Karadedeler olayı yardım

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
DDorlion

DDorlion

Üye
    Konu Sahibi
Karadedeler olayı yardım
merhaba arkadaşlar bugün 2 arkadaşım ve ben evde karadedeler olayı filmine baktık kelimenin tek anlamıyla üçbuçuk attık nekadar filmde korkmak yerine gülsekte düşündürdü 3 ümüzüde çocuk ailesini öldürdükten sonra kapıya kanla yazdığını anlamadık gazetecinin ismi diye anladık ama gazetecinin ismiyle uyşmuyo gibimize geldi birisi o kapıda ne yazdığını söyleyebilirmi bide karadedeler olayı gerçekten oldumu yoksa gerçek deyip bizimi uyutuyolar olduysada hangi şehirde bu köy birisi yazabilirmi şmden sağoln

Mad EagLe

Mad EagLe

Üye
gerçek diye duydum

enkazcı

Üye
Bu nası bi olaymış link at filmi bi bakalım

Türe

Türe

Üye
Gazetelerde manset oldu bakabilirsiniz 80 lerdeydi sanirim bu olay tam hatirlamiyorum . Karadedeler olayi diyin cikar

enkazcı

Üye
Yapımcı şirket tarafından belgesel
olarak nitelenen film 1989 yılının
ocak ayında meydana geldiği
iddia edilen bir olayı konu alır. O
ay haber ajansları K... ilinin D...
köyünde köylülerin hava
karardıktan sonra cinî varlıklar
gördüklerini ve o günden sonra
havanın kararması ile köylülerin
korkudan sokaklara
çıkamadıklarını haber geçmiştir.
Bu haber o dönem gazetelerin
küçük bir bölümünde küçük
puntolar ile yayımlanmıştır.
Bu olay aynı günlerde okuldan
yeni mezun olmuş bir gazeteci
olan H. B.'nin de ilgisini çekmiş
ve genç gazeteci olayı araştırmak
için D... köyüne gitmiştir. Köyde
onbir gün geçiren H. B. köye
vardığında köylüler ile röportaj
yapmış ve bu röportajları
kamerası ile kayda almıştır.
Röportajları sırasında köylüler
esrarengiz varlıklar gördüklerini
ifade etmişler ve genç gazeteciyi
köyde kalmaya ikna etmişlerdir.
Fakat köyde geçirdiği süre
zarfınca hiçbir anormal olay ile
karşılaşmayan H. B. köyden
ayrılmaya karar vermiş, fakat
köylülerin ısrarı üzerine
kamerasını köydeki 14 yaşındaki
bir çocuğa bırakmıştır. Çocuk
eğer köyde olağandışı bir şey
olursa kamerayla kaydedecek,
daha sonra da kasetleri
gazeteciye verecekti.
Gazeteci köyden ayrıldıktan üç
gün sonra gece vaktinde sivil
giyimli dört jandarma tarafından
İstanbul'daki evinden köyde
çektiği kasetler ile birlikte
alınarak L... ilçesinin jandarma
komutanlığına getirilmiş ve
Jandarma Komutanı Kıdemli
Yüzbaşı A. S. tarafından
sorgulanmıştır. Kamera ile
kaydedilen sorgunun nedeni
köydeki üç evde yaşayan yedi
kişinin kısmen parçalanarak
öldürülmesi ve bir evin duvarına
Arap alfabesi ile H. B.'nin isminin
kan kullanılarak yazılmasıydı.
Ölen kişiler arasında H. B.'nin
kamerayı bıraktığı çocuk da
bulunmaktaydı.
Meydana gelen bu olay bölge
halkı arasında korku ve paniğe
yol açmaması için olay köylülere
bir cinnet vakası olarak
aktarılmıştır. Cenazeler sadece
köylülerin ve jandarmanın
katılımıyla büyük bir gizlilikle
köy mezarlığına defnedilmiş,
köylülerin çoğu ise bu olaydan
sonra köyü terk etmiştir.
Sorgusu tamamlandıktan sonra
serbest bırakılan H. B.'nin
giysileri, botları, not defteri ve
kişisel eşyaları 3 Şubat 1989 salı
günü D... köyünün civarındaki
ormanda bulundu; kendisi ise asla
bulunamadı.
H. B.'yi sorgulayan Yüzbaşı A. S.
ise bu olaydan bir sene sonra
eşinden boşandı ve psikolojik bir
rahatsızlıktan dolayı malulen
emekli oldu. Yine ayni sene
İstanbul’a yerleşerek tedavi
görmeye başladı. 2006 yılında
59 yaşındaykense geçirdiği bir
bunalım sonucu kendine ait
silahla başına tek el ateş ederek
intihar etti. Yüzbaşının kızı S. F.
babasının ölümünden sonra özel
kasasını açmış ve kasa içerisinde
üç zarf bulmuştur. Zarfların bir
tanesinde siyah beyaz fotoğraflar
diğer ikisinde ise kayıp gazeteci
H. B.'ye ait bir not defteri, 1989
yılına ait gazete kupürleri ve üç
adet video kaset vardı. Kasetlerin
üzerinde yazan tek şey;
"Karadedeler Olayı 1989"du.
İlk video kayıtları H. B’nin
köylüler ile röportajını, ikincisi
ise H. B’nin babası tarafından
sorgulanmasını içeriyordu.
Üçüncü ve son video ise köylü
çocuğun çektiği görüntülerden
oluşuyordu. S. F.'nin kasetlerin
şokunu üzerinden atması birkaç
yıl sürmüş, 2009 yılında ise
maddi zorluğa düşerek kasetleri
satmak zorunda kalmıştır.
Uyarı sonu.
Oyuncular
Yapılan resmî açıklamalarda
filmde oyuncu olmadığı ve filmin
1989 yılında çekilen üç kasetin
derlenmesi ile oluşturulduğu
açıklanmıştır. Filmin içerisinde
görülen kişilerin bu kasetlerde
yer alan ve olayı bizzat yaşayan
gerçek kişiler olduğu
savunulmaktadır.[3]
Hikâyenin geçtiği yer
Film içerisinde olayın geçtiği yer
hakkında açık bilgi
verilmemektedir. Mekân ve kişi
adlarının sansürlenerek verildiği
filmde olayın geçtiği yer "K...
ilinin L... ilçesinin D... köyü"
olarak verilmektedir.
Türkiye'deki yerleşim birimleri
içerisinde "K" harfi ile başlayan
iller incelendiğinde "L" harfi ile
başlayan bir ilçenin bulunduğu
tek il Kırklareli'dir.
Kırklareli'ndeki bu ilçe ise
Lüleburgaz'dır. Lüleburgaz'da ise
"D" harfi ile başlayan iki köy
bulunmaktadır. Bu köyler ise
Davutlu ve Düğüncübaşı'dır.[5]
Ancak filmin yayınlanan ikinci
fragmanında yer alan gazete
kupürleri incelendiğinde ve
sansürlenen karakter sayısı göz
önüne alındığında bu köyün
Davutlu olduğu anlaşılmaktadır.
Kaynakça
1. ^ "Karadedeler
Olayı" (Türkçe).
boxofficeturkiye.com. 12
Ağustos 2011 tarihinde, 02:53
saatinde erişilmiştir.
2. ^ "Basın açıklaması -
Künye" (Türkçe).
karadedelerolayi.net. 18
Ağustos 2011 tarihinde, 17:06
saatinde erişilmiştir.
3. ^ a b c d e "Karadedeler
Olayı" .
boxofficeturkiye.com. 30 Ocak
2012 tarihinde, 17:45
saatinde erişilmiştir.
4. ^ "‘Karadedeler Olayı’nı
günışığına çıkartan" .
yenicaggazetesi.com.tr. 12
Ağustos 2011 tarihinde, 02:54
saatinde erişilmiştir.
5. ^ "Karadedeler
Olayı" (Türkçe) (13 Ağustos
2011). 12 Ağustos 2011
tarihinde, 03:18 saatinde
erişilmiştir.
Dış bağlantılar
Karadedeler Olayı resmî
sitesi
Karadedeler Olayı resmî
Twitter hesabı
Karadedeler Olayı resmî
Facebook sayfası
YouTube'da Karadedeler
Olayı fragman #1
YouTube'da Karadedeler
Olayı fragman #2
YouTube'da Karadedeler
Olayı fragman #3
Bu sayfayı normal Vikipedi
üzerinde görüntüle | Disable
images on mobile site
Metin Creative Commons
Attribution/Share-Alike Lisansı
altındadır; ek koşullar
uygulanabilir. Ayrıntı

DDorlion

DDorlion

Üye
    Konu Sahibi
[video=youtube;sn1nNT6gdhI]http://www.youtube.com/watch?v=sn1nNT6gdhI[/video] Fragmanlarından biri bu izlemeyin filmi bnce :D

---------- Eklendi @ 23:00:46 ---------- Yazıldı @ 22:59:06 ----------

Gazetelerde manset oldu bakabilirsiniz 80 lerdeydi sanirim bu olay tam hatirlamiyorum . Karadedeler olayi diyin cikar
89 da olmuş yeminle arkadaşlarımla ölebi korktukki tuvalete 3 kişi gittik bugün biri içerde 2si kapıda gözlüyodu tabi birbirimizide korkuttuk yani kötü oldu :D

enkazcı

Üye
Kafam allak bullak oldu operadan bağlanıyorum 1saattir arastırıyorum davutlu koyunun muhtarı 1984te muhtar olmus bu olay 89da grceklesmistir adam oyle bi sey olmadigini soyluyor.fakat kutahya dorecek koyu icin aynı sey soylenmez yarın detayli yazayım

turaniaCCC

turaniaCCC

Üye
bunu cin vs mahluklar yaptı diyorlarsa yalandır "bence". Çünkü cinler alenen insana bi zarar veremeyeceği Kuran da var. Vesvese gibi yollarla olurmu onu bilemem. En doğrusunu ALLAH bilir

• Beğen
Tepkiler: Reexecution

enkazcı

Üye
filmi buldum alın izleyin arkadaşlar korkulcak 1gram bişey bulamadım :d:

olayın sahte olduğunu 2 snyede çözdüm 1:03:47 den başlayın orda bi yerde ışık zaten gerekli daa diyecek özellikle daa kelimesine dikkat lazlar konuşur bunu kırklareli nerde karadeniz nerde gerçekten buldum yuppi :d:

Türe

Türe

Üye
filmi buldum alın izleyin arkadaşlar korkulcak 1gram bişey bulamadım :d:

olayın sahte olduğunu 2 snyede çözdüm 1:03:47 den başlayın orda bi yerde ışık zaten gerekli daa diyecek özellikle daa kelimesine dikkat lazlar konuşur bunu kırklareli nerde karadeniz nerde gerçekten buldum yuppi :d:

karadedeler olayi 1989
1989 yılının ocak ayında bir haber ajansı gazetelere k... in d... köyünde, köylülerin hava karardıktan sonra "cin benzeri" esrarengiz yaratıklar gördükleri için saat beşten sonra korkudan sokağa çıkamadıklarıyla ilgili bir haber geçti. haber tüm gazetelerde küçük puntolarla önemsiz bir haber olarak yayınlandı.
aynı günler haber,yeni okul mezunu genç gazeteci h.b nin dikkatini çekti ve olayı yerinde araştırmak için k... in d... köyüne gitti. köyde konuştuğu ve filme aldığı herkes birtakım yaratıklar gördüğünü iddia ediyor ve akşam saat beşten sonra kesinlikle sokağa çıkmıyorlardı. herkesin gönülden inanarak korkuyla anlattığı esrarengiz olaylar genç gazeteciyi köyde kalmaya teşvik etti.
tam on bir gün süreyle köyde kalan gazeteci olağan üstü hiç bir olaya rastlamayınca yanında getirdiği video kamerayı köydeki 14 yaşında bir çocuğa bırakarak köyden ayrılmaya karar verdi. çocuk, eğer köyde olağandışı bir şey olursa kamerayla kaydedecek, daha sonrada kasetleri gazeteciye verecekti.
genç gazeteci, köyden dönüşünden üç gün sonra gece yarısı, sivil giyimli dört jandarma tarafından istanbul daki evinden, köyde kayıt yaptığı kasetleriyle birlikte alındı ve k... in l... ilçesinin jandarma komutanlığına getirilerek bizzat bölgedeki jandarma komutanı kıdemli yüzbaşı a.s. tarafından sorgulandı. bu sorgulama kamerayla kayıt edildi... sorgulamanın sebebi d... köyünde üç hanede, video kamerayı bıraktığı çocuk da dâhil olmak üzere toplam 7 köylü kısmen
parçalanarak öldürülmüş, evlerin birinin duvarına ise kan kullanılarak h.b nin ismi arapça alfabeyle yazılmıştı...
olay büyüyerek halk arasında korku, kargaşa ve paniğe sebep vermesin diye bir cinnet olayı gibi köylülere anlatıldı ve örtbas edilerek, cenazeler sadece köylülerin ve jandarmanın katılımıyla büyük bir gizlilikle köy mezarlığına defnedildi.
köylülerin çoğu bu olaydan sonra köyü terk ettiler.
sorgulandıktan sonra serbest bırakılan h.b.nin üzerindeki tüm giysiler(iç çamaşırları ve çorapları dâhil),botları, çantası ve not defteri 3 şubat 1989 salı günü , d...lar köyünün arkasındaki ormanda terk edilmiş olarak bulundu.
gazeteci h.b.nin ismi ise kayıplar listesinde kaldı...

yüzbaşı a.s. olaydan bir sene sonra 1990 yılında psikolojik bir rahatsızlıktan dolayı malulen emekli olarak istanbul'a yerleşti ve tedavi görmeye başladı.
2006 yılında ise henüz 59 yaşındayken, girdiği bir bunalım sonucu kendisine ait tabanca ile başına bir el ateş ederek intihar etti.
babasının ölümünden sonra yüzbaşı a.s'nın özel kasasını açan kızı s.f, kasada üç adet büyük zarf buldu. zarfların bir tanesinde siyah beyaz fotoğraflar diğer ikisinde ise kayıp gazeteci h.b.ye ait bir not defteri, 1989 yılına ait gazete kupürleri ve üç adet video kaset vardı.
kasetlerin üzerinde yazan tek şey; karadedeler olayi 1989'du.
ilk video kayıtları gazeteci h.b.nin köylüler ile röportajını, ikincisi ise h.b.nin babası tarafından sorgulanmasını içeriyordu.
üçüncü ve son video ise köylü çocuğun çektiği görüntülerden oluşuyordu. bu son videoyu seyretmeye başladığı ilk on dakikadan sonra korkudan kanının damarlarından çekildiğini hissetti.
yirmi ikinci dakikadan sonrasını ise seyredecek cesareti bulamadı kendinde.

s.f 'nin şoku atlatması 2008 yılının ortalarına kadar sürdü ve bu arada mali sıkıntıya düşerek daha önce kimseye bahsetmediği kasetleri 2009 yılının mart ayında satmak zorunda kaldı.

hâlâ montaj aşamasında olan ,yarı belgesel niteliğindeki "karadedeler olayi" isimli film, bu üç kasetten oluşuyor. biz kasetlere hiç bir ekleme yapmadık, sadece uzun olan ve yıpranmış bazı bölümlerini çıkartarak, filmin devamlılığı sağlamak amacıyla her üç videodaki olayları kronolojik sıraya dizdik.
filmin orijinal görüntülerine ilave olarak, karadedeler olayi'nin geçtiği köye gittik ve bugün bile korku ve ürpertiyle bahsettikleri olaya tanık olmuş köylülerle röportaj yaptık. tüm bu görüntüleri de filmde bulacaksınız.
ayrıca ailelerinden gelen istek üzerine görüntülerde yer alan bazı kişilerin yüzlerini gizledik ve isimleri sadece harf olarak belirttik.
--
--

alıntıdır.

DDorlion

DDorlion

Üye
    Konu Sahibi
gece uyuyamadım dün aslında yarısında gülmeme rağmen sonu çok korkuttu bni :D

fayzteck

fayzteck

Üye
Flimdeki görüntüler gerçek degl ama daha önce konuşulmuş bi konu üzerne kurulu.zaten flimin sonunda isimler yazarak teşekkür ediyolar.pek korkulcak bi yapıt degil bence.ayrıca kapıya kanla yazılan yazı arapcadır ve o gazetecinin adıdır.buda normal sinema flimlernde oldugu gbi bi çekim yaparlarsa ileride onun devamı olması adına bi sahne.flimde dikkat ederseniz çocuklar fazla sosyal tutum sergiliyolar.yani kendi memleketimden örnek vereyim.o yaşdaki çocuk bi gazeteci yada yabancıyı gördügü zaman 'aa meraba abi kamera mı o ,her zaman kameram olsn istemişmdir.çok güzelmş.burdan mı çekiyor bu' diye sormaz,çekinir.tabi bu benim şahsi görüşüm.

DDorlion

DDorlion

Üye
    Konu Sahibi
Flimdeki görüntüler gerçek degl ama daha önce konuşulmuş bi konu üzerne kurulu.zaten flimin sonunda isimler yazarak teşekkür ediyolar.pek korkulcak bi yapıt degil bence.ayrıca kapıya kanla yazılan yazı arapcadır ve o gazetecinin adıdır.buda normal sinema flimlernde oldugu gbi bi çekim yaparlarsa ileride onun devamı olması adına bi sahne.flimde dikkat ederseniz çocuklar fazla sosyal tutum sergiliyolar.yani kendi memleketimden örnek vereyim.o yaşdaki çocuk bi gazeteci yada yabancıyı gördügü zaman 'aa meraba abi kamera mı o ,her zaman kameram olsn istemişmdir.çok güzelmş.burdan mı çekiyor bu' diye sormaz,çekinir.tabi bu benim şahsi görüşüm.
hmm olabilir .. :hmmm

Cihandar

Cihandar

Üye
arşive indim sanırım bu olayı çözmek istiyorum hadi araştılarım :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt