Kayıt Dışı Telefon Sahiplerine Uyarı

Sponsorlu Bağlantılar

Haberci

Haberci

Üye
    Konu Sahibi
Kayıt Dışı Telefon Sahiplerine Uyarı
Tükoder Genel Başkanı Ayi Er, elinde belgesi olan telefon sahiplerinin bedel ödemek zorunda olmadığını ileri sürerek telefonu bloke edileceklere bir çağrıda bulundu.
13 Aralık 2005 19:32
<div align="center"></div>
Tüketiciyi Koruma Derneği (TükoDer) Genel Başkanı Ali Er, kayıt dışı telefonların faturasının tüketicilere çıkartılmasının hukuken mümkün olmadığını söyledi.

Er, yaptığı yazılı açıklamada, Telekomünikasyon Kurumu&#39;nun 5392 sayılı yasa gereğince faturasız (kayıt dışı) cep telefonu kullanıcılarının cihazlarını 13 Aralık&#39;a kadar kayıt altına aldırmaları, aksi durumda cezaya uğrayacakları duyurusunu yaptığını hatırlattı. GSM operatörlerinin, cep telefonlarına kısa mesaj atarak belirtilen tarihe kadar 5 YTL&#39;nin yatırılmaması durumunda telefonların devre dışı kalacağını bildirdiğini kaydeden Er, tüketicilerin bu konuda yeterince aydınlatılmadığını ifade etti.

Abonelere iletilen kısa mesajlar nedeniyle bayi önlerinde uzun kuyruklar oluştuğunu anımsatan Er, &#39;&#39;Bu mesajlar, tüketici tarafından fatura karşılığı alınan, ülkeye nasıl girdiği konusunda bilgi sahibi olmadığı, asla da olamayacağı cep telefonlarını da kapsamaktadır. Her konuda olduğu gibi bu konuda da Türk usulü vurgun devreye girmiş ve tüketicinin sırtına bir kez daha binilmiştir&#39;&#39; dedi.

18 milyon adet civarında olduğu söylenen bu telefonların gümrüklerden geçişinin sorumlusunun tüketiciler olmadığını bildiren Er, şunları kaydetti: &#39;&#39;Fatura keserek ve üstelik garanti de vererek bu telefonları tüketicilere dağıtan ve satan firmaların bu ayıplı mallarından dolayı tüketici niçin cezalandırılmaktadır? GSM operatörleri kayıtlı olsun olmasın tüm cep telefonlarına kısa mesaj gönderip, tüketicilerin kendilerine mesaj göndermesini istemektedir. Bu mesaja cevap vermek tüketicilere ikinci bir bedel yüklemektedir.

GSM operatörleri fırsatı ganimet mi bilmektedirler? Ayıplı malları satan cep telefonu şirketleridir. Yoksa hiçbir kusuru olmadan devletine ve ülkesindeki şirketlere güvenerek malı alan tüketici değildir. Peki niçin cezayı tüketici ödemek zorunda bırakılmaktadır?&#39;&#39;

Kayıt dışı telefonların faturasının tüketicilere çıkartılmasının hukuken mümkün olmadığını dile getiren Er, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: &#39;&#39;Elinde belgesi olan hiçbir tüketicinin bu bedeli ödemek zorunda olmadığını söylüyor ve bu durumda olan tüketicileri, telefonları bloke edildiği takdirde yasal yollara başvurarak haklarını aramaya çağırıyoruz. Ayrıca belgesi alınmış tüm cep telefonlarının da hiçbir bedel alınmadan kayıt altına alınmasını, özellikle de bundan sonra kaçak yollardan ülkeye sokulan tüm malların girişinin durdurulmasını talep ediyoruz.&#39;&#39;

AA

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
Herkes bişe sölüyo zaten.. O diyo kaçaksa para verecen diğeri diyo paralar kime gidecek..

Eski sistem en iyisiydi..

jöly

Üye
kapkaç cep telefonlarında %80 azalmış geç bile kalındı bence

DeLmIrA

DeLmIrA

Üye
yaf ne kar&#305;&#351;m&#305;&#351; i&#351;ler bilmiorum ama bence bu karmasan&#305;n alt&#305;ndan kalkamazlar af c&#305;kar gibime gelio paralarda hazineye cukka cünkü çook a&#351;&#305;r&#305; g&#305;rm&#305;s her&#351;ey birbirine imei kopyas&#305; duydukta kay&#305;tl&#305; imei numaralarini kacak telefonlara falan klonlam&#305;slar ayni &#305;meiden 2.3 tane falan warm&#305;s

aTTra

Üye
Bunlar hiç birşey yapamazlar. Yapsalar bile ellerine kollarına dolaşır, günümüzde olduğu gibi..

sevgi

Üye
ben teknosa dan aldım 6630
telefon klonlu çıktı
gittim teknosaya dedim bana telefonunuz klonlu diye mesaj geldi dedim
dediler
bişi olmaz kayıt ettirmenize gerek yok bize inanmıyosanız nokia servise tel açın sorun dedler
bende açtım tel nokia dedi klonlu kayıt ettirmeniz gerekiyor hemen gittim kayıt ettirdim obone merkezzi dediki artık tek hat kullanabileceksiniz
sonra tekrar teknosa ya gittim dedim durum bu
dediler bu durumda dilekce yazıp faturayla beraber mağduruyetinizi bildiriyosunuz ve sorun çözülüyo dedi bu doğrumudur?
yasal dedik faturalı aldık olaya bakın

S1FR3K1R1C1

Üye
<div class='quotetop'>(sevgi &#064; Dec 14 2005, 08&#58;35 AM) [post=227055]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
ben teknosa dan aldım 6630
telefon klonlu çıktı
gittim teknosaya dedim bana telefonunuz klonlu diye mesaj geldi dedim
dediler
bişi olmaz kayıt ettirmenize gerek yok bize inanmıyosanız nokia servise tel açın sorun dedler
bende açtım tel nokia dedi klonlu kayıt ettirmeniz gerekiyor hemen gittim kayıt ettirdim obone merkezzi dediki artık tek hat kullanabileceksiniz
sonra tekrar teknosa ya gittim dedim durum bu
dediler bu durumda dilekce yazıp faturayla beraber mağduruyetinizi bildiriyosunuz ve sorun çözülüyo dedi bu doğrumudur?
yasal dedik faturalı aldık olaya bakın
[/b][/quote]bende teknosa&#39;dan aldım bişi çıkmadı bende..

hidayet

hidayet

Üye
teknosa da böyle yapıyorsa yuh yani

curunan

curunan

Üye
Bu işin sonu çok karışık olacak. yine ellerine yüzlerine bulaştıracaklar

cepix

cepix

Üye
garantili tel kullanıoz önceki kullandgm tellerin imeisi gelio uyuz oldum bu nasıl sistem ya
milleti nasıl böyle açık bırakıyorlar inanın burda turkcell extrada rahat şöyle böyle sırada 500 kişi var bu nasıl bi sistemdir

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
Teknosa öyle yapmıyor bizimkiler bişeyi doğru dürüst beceremiyorlar işin özü bu..

Gokhan43

Gokhan43

Üye
Yaptıklarına yapacaklarına pişman olurlar inşallah...

RockFord Fosgate

Üye
telefon teknosadan alınmaz ben bunu bıler bunu soylerım dıger butun celektronıklerı alın ucuz cunku tel pahalı ayrıca garantılı almak cokta onemlı deılmıs bugune kdr kacyuz mılyon fazla para verdık garantılı tel&#33;&#33;&#33;

Haberci

Haberci

Üye
    Konu Sahibi
Arkadaşlar benim şahsi görüşüm şu; her ne kadar hükümetin yapmış olduğu bu, ben yaptım oldu mantığını içime sindremediysem de bu işe bi yerde dur diyecek birilerinin çıkması gerekiyordu.Ama öyle ama böyle herkezi memnun etmek mümkün değil.Bizlere birkaç ay önce bu söylendi mi?söylendi.Biz de bu hükümet de diğerleri gibi atıyor tutuyor dedik ve hibirşey yapamazlar diyerek gittik kaçak cep aldık.Kimler kazandı?Malum şahıslar.Bu zamana kadar yurtdışından sözgelimi üç kuruşa aldıkları telefonları bizlere aşırı pahalı satan bu insanlara bir dur diyen çıktı.Ben her ne kadar bunu oldu bittiye getiren kanuna muhalifsem de, bizlerin alışılagelmiş bu vazgeçilmezlerimizden başka türlü sıyrılacağımız da yoktu.Düşünün birkere Bu uygulama inşallah ilerde oturacaktır.İşte o zaman bu uygulamanın işe yaradığını birçok kirli olayın önünün tıkanacağını ve açılacağını telefonunu çaldırmış, kaybetmiş insanların (ellerinde belgesi vs varsa) ceplerine kavuşacağı zamanlar gelecek birçok faili meçhuller aydınlanacaktır.Kimse cep telefonu için gasp edilmeyecek,cepler tahrik unsuru olmayacak aksine cep çalan gasp edenin elinde bir bomba gibi patlayacak kendisini yakalatacak bir unsur olacaktır.Bu örnekler çoğaltılabilir...Zararın neresinden dönülürse kardır.
Not:Aslında o belirlenen tarihten sonra devlet işini sıkı tutsaydı malum bilenen yerlere baskınlar yapsaydı toplatsaydı kayıt dışı cepleri elinde bulunanlara satanlara vs ceza yoluna gitseydi bu mağdur olan insanlar da olmaz dı ama her zaman olduğu gibi kurunun yanında yaş ta yanıyor Maalesef
Darısı diğer ürünlerde uygulanabilmesine....

mavizeybek

mavizeybek

Üye
sonuna kadar katılıyorum

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
Peki öyleyse..

Ben neden 600 ytl&#39;ye alabileceğim telefona 1000 ytl ödeyeyim.. 400 YTL resmen fazladan ödemiş olacam.. Vergi vs farketmez ben cebimden çıkana bakarım.. O zaman getirsinler fiyatları bu seviyeye zaten garantili almayanı kendim döverim..

mavizeybek

mavizeybek

Üye
<div class='quotetop'>(van_hoijdonk &#064; Dec 14 2005, 08&#58;50 PM) [post=227555]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
Peki öyleyse..

Ben neden 600 ytl&#39;ye alabileceğim telefona 1000 ytl ödeyeyim.. 400 YTL resmen fazladan ödemiş olacam.. Vergi vs farketmez ben cebimden çıkana bakarım.. O zaman getirsinler fiyatları bu seviyeye zaten garantili almayanı kendim döverim..
[/b][/quote]

abim olayın en basitinden açıklaması şu olucak dolaylı yönden de olsa vergi kaçakçılığı&#33;&#33;&#33; aynı zamanda birebir destek
sen kendi cebini düşünüyorsun bende kendi cebimi düşünüyorum bu dünyada ki herkes öncelikler kendi menfaatlerini düşünüyor. bunun kadar doğal bir şey olamaz. ama sorun şu kısa vadede kar ettiğimizi sanırken aslında uzun vadede kaybediyoruz

Üst Alt