Kendi Kendini Temizleyen Kumaş

 • 22 Ekim 2010
 • 713 Okunma
 • 11 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. < Resmi açmak için tıklayın >






  Haber, Konuyla ilgili bilgi veren Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Çevre Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Hüseyin Selçuk, yeni geliştirilen bir tekstil malzemesiyle güneşin altında kendi kendini 4-6 saatte tamamen temizleyen kumaş ürettiklerini söyledi.
  Kendisinin dışında PAÜ&#8217;den Prof. Dr. Ahmet Çon, Doç. Dr. Fehiman Çiner, Yrd. Doç. Dr. Sema Palamutçu, İtalya Selarno Üniversitesinden Doç. Dr. Sureyya Meriç, İtalya Napoli Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Marco Guıda ile İrlanda Ulster Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Patrick Dunlop tarafından geliştirilen projenin, Tübitak tarafından finanse edildiğini ifade eden Selçuk, "Proje sayesinde Denizli ve Türk tekstil sektörünün ihtiyaç duyduğu katma değeri yüksek tekstil ürünlerinin geliştirilmesi ve tanıtımına katkıda bulunmak açısından önemli bir bilgi altyapısı oluşturulması sağlandı. Projede ilk defa pamuklu tekstillere kendi kendini temizleme ve antibakteriyel özellik kazandırılmıştır" dedi.
  Deneylerde, tekstil numunelerinin, nano partiküllerle kaplandıktan sonra çay ve boya ile lekelendirildiğini belirten Selçuk, kumaşın deterjan kullanılmadan ve yıkanmadan güneşin altında 4 ila 6 saatte kendi kendini temizlediğini söyledi.
  Kumaşın antibakteriyel özelliğe de sahip olduğunu ifade eden Selçuk, kumaşa ektikleri bakterilerin güneşin altında 45 dakikada temizlediğine dikkati çekti.


  AA
   


  Yazan: Necmati
 2. haberlrde izlemştim :)
   
 3. iyi etmişsin :)
   
 4. saol :D
   
 5. .:).
   
 6. biraz daha geliştirilirse çamaşır makinası tarih olur :ehe
   
 7. takımların rengi değişti kirden, güzel bir buluş, bide kırışmayan gömlek yaplarda ütüdende kurtulsak
   
 8. yakında oda olur :d:
   
 9. yok be hacı okadarda değil :D donları nasıl yıkayacagız :D
   
 10. eskiden makinemi vardı hacı nasıl yıkıyoduk :d::d:
   
 11. :d: çamaşır suları saolsun
   
 12. yaaa ayşe teyze sağolsun :d:
  caarrttt ayşe teyze :ehe
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
17/01/2019 - 17:49