Kedi Dışkısından Dünyanın En Pahalı Kahvesi

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

pelın_

Konu Sahibi
Kedi Dışkısından Dünyanın En Pahalı Kahvesi
Dünyanın en pahalı kahvesi nasıl üretiliyor? Bu pahalı ve özel kahvenin bir fincanı İngiltere’de 50 Eurodan satışa çıkartıldı. Peki kahveyi bu kadar özel kılan ne?

Dünyanın en pahalı kahvesi Endonezya”daki adalarda yaşayan bir hayvanın (misk kedisi) dışkısından elde ediliyor. Sumatra ormanlarında yetişen Kopi Luwak kahvesinin pahalı olmasının sebebi taklit edilmesi mümkün olmayan tadı. Kopi Luwak çekirdekleri misk kedilerinin dışkılarından ayıklanıyor.

“Kopi Luwak” adı verilen ve 100 gramı 75 dolara satılan kahve, Endonezya”daki adalarda yaşayan ve memeli bir hayvan olan Paradoxurus”un yediği kahve çekirdeklerinin daha sonra dışkısından toplanmasıyla elde ediliyor.

DİĞERLERİ GİBİ ACI DEĞİL

Sumatra ormanlarında ağaç tepelerinde yaşayan misk kedileri kahve bitkilerini yiyor ancak kahve çekirdeklerini öğütmeden yutuyor. Hayvanların midelerinde kahve çekirdikleri asitleniyor. Sonra da sıra sindirim sürecinin son kısmına geliyor. Kopi Luwak`ın normal kahvedeki gibi acı bir tadı yok. Bunun nedeni ise misk kedilerinin mide asidi.

Kedi Kahvelerin En İyilerini Seçerek Yiyor

Sumatra ve Java ve Sulawesi”nin gibi çevre adalarda yaşayan ve kahve üreticileri tarafından beslenen Paradoxurus adlı etobur memeli, kahve ağaçlarındaki en kaliteli çekirdekleri yiyor. Çekirdekler hayvanın midesindeki enzimlerin etkisiyle bir tür fermantasyona uğruyor, ancak hiçbir şekilde erimiyor. Bu kahve çekirdekleri daha sonra dışkı yoluyla dışarı atılıyor. Kahve üreticileri de Paradoxurus´un dışkısından bu çekirdekleri toplayarak dünyanın en pahalı kahvesini üretiyor. Uzmanlar, kahvenin kalitesini artıran önemli faktörün Paradoxurus´un midesindeki enzimler olduğunu belirtiyor.

Kedinin Çok Değerli Dışkısı Toplanıyor

Bu hayvanın kahve elde edilmesinde ilk kullananlar ise Endonezya ve Sumatra”nın yerlileri olmuş. Kahve ağaçlarındaki en güzel meyveleri yiyen Paradoxurusu eğiten yerliler, bu hayvan sayesinde kahve ağaçlarının tepesindeki meyveleri toplarlarmış.

Ayrıca Çinde SARS virüsünün yayılmasında etkili olduğu iddiasıyla Misk kedilerinin Çin”deki imhası sürerken, bu kedilerin dışkısından üretilen kahveye de Kopi Luwak kahvesi deniliyor ve üstelik de Çin”de hala bir numara. Endonezya”nın en meşhur kahvesi olan Kopi Luwak kahvesinin Endonezya”daki satıcıları ise, Paradoxurus Çin’deki Misk kedilerinden farklı olduğunu ve ülkelerindeki Paradoxurus hastalık yaymadığını ileri sürdüler.

(Haber7, 2011)

İçmek isteyen?

• Beğen
Tepkiler: technoshark

technoshark

technoshark

Üye
Pelin_ sana Birşey demiyorum ! gerçi Kahvede içmiyorum ama :D

pelın_

Konu Sahibi
ben çok severdım ama konuyu okuyunca bunu artık sevip sevmedıgımı düşünmek istıyorum:kop::ehe

zaza

zaza

Üye
içmeyi bırak kahveden bir anda soğudum.

pelın_

Konu Sahibi
valla sanırım bende :)

-YARINIYOK-

-YARINIYOK-

Üye
irenç ya birde kedi dışkı normalde kediler pisliklerini gömerler ama bunlar da farkında demekki şeylerinin değerli olduğunu :D

Kingmortall

Kingmortall

Üye
şeker yerine kedinin şeyini kullanıyolar heralde her yerde gelenek görenek farklı :ehe ben istiyorum yeniliklere açık olmak lazım :d:

pelın_

Konu Sahibi
:ehe:ehe:ehe

-efşan

-efşan

Üye
o kedimi yaa resimdekiler kediye benzemiyoki ama

pelın_

Konu Sahibi
cınsı farklı gaıba:D

Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
Belgeselini izlemiştim. Aksine hoşuma gitti benim :D

----------Eklendi @ 19:32:42 ---------- Yazıldı @ 19:32:16 ----------

Seni öldüremeyen şey güçlendirir (h)

-efşan

-efşan

Üye
yok ya özel bişey aslında bende duymuştum

pelın_

Konu Sahibi
kahveden sogudum be:)

Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
Babası şu

• Beğen
Tepkiler: -efşan

pelın_

Konu Sahibi
konu sapıtıyo heyy toplayın :)

pelın_

Konu Sahibi
bence nasıl yapıldıgını bılmıyolar yoksa ından bıle bıle ıcermı ya

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...