Konut Kredisi Rekabetinde Bir Ilk


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Haberci

Haberci

Üye
    Konu Sahibi
Konut kredisinde faiz indirme yarışı sürerken İş Bankası Türkiye'de bir ilke imza atarak emlak komisyoncularıyla bir anlaşma imzaladı. Peki bunun tüketiciye faydası ne?
19 Aralık 2005 14:55
<div align="center"></div>
Türkiye İş Bankası ile İzmir Ticaret Odası (İZTO) arasında, İZTO tarafından düzenlenen kurslar sonrasında sertifika almış emlak komisyoncularının, konut kredisi almak isteyen müşterilerini bankaya yönlendirerek kredi almalarını sağladıkları takdirde, banka tarafından kredi tutarının azami binde 3&#39;ünün emlak komisyoncusuna verilmesini öngören bir protokol imzalandı.

İZTO&#39;da düzenlenen protokol imza töreninde konuşan Yönetim Kurulu
Başkan Vekili Akın Kazançoğlu, odanın düzenlediği kursları başarıyla
tamamlayıp sertifika almış emlak komisyoncularının, konut kredisi
edinmek amacıyla ofislerine gelen müşterileri, &#39;&#39;Müşteri Yönlendirme
Belgesi&#39;&#39; ile İş Bankası&#39;na yönlendireceklerini söyledi. Kazançoğlu,
bankanın başvuruyu uygun görmesi halinde, müşteri başına banka
tarafından emlak komisyoncusuna, 300 YTL&#39;yi aşmamak kaydıyla kredi
tutarının azami binde 3&#39;ü oranında komisyon ödemesini öngördüğünü
söyledi. İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Ömer Çelebi de, 2005 yılının konut kredileri açısından beklenmedik şekilde çok hızlı ve önemli bir gelişme kaydettiğine, faizlerin hızla düştüğünü ve vadelerin uzadığına
işaret etti.

Ancak bu gelişmenin, disiplin, iş anlayışı ve ahlaki ilkeler
açısından mesleki bir çerçeveye oturmadığına dikkati çeken Çelebi,
&#39;&#39;Kredi satışlarında sektörde en fazla büyüyen banka olduk. İstesek
daha fazla büyürdük. Ama mesleki ahlak ve ilkeleri gözettik. Bazı
uygulamaları ağırdan aldık&#39;&#39; dedi. İş Bankası ile İZTO arasında imzalanan protokolün bir ilk olduğunu belirten Çelebi, &#39;&#39;İZTO&#39;nun önderlik ettiği bu uygulama, umarım emlak komisyonculuğuna katkıda bulunur. Uygulamanın, sektöre önemli bir katkısı olacağına, yayılacağına ve örnek teşkil edeceğine inanıyorum&#39;&#39; dedi. İş Bankası Ege Bölge Müdürü Fahrettin Esenova ise, emlak komisyoncularına ödeyecekleri komisyonun serbest meslek makbuzu karşılığında verileceğini ve bu gelirin vergisinin komisyonculara ait olacağını kaydetti. Kazançoğlu ile Çelebi, protokolü imzaladıktan sonra emlak komisyonculuğu kursunu başarıyla bitiren komisyonculara da sertifikaları verildi.


aa
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular

MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt