Lehimlemeye Giriş 101

Sponsorlu Bağlantılar

ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
    Konu Sahibi
Lehimlemeye Giriş 101
Bu yazımda lehimlemeye nasıl acısız ve zahmetsiz bir giriş yapabileceğinizi anlatacağım. İlk olarak SMD parça lehimlemeyecekseniz iyi bir lehim makinesi almanıza gerek yok. Ben kendim Technomax TM-9114 cihazı 18 liraya toptancıdan aldım. Siz isterseniz bu cihazı 25-40tl arasına bulabilirsiniz. Makine eğer düğmesine basmazsanız 20w, Eğer düğmeye basarsanız 80w kuvvetinde çalışacaktır. 20w ile SMD lehim de yapabilirsiniz. Bir nevi ısı ayarlı diyebiliriz. Ben kendim çok memnunum. Çok kaliteli olmasa da iş görür cinsten bir alet.

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız
Satın almak için---->

Sırada lehim pompası var. Bu alet sayesinde yaptığınız lehimleri sökebileceksiniz .Bu konuda çok para vermenize gerek yok. En ucuzunu alın.
Satın almak için---->

Gelelim lehim pastasına. Pasta lehim yapacağımız alandaki korozyonu önlüyor. Bu sayede lehim yüzeye daha iyi tutunuyor. Ben kendim Felder Lötfett kullanıyorum. Size de bu markadan ve illa başka marka alacaksanız Amasan Lötfett'ten başka marka almamanızı öneririm.

Satın almak için---->

Son olarak lehim teline geldik. Bu bölümde ucuz bir şey almanızı kesinlikle tavsiye etmem. Ben kendim Kurtel 60/40 0.75mm kullanıyorum. Çok memnunum. Soldex ve Feray marka lehimler de iyidir. Ama en ucuzları Kurtel.

Satın almak için---->

Lehim nasıl yapılır

Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve Nuru TaşDemir

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Lehimi 25 Tlye Almiştim Vay be Ne Ara 50 ye Çıktı.Aynısından Hem Ankaraya Hem Trabzona Aldım Güzel Tel Öneririm İnceliğide Güzel.Hassas İşlere İyi Gidiyor.Kalı İşlerde Biraz Fazla Gidiyor Ama Yinede İyi.
Havyandan Biraz Şüpheliyim 80W YAzmış Açıklamada 20 80 Arası Yazmış.Biraz Fazla Aslında 80 W Genelde 40 60 W Arası İyidir.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve Nuru TaşDemir
ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
    Konu Sahibi
Lehimi 25 Tlye Almiştim Vay be Ne Ara 50 ye Çıktı.Aynısından Hem Ankaraya Hem Trabzona Aldım Güzel Tel Öneririm İnceliğide Güzel.Hassas İşlere İyi Gidiyor.Kalı İşlerde Biraz Fazla Gidiyor Ama Yinede İyi.
Havyandan Biraz Şüpheliyim 80W YAzmış Açıklamada 20 80 Arası Yazmış.Biraz Fazla Aslında 80 W Genelde 40 60 W Arası İyidir.
Butona basınca 80 basmayınca 20.

• Beğen
Tepkiler: Nuru TaşDemir
Nuru TaşDemir

Nuru TaşDemir

Üye
Lehim teli olarak 60/40 olanlardan en ucuzunu kullanmak en mantıklı. İnce elektronik işler için 40/60 lehim kullanılamayacak kadar kötü (zaten 40/60-ın kullanım alanı farklı), 50 derece daha çok ısı talep ediyor ve havyanın uç kısmının direk ısıdan oksitleşerek berbat hale gelmesine sebep oluyor.

Flux olarak ta rusların katı flux-ları çok harika ve ucuz oluyor, tavsiye ederim. 2TL-lik (0.5AZN) flux alıyorsun 2 seneden fazla yetiyor. Kulaklık tamirinde çok kolaylık sağlıyor.

Bu arada eğer elinde sadece 40/60 lehim teli olanlar son çare bile olsa cep telefonu - mini elektronik devrelerde kullanmasınlar. Büyük bir ihtimal pad-ler ısıdan kalkacak ve belki de kopacak. Sonra tamiri 10 kere daha zor oluyor.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ömer talat katı
ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
    Konu Sahibi
Lehimleme videosu eklenmiştir.

• Beğen
Tepkiler: Nuru TaşDemir
PALA.

PALA.

Üye
Lehimleme videosu eklenmiştir.
Kablo uçlarını lehimlerken en ucuz lehimi tercih etmek yeterli, sen videoda çok az kullanmışsın ve pastayada gerek yok, multimetre ile ölçüme hiç gerek yok, lehim tuttuysa zaten iletim vardır... Ayrıca o havyanın ucunu su zımparasıyla hafifçe temizle o zaman daha güzel lehim yapar... Şu pasta denen şeyi ne kadar az kullanırsan o kadar iyidir, zaten lehim tellerine reçine ekliyorlar ve sağlığada zararlıdır... Ayrıca pasta fazla olursa çevredeki tozlarıda çekip elektronik devrede arızaya bile sebep olabilir.

ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
    Konu Sahibi
Kablo uçlarını lehimlerken en ucuz lehimi tercih etmek yeterli, sen videoda çok az kullanmışsın ve pastayada gerek yok, multimetre ile ölçüme hiç gerek yok, lehim tuttuysa zaten iletim vardır... Ayrıca o havyanın ucunu su zımparasıyla hafifçe temizle o zaman daha güzel lehim yapar... Şu pasta denen şeyi ne kadar az kullanırsan o kadar iyidir, zaten lehim tellerine reçine ekliyorlar ve sağlığada zararlıdır... Ayrıca pasta fazla olursa çevredeki tozlarıda çekip elektronik devrede arızaya bile sebep olabilir.
Pasta kaygan yüzeylerde daha iyi tutunmayı sağlıyor.

PALA.

PALA.

Üye
Pasta kaygan yüzeylerde daha iyi tutunmayı sağlıyor.
Kaygan yüzey ? Bana sorarsan kendi görüşüm, lehimlemenin kalitesini bile bozduğunu düşünüyorum. Havya ucunu temizlemede kullanıyorum nadiren, aslında onun içinde kullanılmaz, onun da ayrı bir malzemesi var.

ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
    Konu Sahibi
kaygan yüzeyden kastım 18650 pilin kutup kısımları. Pastasız mümkünü yok tutmuyor. Pasta atınca zımpara bile gerekmiyor.

PALA.

PALA.

Üye
kaygan yüzeyden kastım 18650 pilin kutup kısımları. Pastasız mümkünü yok tutmuyor. Pasta atınca zımpara bile gerekmiyor.
Pasta gereksiz demiyorum aslında ama asıl kullanım alanı ince elektroniktir.Tavaya atılan yağ misali ısıyı mevcut metale yayar, Böyle kablo lehimlede felan gerekmez. Ancak pastayı devreden arındırmak gerekebilir, yalıtkan olduğundan az da olsa kapasite etkisi oluşabilir, az yada mümkünse hiç kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum, kendi görüşümdür, herkes için geçerli değildir, onada saygım vardır... 18650 lion içinde havya ucu temiz ve bir miktar lehim yedirildikten sonrası ısının gücüne kalmış bişey. Şöyle bişey var, kaliteli 40w havya dandik 100w havyadan iyidir, ne kadar ısındığı değil, ısıyı ne kadar aktarabildiği önemli olan...

ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
    Konu Sahibi
pasta teoride ne işe yarar bilmiyorum ama kendi kullanımımda pasta olmadan 18650 pil lehimi daha zor tutuyor.

ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
    Konu Sahibi
Multimetre kullanma sebebim direncin değişip değişmediğini görmek.

Nuru TaşDemir

Nuru TaşDemir

Üye
Lehim pastasının amacı (flux) lehimlenilen metal yüzeyindeki oksit tabakasını yok etmektir. Piyasadaki en ucuz lehim tellerinde bile bir miktar bulunur. Pastanın hayvanın ağzını temizlemenmesinde kullanılma sebebi de budur. Eğer lehim telindeki pasta yetiyorsa ekstra kullanmaya gerek yok.

Lehim pastaları çok değişik kimyasallardan hazırlana bilir, bu yüzden kullanım zamanı dikkatli olmak gerek. Bazı pastalar az da olsa geçirgen oldukları için devrede sorun çıkara bilir, bu yüzden temizlenmesi şarttır.

Eğer lehim sık yapılıyorsa karbon filtreli fanla dumanı çekmek şart, yoksa akciğer sorunları yaşaya bilirsiniz.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Lehim pastasının amacı (flux) lehimlenilen metal yüzeyindeki oksit tabakasını yok etmektir. Piyasadaki en ucuz lehim tellerinde bile bir miktar bulunur. Pastanın hayvanın ağzını temizlemenmesinde kullanılma sebebi de budur. Eğer lehim telindeki pasta yetiyorsa ekstra kullanmaya gerek yok.

Lehim pastaları çok değişik kimyasallardan hazırlana bilir, bu yüzden kullanım zamanı dikkatli olmak gerek. Bazı pastalar az da olsa geçirgen oldukları için devrede sorun çıkara bilir, bu yüzden temizlenmesi şarttır.

Eğer lehim sık yapılıyorsa karbon filtreli fanla dumanı çekmek şart, yoksa akciğer sorunları yaşaya bilirsiniz.
Gözlerede Ciddi Zarari Var

• Beğen
Tepkiler: PALA. ve Nuru TaşDemir
ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
    Konu Sahibi
Doğru. Pasta dumanı asidik bir yapıya sahip.

• Beğen
Tepkiler: Nuru TaşDemir ve DarkredBlue61

Üst Alt