Kacak Cep Telefonlarina son uyarilar Gelmeye Basla

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

acmemerlin

Üye
    Konu Sahibi
Kacak Cep Telefonlarina son uyarilar Gelmeye Basla
Kaçak ‘cep’ler mesajla uyarılacak
GSM operatörleri kayıt dışı cihaz kullandığı belirlenen abonelere bugünden itibaren 15 gün içerisinde ve 13 Aralık 2005’e kadar en az 2 defa kısa mesaj gönderecek.

ANKARA - Kayıt dışı cep telefonu kullanıcılarına, GSM operatörleri aracılığıyla 15 gün içinde 2 defa kayıt yaptırmaları için uyarıda bulunulacak. Telekomünikasyon Kurumu’nun hazırladığı yönetmelik, kayıt dışı telefonların 13 Aralık 2005 tarihine kadar kayıt başvurularının yapılmasını öngörüyor. Yönetmeliğe göre, işletmeci adına iş yapan temsilciler, abone kayıt işlemleri sırasında bireysel kurumsal ve yabancı uyruklu abonelerin kimlik belgelerinin birer suretini abone sözleşmesi ile birlikte muhafaza edecek.

Telekomünikasyon Kurumu, oluşturacağı veri tabanıyla cep telefonlarını “Kara”, “Gri” ve “Beyaz” listeler şeklinde izleyecek. Piyasaya arzına izin verilen cihazların elektronik kimlik bilgilerine ait güncel liste “Beyaz Liste” olarak nitelendiriliyor. Kimlik bilgilerinde herhangi bir sorun olmayan tüm cihazlar bu listede yer alacak.

Hizmet dışı bırakılması gereken cihazlar Kara Liste’de bulunacak. Beyaz ve Kara listelerin kapsamı dışında kalan cihazlar ise Gri Liste’de yer alacak. İşletmeciler, “Kara Liste”de yer alan cihazları hizmet dışı bırakarak, bu cihazları kullanmaya teşebbüs edenler hakkında kurum tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına esas olmak üzere bu abonelerin bilgilerini her gün Merkezi Mobil Cihaz Kimlik Tanımı Veri Tabanı’na (MCKS) gönderecek.

İşletmeler, “Gri Liste”de yer alan cihazların Uluslararası Mobil Cihaz Kimliği (UMCK/IMEI) bilgilerini de resmi tatil günleri hariç olmak üzere her haftanın birinci işgünü MCKS’ye gönderecek ve aboneye cihazın beyaz listede yer almadığına dair kısa mesaj iletecek. Gri listede bulunan cihazların kaçak, taklit veya elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş olduğunun tespit edilmesinin ardından bu cihazları kullananlar hakkında Telekomünikasyon Kurumu tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacak, bilgiler her hafta MCKS’ye gönderilecek.

Aboneler, çalinma, yağmalanma, kaybolma veya her ne suretle olursa olsun rızası dışında elinden çikmasi ihtimaline karşi cihazlarının haberleşme şebekesinden hizmet almasının engellenmesi için, öncelikle kurum bilgi ve ihbar merkezine bu cihazdan kısa mesaj göndererek kayıt yaptıracak.

KAÇAK CEP TELEFONLARI KAPATILACAK
Yurda kaçak, izinsiz ve benzeri kanuni olmayan şekilde 12 Temmuz 2005’ten sonra ithal edilen ve bu sebeple kurum kayıtlarında yer almadığı veya elektronik kimlik bilgisinin değiştirildiği tespit edilen veya kurum tarafından onaylanmamış marka ve modeldeki cihazlar, bir daha kullanıma sokulmamak üzere başvuru süresi sonu itibarıyla elektronik haberleşme şebekesi bağlantıları kesilerek, devre dışı bırakılacak ve ilgililer hakkında kurum tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacak.

İşletmeciler, kurum tarafından elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş ya da kayıt dışı cihaz kullandığı belirlenen abonelere bugünden itibaren 15 gün içerisinde ve 13 Aralık 2005’e kadar en az 2 defa kısa mesaj gönderecek. Ayrıca elektronik kimlik bilgisi değiştirildiği belirlenen cihazların UMCK (IMEI) numaraları başvuru süresi içerisinde yetkilendirilen kuruluş aracılığıyla düzeltilerek, 5 YTL karşilığında Telekomünikasyon Kurumu’nun beyaz listesine kayıt edilecek.

Başvuru süresi dahilinde mahkemelerden gelen kararlarla kara listeye alınan cihazlar, “Beyaz Liste”ye kaydedilemeyecek. Başvuru süresi dahilinde ilgili Kurum ve kuruluşların yasal takip istem ve kararları ile kara listede yer alan elektronik kimlik bilgilerinin çakismasi hallerinde, işletmeci kara listedeki UMCK numarasına sahip cihazın haberleşme şebekesinden bağlantısını kesmeyip, kanuni takibinin sonlanmasını müteakip cihazın haberleşme bağlantısı kesecek.

pasa

pasa

Üye
yaw nerde kayıt yapılacak bunu sölesinler yeter :off: :off: :off: :off: :off:

burpainkillerak

Üye
kardeş herşey tamamda nerede kayıt yaptırabiliriz :help:

_GiTaRisT_

Üye
bende hemen bi n-gage alıyımda kayıt yaptırıyım..zaten sıfırını bulamam..

nerde kayıt yapılıo bilen sölerse sewiniriz..

cepix

cepix

Üye
Arkadaşlar tam olarak bilmiyorum ama vergi dairelerinde diye bir söylenti geziniyor...

Siz merak etmeyin kokusu çıkar

+

Bu telefonlar kayıt mayıt edilmez 3.4 aydan bu yana sallıyorlar :)

Rahat olun

ardaca

Üye
ben de tam bilmiyorum ama sanırım bi şifre ile olacak. mesaj geldikten sonra biz bi msj atçaz. sonra bize bi şifre gelecek. telefon çalınması halinde o şifreyi kullancaz. maxicep'te vardı sanki bu bilgi. faturalıların faturasından düşülecek. kontürlüler için bi çalışma düşünülüyodu. emsajlar gelince belli olur! bakalım 12 temmuz sonrası tellere mesaj yollıcaklar mı? maalesef bende bi tane var :(

DeRMaNTeS

DeRMaNTeS

Üye
Originally posted by ardaca@Oct 19 2005, 11:47 PM
ben de tam bilmiyorum ama sanırım bi şifre ile olacak. mesaj geldikten sonra biz bi msj atçaz. sonra bize bi şifre gelecek. telefon çalınması halinde o şifreyi kullancaz. maxicep'te vardı sanki bu bilgi. faturalıların faturasından düşülecek. kontürlüler için bi çalışma düşünülüyodu. emsajlar gelince belli olur! bakalım 12 temmuz sonrası tellere mesaj yollıcaklar mı? maalesef bende bi tane var :(
[post=194690]Quoted post[/post]​

yani gidip kayıt mayıt gerek kalmıycak, sıra felan beklmicez ha... :artı:
(sıra beklemekten nefret ederımde :haha: )
iyi czum galıba.faturalıların faturasına yansıtsınkonturlulerde sırya gırsın :)

AntiTuk

Üye
yaw ne zaman gelcek bu mesaj 13 aralıka kaldı 54 gün

D3N1Z

D3N1Z

Üye
Banada bir şey gelmedi ne zaman kapacak ve ne zaman glecek bunalr

ardaca

Üye
yaa benim de 12 temmuz sonrası tel kafayı yedi. sürekli sınırlama kodunu girin vs vs diyo! aynı hatayı veren başka 12 temmuz sonrası mağdurları var mı? yoksa sadece bana özgü bir problem mi?

AntiTuk

Üye
ben kaçak olmasıyla falan bi alakası olduğunu düşünmüyorum bence sorun senn telde

hakan2000

Üye
yav arkadaslar bunlarınhepsi yalan bence 4 - 5 aydır kayıt muhabbeti cıktı piyasayı allak bullak etti telefo satamaz olduk.bece buların hepsi milleti korkutmak amaclı yapılan acıklamalar.boyle bisey olamaz nerde serbest piyasa pazarı kaldirsinlar %18 kadeveyi ozaman.milleti illegal yerine legala yonlerdinsinler haksizmiyim.mesela ben 6680 alacam kacagı 600 ytl sozde kayıtlı 2 yıl garantilisi ise 895 ytl arada 295ytl var bu durumda ne yapalım. :eksi: peki neden diyer devletler boyle bir kural koymuyor??? cunku kisi basına dusen gelir degeri yuksek ve halk boyle bisey yapma geregi duymuyor cunku ozgurluk var.o zaman digital kanalları da ceksinler uydulari vs. boylede turk kanalları izlenmiyor.yani insanları bi seye mecbur ediyorlar serbest piyasa denen bisey varsa boyle bisey olamaz

symbianboy

Üye
bu mesaj gelmicek gibi belki yine artar kayıt süresi

ChaLLenGeR

ChaLLenGeR

Üye
Originally posted by hakan2000@Oct 20 2005, 10:47 PM
yav arkadaslar bunlarınhepsi yalan bence 4 - 5 aydır kayıt muhabbeti cıktı piyasayı allak bullak etti telefo satamaz olduk.bece buların hepsi milleti korkutmak amaclı yapılan acıklamalar.boyle bisey olamaz nerde serbest piyasa pazarı kaldirsinlar %18 kadeveyi ozaman.milleti illegal yerine legala yonlerdinsinler haksizmiyim.mesela ben 6680 alacam kacagı 600 ytl sozde kayıtlı 2 yıl garantilisi ise 895 ytl arada 295ytl var bu durumda ne yapalım. :eksi: peki neden diyer devletler boyle bir kural koymuyor??? cunku kisi basına dusen gelir degeri yuksek ve halk boyle bisey yapma geregi duymuyor cunku ozgurluk var.o zaman digital kanalları da ceksinler uydulari vs. boylede turk kanalları izlenmiyor.yani insanları bi seye mecbur ediyorlar serbest piyasa denen bisey varsa boyle bisey olamaz
[post=195553]Quoted post[/post]​
+100 kardeş sonuna kadar hakLısın devLet bizi kazıklamak için yer arıyo herşeye K.D.V ya türk telekom bile özelleşiyo

ChaLLenGeR

ChaLLenGeR

Üye
+100 kardeş sonuna kadar hakLısın devLet bizi kazıklamak için yer arıyo herşeye K.D.V ya türk telekom bile özelleşiyo

ChaLLenGeR

ChaLLenGeR

Üye
yav arkadaslar bunlarınhepsi yalan bence 4 - 5 aydır kayıt muhabbeti cıktı piyasayı allak bullak etti telefo satamaz olduk.bece buların hepsi milleti korkutmak amaclı yapılan acıklamalar.boyle bisey olamaz nerde serbest piyasa pazarı kaldirsinlar %18 kadeveyi ozaman.milleti illegal yerine legala yonlerdinsinler haksizmiyim.mesela ben 6680 alacam kacagı 600 ytl sozde kayıtlı 2 yıl garantilisi ise 895 ytl arada 295ytl var bu durumda ne yapalım. :eksi: peki neden diyer devletler boyle bir kural koymuyor???  cunku kisi basına dusen gelir degeri yuksek ve halk boyle bisey yapma geregi duymuyor cunku ozgurluk var.o zaman digital kanalları da ceksinler uydulari vs. boylede turk kanalları izlenmiyor.yani insanları bi seye mecbur ediyorlar serbest piyasa denen bisey varsa boyle bisey olamaz

çOk özür dilerim mesaj biraz fazla kaçmışta siler misiniz ModLardan birisi ;)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt