1. Siteyi tamamen reklamsız görüntülemek için; hemen şimdi Giriş Yap veya Kayıt Ol

Limonu bilinmeyen yönleri ve faydaları

 • 20 Mayıs 2009
 • 60643 Okunma
 • 0 Yanıtlar
0/5, 0 Oy

 1. < Resmi açmak için tıklayın >
  İBN-İ SİNA'DAN ŞİFALI BİTKİLER -5-
  Gazeteniz BUGÜN&#8217;den müthiş bir yazı dizisi&#8230;
  Türkçe derlenmiş haliyle bir ilk&#8230;
  Hekimlerin hükümdarı İbn-i Sina&#8217;dan &#8216;Şifalı Bitkiler&#8217;
  Avrupa&#8217;da 700 yıl tıp hocalığı yapan ünü dillere destan, hekimlerin piri İbn-i Sina&#8217;nın 'Tıp Kanunu' kitabından bugüne kadar hiçbir yerde rastlamadığınız çok özel formülleriyle şifa bitkilerin reçeteleri&#8230;
  Dr. Yaman SÖNMEZ ve Tarihçi Ahmet ALMAZ hazırladı.
  LİMON: HER DERDE ÇARE HER EVE LAZIM
  Limonun sertliği diğer kısımlardan zayıftır, utruc diye bilinen bitkinin kabuğundan elde edilen yağ güçlüdür ve bütün kısımlardan elde edilen yağlardan daha etkilidir.
  İÇERİĞİ
  Limonun kabuğu birinci derecede sıcak, ikinci derecenin sınırlarında kurudur. Onun etki kısmı birinci derecede sıcak ve aynı derecede nemlidir. Bazıları, onun birinci derecede soğuk rutubetli olduğunu ve soğukluğunun daha çok olduğunu söylerler. Onun ekşiliği üçüncü derecede soğuk ve kurudur; onun tohumları birinci derecede sıcak ve üçüncü derecede kurudur.
  YARARLARI
  Limon, şişirtici, kabartıcı etkiye sahiptir ve yaprakları bu etkiyi gidericidir, çiçeği yapraklarından daha yumuşaktır ve onun ekşiliği kabız yapar. Safrayı giderir ve onun tohumu, kabuğu eritici, çözücüdür. Eğer onun kabuğu elbiselerin içine konursa, güvelere karşı korur; kokusu havayı temizler; havayı bastırıp deodorant etkisi gösterir ve vebaya (salgın hastalıklara) karşı korur.
  GÜZELLİK
  Ekşi limon, cildi parlatır, sivilce ve ciltteki lekeleri giderir. Onun kabukları ayıklanıp yıkanırsa ve merhem haline getirilirse, lepra (lepra vulgaris) ve ağız kokusuna iyi gelir; onun şişmanlatıcı etkisi vardır; onun kabuğu ağız kokusuna iyi gelir.
  ŞİŞLER
  Ekşi limon temreye yararlıdır.
  HAREKET ORGANLARI
  Onun yağı, gevşekliğe iyi gelir; eğer yağı kabuğundan ayrılırsa, felce iyi gelir ve ekşisi sinirlere zararlıdır.
  BAŞ ORGANLARI
  Limon, yüz felcine iyi gelir; pişmiş limon ağız kokusunu gerçekten giderir.
  GÖRME
  Ekşi Limon ile hazırlanan damlalar gözün sarılığına iyi gelir.
  SOLUNUM
  Ekşi limon, sıcak (sıkıntılı) kalp çarpıntısını giderir ve meramalatı boğaz ve akciğere çok yararlıdır. Lakin ekşi limonun göğüste kötü etkisi vardır ve limonun sütü sirke ile pişirilirse ve ondan yarım şekerle (4 onz tıbbi ölçü, sıvı ölçüsü olarak 6 onz, 2 ölçü küçük kaşık) içilirse, sülük denen hayvanı öldürerek vücuttan atılmasını sağlar.
  BESLENME
  Onun eti mideye zararlıdır, ekşime yapar. Marmelatı yenmelidir veya marmelatı balla birlikte yemek uygundur; bu şekilde yenirse, hazmı kolaylaştırır ancak yine de fazla yenmemelidir. Ancak, onun yaprağı mideyi ve bağırsakları kuvvetlendirir ve onun çiçekleri ve kabuğu eğer yemek pişirilirken içine katılırsa, sindirime yardımcı olur. Kabuğun kendisi pişirilmeyip, öylece yenirse, hazmedilmez. Onun kabuğunun pişmişi kusmayı önler. Onun ekşi suyu mide cidarına yararlıdır. Ekşi limon sarılığa da yararlı olur. O, safravi kusmayı önler ve açıcı etki gösterir. Limon kullanılacaksa, ondan önce ve sonra hiçbir şey yenmemesi gerekir.
  DIŞARI ATAN ORGANLARI
  Limonun etli kısmı, kulunç ağrısına sebep olur. Ekşi limon, karına kötü etki yapar; safravi ishale faydalıdır; çekirdeği (tohumu) basur memelerine yararlıdır. Onun çekirdeğinde güçlü bir müshil etkisi vardır ve ekşi öz suyu kadınlardaki aşırı cinsel isteği teskin eder.
  ZEHİRLEME
  Onun çekirdeklerinden 2 dirhemi kaynamış şuruplu veya sıcak suyla kullanıldığında, bütün zehirlenmelere karşı etkilidir. Özellikle, akrep zehirlerine karşı ağız yoluyla (oral yolla) veya akrebin soktuğu yere merhem şeklinde uygulanırsa, faydası görülür. Kabuğu da aynı etkiyi gösterir. Şurup şeklinde, yılan sokmalarına karşı ağız yoluyla alınırsa yararlıdır; aynı zamanda, kabuğunun merhemi de (hayvanın soktuğu yere tatbik edilirse) yararlı olur.

  :yuru;)
   


  Yazan: ash54
Yüklüyor...
Benzer Konular - Limonu bilinmeyen yönleri
  Taze Sıkılmış Limon Suyunun Faydaları Sağlık Köşesi 14 Nisan 2013
  Limon ve portakal suyu böbrek taşı oluşma riskini düşürüyor Sağlık Köşesi 6 Haziran 2012
  Limon ve tuz diş için zararlı! Sağlık Köşesi 9 Mayıs 2012
  Boğaz ağrısına karşı limon ve bal Sağlık Köşesi 30 Nisan 2012
  Limon kabuğu mucizesi Sağlık Köşesi 2 Şubat 2012
Yüklüyor...
26/02/2017 - 22:19