Kendi Sesimizin Bize Garip Gelmesi

 • 6 Nisan 2013
 • 2460 Okunma
 • 49 Cevap


 1. İnsan teybe kaydedilmiş kendi sesini dinlerken hayli şaşırır. Hatta o sesin kendisine ait olmadığını bile söyleyebilir. Halbuki bir başkasının sesi teypten dinlenirken normal konuşma sesi ile bir fark duyulmaz.

  Ses havada gözle görülmeyen dalgalar halinde yayılır. Bu dalgalar kulağımıza girip orta kulağımızdaki kemikleri titreştirdiklerinde beyne giden sinyaller vasıtasıyla o sesi duymuş oluruz.

  İnsanın kendi sesi kendisi için özeldir. Sizin dışınızdaki herkes sesinizi sizin duyduğunuzdan daha farklı duyarlar. Çünkü onlar sizin ağzınızdan çıkıp, havada ilerleyip kulaklarına gelen sesi duyarlar ama siz kendi sesinizi iki farklı yoldan işitirsiniz.

  Bir taraftan ağzınızdan çıkan ses havada yol alıp, diğer insanlara ulaştığı gibi kendi kulağınıza ulaşır. Diğer taraftan da başın içinden, kemiklerden, kaslardan geçerek içerden kulaklarınıza ulaşır. Beyin bu iki farklı yerden gelen bilgileri birleştirir ve siz kendi sesinizi duyarsınız.

  İnsanın başı içinde kemikler, kaslar, sinüsler, beyin ve çeşitli salgılar vardır. Bunların kimi sert, kimi yumuşak, kimi de sıvıdır. Bunların her birinin sesi geçiriş özelliği farklıdır. Kafa içindeki iletişimde genel olarak sesin düşük frekanslı kısımları kuvvetlenir. Bu nedenle sesiniz kendinize başkasının
  duyduğundan daha farklı tonda gelir.

  Teypteki sesiniz ise kulaklarınıza diğer insanlara ulaştığı gibi havadan ulaşır. Aslında o sizin, herkesin tanıdığı hakiki sesinizdir ama size yabancı gelir. Kafanızın içinden gelen sesi daha iyi duyabilmek için iki kulağınızı sıkı sıkıya kapatın ve konuşun. Duyduğunuz ses aşina olduğunuz sesinizin kafanızın içinden geçip gelen kısmıdır.
   


  Yazan: BYFECI
  sameet33, pejocu3, Portagas ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 2. :tşk:
   
 3. Gerçekten çok ilginç ve mantıklı bilgi için :tşk:
   
 4. :rica:
   
 5. gerçekten çok şaşırdım ve bu bilgiyi öğrenmem çok iyi oldu çok teşekkür ediyorum

  - - - Eklendi - - -

  şimdi ses kayıtla kendi sesimi dinledimde abi berbatmış ya :d:
   
  sameet33 ve yaren_dede bunu beğendi.
 6. :rica:

  Rica ederim Haydar kardeşim :d:
   
 7. Ağızdan çıkan sesten bahsediyor
   
  osman özer bunu beğendi.
 8. Sesimi Kaydettimde Dinledim Sen Sor Ben Söylemiyim :kotu: Yani Sesimden Nefret Ettim Valla
   
  osman özer bunu beğendi.
 9. Evet zaten insan kendi sesini taniyamazmis.
   
 10. ewet ağızdan çıkarken güzel ama dinlerken hiç beğenmedim
   
 11. Teşekkür ederim yusuf kendimden soğudum valla :ehe
   
 12. güzel konu :tşk:
   
 13. Rica ederim arkadaşlar.  Rica ederim burak :) Benim sesimde normalde güzel ama telefona kaydedip dinlediğim de karnım ağrıyor :ehe
   
  Joker bunu beğendi.
 14. Gavur icadı işte :D adamı kendinden soğutuyo :ehe
   
 15. Aynen :ehe
   
  Joker bunu beğendi.
 16. Dikkat ettiniz mi hocalar ezanı sağ kulagını parmagı ile kapatarak okurlar bu şekilde kendi seslerini duya biliyorlar
   
 17. güzel konu yusuf bu olayı telefonda çektiğim videolarda çok yaşamışımdir sesim kalın olmasına rağmen videoda bir hayli tuaf çıkıyor bilgilendirme için :tşk:
   

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
19/12/2018 - 17:27