Duyuruyu Kapat

Kitap Nasıl Bulundu - Kitabı Kim Buldu - İlk Basılan Kitap - Kitap Nasıl Basıldı

 • 10 Haziran 2011
 • 10415 Okunma
 • 1 Cevap

0/5, 0 Oy
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Kitap Nasıl Bulundu - Kitabı Kim Buldu - İlk Basılan Kitap - Kitap Nasıl Basıldı

  Kitabın nasıl bulunmuş olduğunu Bay Kilisli, rahmetli Ali Emiri dilinden bize yazdığı bir mektupta şöyle anlatıyor: “Meşrutiyetin ilk senelerinde Emrullah Efendi’nin Maarif Nazırlığı zamanında eski Maliye Nazırlarından Vanı Oğullarından Nazif Paşa’nın hısımı bulunan bir kadın, Sahaflar çarşısında kitapçı Bürhan Efendi’ye satılık bir kitap getirmiş.

  Bürhan Efendi, kitabı satmak üzere Maarif Nezareti’ne götürmüş, Nezaret, kitaba istenilen 30 sarı lirayı çok görerek almamış. Bunu üzerine Bürhan Efendi kitabı Ali Emiri’ye göstermiş, Emiri kitabın değerini tanıyarak hemen 30 liraya almış, 3 lira da Bürhan Efendi’ye komisyon vermiştir.

  Rahmetli Emiri kitabı aldığına çok sevinmiş. Herkese bu Kitabın ehemmiyetinden bahsedermiş; fakat kimseye göstermezmiş. Kitabın yaprakları dağınık imiş, bunları Kilisli’ye düzelttirmiş.Divan, Türk, Divanı Lügatit Türk, Kaşgarlı Mahmut, Divan-u Lügati’t Türk

  Ziya Gökalp bu Kitabı görmek için hemşehrisi Emiri Efendi’ye çok rica etmişse de ona bile göstermemiş. Kitabın basılması düşünülmüş, Ali Emiri Efendi “Kitaba bir şey olur korkusuyla- buna yanaşmak istemiyormuş. Nihayet Sadrıazam Talat Paşa’nın işa karışmasıyla Emiri Efendi – Kilisli’nin basım işlerine bakması şartıyla- razı olmuş. Birçok sıkıntılardan sonra Kitabın basım işi tamamlanmış. Böylelikle bu eşsiz eser de kaybolmaktan kurtarılmış. Kitabun Rahmetli Emiri Efendi gibi kıymet bilen bir adamın eline geçmesi, Bay Rifat gibi sayın bir zatın eliyle bastırılması, Türklük için bir nimet olmuştur. Her iki zatın da himmetleri unutulmayacak kadar büyüktür.

  Kitabın basımında bazı yanlışlıklar yapılmıştır; bunlar o vakitki durumun – büyük savaşın – gerekli kıldığı bir takım haller yüzünden, biraz da acele etmekten ileri gelmiş şeylerdir; işin büyüklüğü ve yolun çetinliği yanında bu gibi şeyler her zaman bağışlanabilir.
   


  Yazan: Dogus Pertez
 2. tesekkurler emeğine sağlık
   
Yüklüyor...
Benzer Konular - Kitap Nasıl Bulundu
  Acil Bu kitabın pdfsi lazım... İlköğretim ve Liseler 31 Mayıs 2015
  Acill Kitap Özeti İlköğretim ve Liseler 15 Aralık 2013
  Telefondan Veya Tabletten Konu Anlatimli Kitaplar (lise) İlköğretim ve Liseler 8 Kasım 2013
  Liseye Yardımcı Kitaplar İlköğretim ve Liseler 18 Ekim 2013
  9. Sınıf 13. Sayfa Cografya Kitabı Coktan Secmeli Sorularin Cevabi Acil Yardim İlköğretim ve Liseler 21 Eylül 2013
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
23/07/2017 - 11:52