serinaga

Üye
    Konu Sahibi
Yaklaşık 10 gün oldu, konu başında anlattığım yöntem sonrası halen dokunmatikte problem yaşamadım. Ayrıca şuan köşelerden esnetiyorum, sıkıntı yok. Sol üst köşeden bastırıyorum, sıkıntı yok, kendi kendine dokunmalar yok. Kısacası "Ghost Output" diyebilirim arkadaşlar, üstelik 150 TL. para verip, komple dokunmatik + ekran almıştım, rafa kaldırdım bekliyor :kop2:

flutewoddy

flutewoddy

Üye
Bende sadece dokunmatik hassasiyetini yükseğe alınca kendi kendine dokunma oluyor eve gidince deneyeceğim bu yöntemi olursa artık cepte taşımam telefonu.

serinaga

serinaga

Üye
    Konu Sahibi
Konuyu 28 Eylül 2016'da açmışım, bir yılı geçti ve halen bu yöntem sonrası ekranda hiçbir sorun yaşamadım. Kapaklı kılıf ile cepte taşıyorum, gayet sağlıklı L1520 ...
Bu sorunu yaşayan arkadaşların sorunun kesin çözümü olduğunu değinmek için hortlatmış oldum, kalın sağlıcakla ...

• Beğen
Tepkiler: Esendağlı, suyunsesi ve Krnl386
dilmenibrahim

dilmenibrahim

Üye
Eşimin telefonda da dokunmatik sorunu başladı dün ço ciddi problemler başlamış sürekli başkasını arama menüler arası geçiş vs
deneriz bakalım basıl olacak teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: Ghanelim
serinaga

serinaga

Üye
    Konu Sahibi
Eşimin telefonda da dokunmatik sorunu başladı dün ço ciddi problemler başlamış sürekli başkasını arama menüler arası geçiş vs
deneriz bakalım basıl olacak teşekkürler
Sonucu merakla bekliyorum ...

Aybin.Kilic

Aybin.Kilic

Üye
SerinAğa Dokunmatik ve ekran atıl vaziyette duruyor mu ? Ücreti mukabilinde almak isterim

serinaga

serinaga

Üye
    Konu Sahibi
SerinAğa Dokunmatik ve ekran atıl vaziyette duruyor mu ? Ücreti mukabilinde almak isterim
Dostum ekran düzelince, birkaç ay sonra aldığım yere geri iade ettim, hiç açılmamış olduğundan geri aldılar ...

dilmenibrahim

dilmenibrahim

Üye
Sonucu merakla bekliyorum ...
Dün akşam yaptık sonuc zamanla tekrarlarmı bakacağız zira ekran her kafasına göre hareket ettiğinde düzeliyordu bakalım bu düzelme kalıcımı geçicimi olacak

• Beğen