Kendi Sesimizin Bize Garip Gelmesi


BYFECI

BYFECI

Üye
    Konu Sahibi

İnsan teybe kaydedilmiş kendi sesini dinlerken hayli şaşırır. Hatta o sesin kendisine ait olmadığını bile söyleyebilir. Halbuki bir başkasının sesi teypten dinlenirken normal konuşma sesi ile bir fark duyulmaz.

Ses havada gözle görülmeyen dalgalar halinde yayılır. Bu dalgalar kulağımıza girip orta kulağımızdaki kemikleri titreştirdiklerinde beyne giden sinyaller vasıtasıyla o sesi duymuş oluruz.

İnsanın kendi sesi kendisi için özeldir. Sizin dışınızdaki herkes sesinizi sizin duyduğunuzdan daha farklı duyarlar. Çünkü onlar sizin ağzınızdan çıkıp, havada ilerleyip kulaklarına gelen sesi duyarlar ama siz kendi sesinizi iki farklı yoldan işitirsiniz.

Bir taraftan ağzınızdan çıkan ses havada yol alıp, diğer insanlara ulaştığı gibi kendi kulağınıza ulaşır. Diğer taraftan da başın içinden, kemiklerden, kaslardan geçerek içerden kulaklarınıza ulaşır. Beyin bu iki farklı yerden gelen bilgileri birleştirir ve siz kendi sesinizi duyarsınız.

İnsanın başı içinde kemikler, kaslar, sinüsler, beyin ve çeşitli salgılar vardır. Bunların kimi sert, kimi yumuşak, kimi de sıvıdır. Bunların her birinin sesi geçiriş özelliği farklıdır. Kafa içindeki iletişimde genel olarak sesin düşük frekanslı kısımları kuvvetlenir. Bu nedenle sesiniz kendinize başkasının
duyduğundan daha farklı tonda gelir.

Teypteki sesiniz ise kulaklarınıza diğer insanlara ulaştığı gibi havadan ulaşır. Aslında o sizin, herkesin tanıdığı hakiki sesinizdir ama size yabancı gelir. Kafanızın içinden gelen sesi daha iyi duyabilmek için iki kulağınızı sıkı sıkıya kapatın ve konuşun. Duyduğunuz ses aşina olduğunuz sesinizin kafanızın içinden geçip gelen kısmıdır.
 
  • Beğen
Tepkiler: sameet33, pejocu3, Portagas ve 1 kişi daha
hikmet366

hikmet366

Üye
:tşk:
 
Symbianize

Symbianize

Üye
Gerçekten çok ilginç ve mantıklı bilgi için :tşk:
 
Akıncı

Akıncı

Üye
:tşk:
 
Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
gerçekten çok şaşırdım ve bu bilgiyi öğrenmem çok iyi oldu çok teşekkür ediyorum

- - - Eklendi - - -

şimdi ses kayıtla kendi sesimi dinledimde abi berbatmış ya :d:
 
  • Beğen
Tepkiler: sameet33 ve yaren_dede
haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
Ağızdan çıkan sesten bahsediyor
 
  • Beğen
Tepkiler: osman özer
hikmet366

hikmet366

Üye
Sesimi Kaydettimde Dinledim Sen Sor Ben Söylemiyim :kotu: Yani Sesimden Nefret Ettim Valla
 
  • Beğen
Tepkiler: osman özer
PremiumWork

PremiumWork

Üye
:tşk:
 
kezban yenge

kezban yenge

Üye
:tşk:
 
Pro.Leon

Pro.Leon

Üye
Evet zaten insan kendi sesini taniyamazmis.
 
Joker

Joker

Emekli Yönetici
Teşekkür ederim yusuf kendimden soğudum valla :ehe
 
ahmetkartal

ahmetkartal

Üye
güzel konu :tşk:
 
BYFECI

BYFECI

Üye
    Konu Sahibi
  • Beğen
Tepkiler: Joker
Joker

Joker

Emekli Yönetici
haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
Dikkat ettiniz mi hocalar ezanı sağ kulagını parmagı ile kapatarak okurlar bu şekilde kendi seslerini duya biliyorlar
 
TheLastWarrior

TheLastWarrior

Üye
güzel konu yusuf bu olayı telefonda çektiğim videolarda çok yaşamışımdir sesim kalın olmasına rağmen videoda bir hayli tuaf çıkıyor bilgilendirme için :tşk:
 
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt