Kendisini kör edeni kezzap damlatarak kör edecek

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
tragedie

tragedie

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Kendisini kör edeni kezzap damlatarak kör edecek
Doktor gözetiminde yapılacak olan kısasa kısas uygulama...

İran'da evlenme teklif ettiği ama red yanıtı aldığı Ameneh Bahrami'nin kezzapla kör olmasına neden olan Majid Mohavedi'ye kısasa kısas gereği 'kezzapla kör edilme' cezası verildi. İnfazı beklenen ceza ertelendi
İran'da 6 yıl önce evlenme teklifini reddeden kadını kezzapla kör eden Majid Movahedi'yi kör etme cezası ertelendi. FARS haber ajansına konuşan İranlı bir yetkili "Majid'in cezası cumartesi günü infaz edilecekti ama ertelendi" açıklamasında bulundu.

19 kez ameliyat olsa da sağlığına kavuşamamıştı

2005'te reddedilince yanında taşıdığı kırmızı şişenin içindeki kezzabı sevdiği kadının üzerine boca eden Movahedi daha sonra polise teslim olarak saldırıyı itiraf etmiş fakat yüzü hasar gören ve kör kalan Bahrami, saldırıdan sonra 19 kez ameliyat olsa da sağlığına kavuşamamıştı. Yaşananların ardından İran yargısına başvuran Bahrami, Movahedi'nin kör edilmesini talep etmişti. Şeriatta kısasa kısas olarak da bilinen uygulama gereği, yüzü, göğsü ve kolları büyük hasar gören Bahrami'nin Movahedi'ye asit atmasına izin verilmişti.

Başkaları zarar görmesin

İran'da büyük tartışmaya neden olan kezzap saldırısının ardından Bahrami, 27 yaşındaki adamın da aynı şekilde cezalandırılması hakkında yaptığı açıklamada "İntikam olarak bu kararı almadım. Başka masum kadınların benim gibi zarar görmesini istemiyorum" demişti.

İdam cezalarıyla uluslararası dünyada itibarı zedelenen İran'da dün sabah saatlerinde çok sayıda protesto gösterisi düzenlendi. Protestolarda asit cezasının İran'ın uluslararası alanda daha fazla dışlanmasına neden olacağı dile getirildi. Bahrami'nin isteğinden vazgeçmesi için para bile teklif edildiği iddia edilirken İran yargı eski başkanı Ayetullah Haşemi Şahrudi, Bahrami'yle bizzat görüşerek, talebinden vazgeçmesini istedi. Uluslararası Af Örgütü de daha önce "İranlı yetkililer uluslararası yasalar gereği bu cezayı gerçekleştirmemeli" açıklamasında bulundu.

• Beğen
Tepkiler: 'Enver'

Utku

Utku

Üye
üf çok kötü olmuş

serecans

serecans

Üye
aynen tesekkurler

tragedie

tragedie

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
vallahi bu hukuk olayını ben Çözemedim mesala iranın verdiği cezalar avrupa vb bir çok ülkelerde tartışma konusu kısasa kısas cezaları ama sonuca bakarsak iran bu konuda Daha Başarılı gibi son dönem işlenen Şuçları göz önüne alırsak

• Beğen
Tepkiler: 'Enver'
'Enver'

'Enver'

Üye
türkiyede olsaydı ifadesini alıp serbest bırakırlardı

tragedie

tragedie

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Yanlız Şu anlaşılmasın Hakimver Savcılar ve Avukatların nokta kadar suçları yok Serbest Kalmazdı ceza alırdı caydırıcı olmuyor

Kral 63

Kral 63

Üye
kısasa kısas haketmiş

Tuncay.erol

Tuncay.erol

Üye
Bi kere yapan erkek erkek deilki böle y.vşaklık yapsın

mangdaşire

mangdaşire

Üye
ne güzel ceza vermişler ama insanlık dışı diyorlar.keşke bizim ülkenin adaletide bu şekilde olsa

qirL1903

qirL1903

Üye
Haketmiş ama yine de kötü bir durum .

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...