Konya Ovası Suya Kavuşuyor

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Emrgncy

Emrgncy

Üye
    Konu Sahibi
Konya Ovası Suya Kavuşuyor

II. Abdülhamid döneminde başlayan, 100 yıllık Mavi Tünel rüyasının gerçeğe dönüşmesine çok az kaldı. Akdeniz'e boşa akan suyu, Konya Ovası'na verecek ve Konya'nın 50 yıllık su ihtiyaını karşılayan proje, yıl sonunda hayata geçecek.

Göksu Havzası'ndan Akdeniz'e boşa akan suların bir kısmını Konya Kapalı Havzası'na çevirmek amacıyla yürütülen Mavi Tünel Projesi'nde sona yaklaşıldı. DSİ Konya 4. Bölge Müdürü Mustafa Uzun, projeyle ilgili gelişmeleri paylaştı.

YIL SONUNDA KONYA OVASI'NA SU VERİLEBİLECEK

Projede yer alan Bağbaşı Barajı'nın, bu ay içinde su tutma aşamasına geleceğini dile getiren Uzun, Mavi Tünel'deki çalışmaların da tamamlanmasıyla yıl sonuna doğru Konya Ovası'na su verme imkanı oluşacağını müjdeledi.

414 MİLYON METREKÜP SU AKTARILACAK

Uzun, projenin tamamlanmasıyla Akdeniz'e boşa akıp giden sulardan 414 milyon metreküp suyun, Konya Ovası'na aktarılmış olacağını dile getirdi ve şöyle devam etti:

''Bu suların sulamaya dönüşmesi için 'Apa-Hotamış İletim Kanalı' dediğimiz, 125 kilometre uzunluğunda kanal inşa edilecek. İhale işlemleri tamamlandı, önümüzdeki günlerde inşaata başlanacak. Bu kanalın ulaştığı noktada da Hotamış bataklığı üzerinde büyük bir depolama tesisi inşaatını sürdürmekteyiz''

KONYA'NIN 50 YILLIK SU İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Proje kapsamında Bozkır Barajı'nın inşaatına geçen yıl başlandığını ve çalışmaların devam ettiğini anlatan Uzun, Avşar Barajı'nın ihalesinin henüz tamamlandığını ve önümüzdeki günlerde çalışmalara başlanacağını dile getirdi.

Projenin tamamlanmasıyla Konya'nın önümüzdeki 50 yıllık su ihtiyacının karşılanacağına dikkat çeken Uzun, Mavi Tünel ve Bağbaşı Barajı için bugüne kadar toplam 320 milyon lira para harcandığını, yıl sonuna kadar bu tutarın 370-380 milyon liraya ulaşacağını tahmin ettiklerini aktardı.

EN UZUN TÜNEL

Uzun, kilit projelerden olan Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel'in ise bitme aşamasına geldiğini belirterek şunları kaydetti:

''Mavi Tünel'deki delgi işlemleri 1 yıl önce tamamlandı. Şu anda içinde enjeksiyon işlemleri devam etmekte. Devasa büyüklükte bir proje olan Mavi Tünel, Türkiye'de tünel delme makinesi ile delinen en uzun tünel. 17 bin 43 metre uzunluğunda, içinden büyük kamyonların dahi geçebildiği bir tünel. Tünelin içi beton segmentlerle kaplı. 52 bin 240 adet, her biri 25 santimetre kalınlığında tünel kaplama elemanı olan segment kullanıldı. Tünel inşaatında 67 bin metreküp beton, 4 bin 350 ton da demir kullanıldı.

Kazı çalışmaları sırasında 803 bin 470 ton hafriyat çıktı. Bu hafriyat, lokomotifli demiryolu vagonlarıyla tünel dışına çıkarıldı. Tünelden çıkarılan hafriyat ve kullanılan malzemelerin miktarına bakıldığında işin ne kadar devasa boyutta olduğu daha net görülüyor. Tünel, 120 personelle 36 ay boyunca günde 3 vardiya sistemiyle çalışılarak bitirildi''

sondakika.com

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
hay maşallah :p

Emrgncy

Emrgncy

Üye
    Konu Sahibi
Yani o uçsuz bucaksız topraklar, şimdi birde sulanırsa müthiş olur...

hidayet02

hidayet02

Üye
Türkiye'ye ve Konya'mıza Hayırlı Olsun. Tahılda 1 Numara Olan Konya Dahada Kuvvetlenecek:)

KayraBey

KayraBey

Üye
Bugün rüyamda Tayyip abimi gördüm.Sürekli konuşuyordu büyük bir kalabalığa.Sonra ağlamaya başladı ve bende gidip sarıldım O'na.Beraber ağladık falan.Çok mu açık kalmış üstüm acaba :)

- - - Eklendi - - -

Yoksa bu kadar ağlamanın sebebi bu Suya Kavuşma olayı mı?

• Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR
yavuzkaraca

yavuzkaraca

Üye
hayırlı olsun çok şükür ya :) konya ya ve ülkemiz için çok iyi :)

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Bugün rüyamda Tayyip abimi gördüm.Sürekli konuşuyordu büyük bir kalabalığa.Sonra ağlamaya başladı ve bende gidip sarıldım O'na.Beraber ağladık falan.Çok mu açık kalmış üstüm acaba :)

- - - Eklendi - - -

Yoksa bu kadar ağlamanın sebebi bu Suya Kavuşma olayı mı?
Rüyan hayra çıkmış Ahmet...:oke:

hidayet02

hidayet02

Üye
Adamın Hassı Be:)

KayraBey

KayraBey

Üye
Az kaldı ermiş olcam :tebessüm:

• Beğen
ia.phlvn

ia.phlvn

Üye
Bizim torpaklarıımızz :aha:

KayraBey

KayraBey

Üye
Allah biliyor ya çok seviyorum O'nu.Başka bir insan benim için Tayyip abim.

- - - Eklendi - - -

Ama öyle böyle değil içli içli ağlıyordu.Sarıldık sarmaş dolaş hüngür hüngür apladık :ağlarım:

papakudioflu

papakudioflu

Admin
bu işin sagi solu partisi olmaz o topraklar hepimizin ve bu ulkenin neresinde olursa olsun insanlar bizim insanlarimiz. Bu ulkenin topragina ve insanina hizmet eden kim olursa olsun takdir eder saygi gosteririz. Bugun ahmet yarin mehmet isimler onemli degil onemli olan hizmet.

• Beğen
Emrgncy

Emrgncy

Üye
    Konu Sahibi
bu işin sagi solu partisi olmaz o topraklar hepimizin ve bu ulkenin neresinde olursa olsun insanlar bizim insanlarimiz. Bu ulkenin topragina ve insanina hizmet eden kim olursa olsun takdir eder saygi gosteririz. Bugun ahmet yarin mehmet isimler onemli degil onemli olan hizmet.

:oke:

hidayet02

hidayet02

Üye
Belki Bugün Hizmet Oluyor, Yarında Olur Belki. Peki Dün Yani 90 Yıllık Tarihimizde Atatürkten Sonra Kaç Kişi Hizmet Etti Kaç Kişi Etmedi?

Her Gelen Hizmet Etmiyor Be Hocam...

papakudioflu

papakudioflu

Admin
haklisin ben de herkesi ayni kefeye koymadim zaten. Hizmet edenler icin konuştum. Ayrica o goreve gelmelerinin amaci zaten bu topraklarda yaşayanlara hizmet etmek :oke:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...