Karşılaştırma K1: Lumia 525 vs 520

Sponsorlu Bağlantılar

Silinen Üye 2313801

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
K1: Lumia 525 vs 520
Aslında her 2 cihazda Nokia'nın Lumia serisine giriş cihazları olsa da bu cihazlarla azda olsa harikalar yaratabilirsiniz. Şuan 520'den sonra ve ucuza çıkan 525 kodlu telefonla 520'yi detaylı bir şekilde karşılaştıracağız. Tabi ki karşılaştırma için 520 vs 620 yapabilirdim. Ama bunlar birbirinden ayrı telefonlar ve amaçları elbette farklı. Ancak lafıda çok uzatmadan aynı seviyede diyebileceğimiz bu 2 cihazı dahada yakından tanıma zamanımız geldi.

Üstte ki resimde 520 ve 525'in karşılaştırmasını yapan bir videodan her iki cihazın farklı renklerde arka kapağı verilmiş. Kırmızı olanın arkasına bir şey yapıştırmış. Sanırım model belirtmiş ama anlamadım. Görmüş olduğunuz gibi arka kapak farkı veya genellersek tasarım farkı yok. Hangisinin Lumia 520 yada 525 olduğunu anlayamıyorsunuz ki bende anlamadım :) ancak burada sadece tasarım farkı olmadığını göstermek istedim..

Üstte ki resimde ise Lumia 525 cihazının kutu ile gelen içeriği görülmekte ki 520'de aynı içerikle gelmekte. İçinden bir adet taşınabilir sarj adaptörü, yeteri uzunlukta usb yada dosya aktarmak için kullanılan kablo, kalitesiz olarak değerlendirilen mikrofonlu kulaklık seti, garanti belgesi ve tabi ki Lumia cihaz çıkıyor. Bence giriş seviyesi için oldukça iyi bir kutu içeriği olmuş ki bazı cihazlarda usb'li sarj cihazı kullanıyorlardı. Ve bence o usb'li sarj cihazı fiyaskoydu. Ama bu cihazlarda böyle bir sorun yok
.
Üstteki resimde önden karşılaştırma vermiş bulunmakta. Soldakinin Lumia 525 olduğunu söylemekte güçlük çekmiyorum çünkü tüm kutu içeriği ve tanıtım resimlerinde 525'in ana menüsünde temple run oyunu oluyor. Buna göre sağdaki 520 oluyor. Baktığımız takdirde cihazlarda hiçbir fark bulunmamakta.

Şimdi donanımsal olarak farklara geçelim:
Her 2 cihazda Wp 8 yüklü olarak geliyor ancak Lumia 525 ilk alındığında Black yüklü olarak geliyor. Lumia 520'yi aldığınızda Black yüklemesini siz yapmalısınız.

Her 2 cihazda Qualcomm MSM 8227 (çift çekirdekli) işlemci ile geliyor ve işlemci hızı 1 ghz.

Grafik işlemci olarak Nokia her 2 cihazdada Adreno 305 tercih etmiş.

Her 2 cihazda 8 Gb dahili depolama alanı ile geliyor.

Lumia 525 1 Gb ram 520 ise 512 Mb ram ile geliyor. Bu ise Gta veya diğer yeni çıkan oyunlarda veya performans veya güncellemede kesinlikle ama kesinlikle 1 adım öne geçiriyor. Bu arada şunuda belirtelim Nokia her Lumia cihaza minimum 3 yıl güncelleme garantisi veriyor.

Her 2 cihazda da 64 Gb'a kadar arttırılabilir hafıza (micro sd ile) ve 4.0" inch kapasitif çizilmeye dayanıklı , Ips Lcd ekran ile geliyor.

Her 2 cihazda 480x800px ekran çözünürlüğü ve 233 PPI yazı veya ekran keskinliği ile geliyor.

Her 2 cihazda da flaş ve ön kamera bulunmuyor. Arka kameranın çözünürlüğü ise 5 Mp.

Her 2 cihazda 802.11 b/g/n wi-fi standartını kullanıyor ancak 525, 520'de bulunmayan internet paylaşım yani wi-fi hotspot var.

Bluetooth bulunan cihazların bluetooth bilgileri ise: v4.0 ile A2DP, LE

Ve her 2 cihazda da günlük kullanımı sağlayacak 1430 mah batarya var. Ama isterseniz yanınızda ek batarya taşıyabilirsiniz. Veya taşınabilir sarj cihazlarıda yardımcı olacaktır.

Sonuç:
Donanım: 1 Gb ram ve wi-fi hotspot ile 525 1 puan hak etti
Tasarım: Her 2 cihaz aynı
Medya: Her 2 cihaz aynı

Fiyat: 525 Teknosa veya Kliksa'da= 499 Tl
520 Teknosa= 599 Tl Kliksa= 549 Tl (525'e bir puan daha)

Eğer telefonu sıfır ve yukarıdaki yerlerden alacaksanız daha iyi donanımı ve daha ucuz fiyatı ile Lumia 525 tam size göre...

Bir sonraki incelememde sizinleyim: (Lumia 620 vs 625)
Karşılaştırma - K2: 620 vs 625 - MaxiCep

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: bbakkus, 4MaGuS, goktas19 ve 4 diğerleri

sekajmer

sekajmer

Üye
emeğine sağlık :tşk:

Silinen Üye 2313801

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Sağol. Şuan diğer inceleme için çalışıyorum.

Son düzenleme:
Murat Alper

Murat Alper

Moderator
eline sağlık :tşk:

İhtiyar007

İhtiyar007

Üye
525 :good:
Paylaşım için teşekkürler :)

• Beğen
Tepkiler: Silinen Üye 2313801

Silinen Üye 2313801

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
720 vs 820 incelemesinide yarına bıraktımİstediğiniz cihaz incelemesi olursa pm atmanız veya buraya yazmanız yeterli

GuiTaRisT111

GuiTaRisT111

Üye
720 vs 820 incelemesinide yarına bıraktımİstediğiniz cihaz incelemesi olursa pm atmanız veya buraya yazmanız yeterli

Eyvallah. Konu için teşekkürler... İstek olarak aklımda Lumia 925 vs. Lumia 1320 var.

anilakbay

Üye
Yalnız 520 de internet paylaşımı yapabiliyor?

emz

emz

Üye
Üstat iyi, hoş, çok güzel olmuş. Yalnız ben de bir 520 kullanıcısıyım. Ama şunu belirteyim kullananlar (525) kesinlikle görüntü kalitesinin yani lcd ekranın verdiği ışık ve renk daha canlı durduğunu belirtiyorlar. Ama diğer açılardan neredeyse aynı. Farklı üretim bandı olduğu için uzfak tefek farklılıklar var. Ama hiç belli olmayan. Ama herkesin söylediği ise 525'in şarjının 520'den biraz daha az gittiği. Ki büyük ihtimalle bu ekrandan dolayı. Ama kesinlikle bizde de internet paylaşımı var. Onu yapamayan cihaz yok piyasa da artık. Ben bundan önce 5800Xm kullanıyordum onda bile yapılıyordu. O bilgi yanlış. Düzeltirseniz iyi olur.

MaxiCep Windows Phone uygulamasıyla gönderildi.