Kayseride miras evden tarih çıktı

Sponsorlu Bağlantılar

 • 26 Ağustos 2014
 • 358 Okunma
 • 1 Cevap

 1. 26 Ağustos 2014 #1
  Sponsorlu Bağlantılar

  Kayseri'deki Merkez Melikgazi İlçesi'ndeki Ağırnas Mahallesi'nde ailesinden miras kalan evi temizleyen Mustafa Bozdemir, evin 4 kat altına kadar uzanan bir yeraltı şehri buldu.
  Fransa'da oturan 6 çocuk babası Mustafa Bozdemir'e (50), Kayseri'ye 27 kilometre uzaklıktaki Melikgazi İlçesi'ne bağlı Mimar Sinan'ın boğup büyüdüğü Ağırnas Mahallesi'nde 5 yıl önce tek kat ev miras kaldı.

  5 yıl önce evi görmeye gelen Bozdemir, temizlik çalışmaları sırasında evin 4 kat altına kadar uzanan yeraltı şehri buldu.
  Mustafa Bozdemir, bunu Kayseri Valiliği ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne bildirdi. Yapılan incelemede geçmişiyle ilgili kesin tarih verilemeyen ancak, Roma Dönemi'ne ait olduğu tahmin edilen yeraltı şehrindeki kazı çalışmalarını aldığı izinle sürdüren Bozdemir, şöyle dedi:

  "Evi, aslına uygun restore ederken alt katları da temizlemeye karar verdim. Temizledikçe eksi bir, eksi iki, eksi üç derken en sonunda eksi dörde ulaştık. Evimiz anne ve babamdan bir katlı olarak miras kaldı. Restorasyon çalışmaları anında eksi dört kata indik. Oysa evimiz üst kat ile birlikte 5 katlı imiş. Çalışmalarımız çok titizlikle yapılıyor. Aşağı yukarı çalışmamızın kazı olarak yüzde 80'i tamamlanmış durumda.

  Şimdiye kadar 100 kamyonu geçmiş hafriyat çıkardık. Bunun hepsi elle kazılarak ile çıkartıldı. Yaklaşık 2 bin 500 metre kare alandaki temizleme çalışmalarında 10 kişilik ekip görev aldı. Yeraltı şehrinin temizliği sırasında çeşitli kalıntılara da rastlanıyor. Çoğunluğunu insan kemiklerinin oluşturduğu bu kalıntılar Erciyes Üniversitesi'nden bir ekip tarafından inceleniyor."

  Emekli işçi Mustafa Bozdemir, ortaya çıkarttığı yeraltı şehrini yerli ve yabancı turistlere gezdireceğini de dile getirdi.

  < Resmi açmak için tıklayın >

  < Resmi açmak için tıklayın >


  < Resmi açmak için tıklayın >


  < Resmi açmak için tıklayın >


  < Resmi açmak için tıklayın >


  haberin videosu
  Kayseri'de miras evden tarih çıktı - CNN TÜRK
   


  Yazan: muratalperr55

  Sponsorlu Bağlantılar
 2. 26 Ağustos 2014 #2

  fk555897

  fk555897

  Enteresan
   
  iPhone ile gönderdi

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
20/08/2019 - 05:56