Japonya'nın Pearl Harbor Saldırısı! Amerika'nın Arşivlerinden Çıkan Gizli Fotoğraflar...

Sponsorlu Bağlantılar

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Japonya'nın Pearl Harbor Saldırısı! Amerika'nın Arşivlerinden Çıkan Gizli Fotoğraflar...

Amerika'nın 2. Dünya Savaşı'na girmesi, atom bombası'nın atılması ve bir süper gücün doğuşuna giden sürecin belki de tetiğinin çekildiği liman...

Pearl Harbor Amerikan tarihinde 1812 Savaşından sonra ilk kez ana toprakların başka bir devlet tarafından saldırıya uğraması açısından önemli bir yere sahiptir. 3. ve son saldırı ise -hepimizin bildiği gibi -60 yıl sonra Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon'a gerçekleşen 11 Eylül 2001 saldırılarıdır...

Tarafların kayıpları:

ABD : 2388 (2107 deniz / deniz piyade; 233 kara kuvvetleri; 48 sivil)
Japon İMP.: 55 pilot ve mürettebat + 130 denizci (denizaltı mürettebatları)

Not1: Nazi Almanya'sı ve Mussolini'nin İtalya'sı, 11 Aralıkta, Japon saldırısından 4 gün sonra Birleşik Devletlere savaş ilan etti.

Not2: Pearl Harbor "İnci Liman" anlamına gelmektedir...

Roosevelt: "Yesterday, Dec. 7, 1941 - a date which will live in infamy - The United States Of America was suddenly and deliberately attacked by naval and air forces of the Empire Of Japan."

(Roosevelt(dönemin Amerikan başkanı): Dün, (7 Aralık 1941) utanç verici bir kepazeliğin yaşandığı bir gündü... Amerika Birleşik Devletleri ansızın ve kasıtlı, tasarlanmış olarak Japon İmparatorluğu'nun hava ve deniz kuvvetlerince saldırıya uğradı.)

Alıntılarla yaptığım bir derlemedir...

• Beğen
Tepkiler: haltie ve Mustafa Furkan

Romantik Prens

Romantik Prens

Üye
eline sağlık derleme güzel olmuş

D3N1Z

D3N1Z

Üye
eft guzel resimler ve film de bu sahneler bu goruntuler cok acik bi sekilde war demekki filmi baya bi orjinal cekmsler film dha cok hosuma gitti bu resimlerdden dolyi

lovestar

lovestar

Üye
süper dostum.hep ilgimi çeken bi konuydu bu.emeğine sağlık.:oke:

CEREN

CEREN

Üye
güzel bi paylaşım olmuş
tekrar hatırlamış olduk teşekkürler
ayrıca Amerikaya bi tehdit daha gelmiş...
11 Eylül ile ilgili

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Beğenmenize sevindim arkadaşlar... Yorumlarınız için teşekkür ederim!.. :oke:

Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
Kardeşim oldukça güzel bir konuya imza atmışsın.. (Bu arada ilk defa konu açtığını görüyorum :))

Pearl Harbor hakkında ben de edindiğim bilgiye değineyim..

ABD, Japonya'nın saldıracağı istihbaratını önceden almış fakat atom bombasını Japonya üzerinde kullanma kararı alan ABD bu saldırıya göz yummuştur ki ABD'nin attığı atom bombası buna misilleme denilsin ve ABD bu konuda haklı bulunsun diye..

Tabi bu bilgi ne kadar doğrudur birşey diyemeyeceğim..

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Kardeşim oldukça güzel bir konuya imza atmışsın.. (Bu arada ilk defa konu açtığını görüyorum :))

Pearl Harbor hakkında ben de edindiğim bilgiye değineyim..

ABD, Japonya'nın saldıracağı istihbaratını önceden almış fakat atom bombasını Japonya üzerinde kullanma kararı alan ABD bu saldırıya göz yummuştur ki ABD'nin attığı atom bombası buna misilleme denilsin ve ABD bu konuda haklı bulunsun diye..

Tabi bu bilgi ne kadar doğrudur birşey diyemeyeceğim..

Teşekkürler kardeşim, hem katkıda bulunduğun için hem de yorumun için :)

Solamente

Üye
Teşekkürler bunu tekrardan bizlere hatırlattığın ve derlemelerin için

ÁŔÁŚ

ÁŔÁŚ

Üye
kardeşim oldukça güzel bir konuya imza atmışsın.. (bu arada ilk defa konu açtığını görüyorum :))

pearl harbor hakkında ben de edindiğim bilgiye değineyim..

abd, japonya'nın saldıracağı istihbaratını önceden almış fakat atom bombasını japonya üzerinde kullanma kararı alan abd bu saldırıya göz yummuştur ki abd'nin attığı atom bombası buna misilleme denilsin ve abd bu konuda haklı bulunsun diye..

tabi bu bilgi ne kadar doğrudur birşey diyemeyeceğim..

bende duymuştum abd donanması önceki konumunda kalsaymış bu saldırı başarılı olmayacakmış fakat pearl limanına çekmişler gemileri kasıtlı olarak

Candy

Candy

Üye
Korkunç resimler...

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Burcu benim profilime bakmış belli ki :)
Yoksa bu konuyu bulamazdı bence :ehe

Evet korkunç ve bir o kadar da etkileyici fotoğraflar...
İlk gördüğümde çok etkilenmiştim.

researcher

Üye
Bu bana sunay akının anlattıgı olayı hatırlattı.

Japon uçakları Amerikan donanmasını bir sabah ansızın bastılar ve tam 96 zırhlıyı batırdılar.. Oysa Hawaii'deki bu limanda, 97 donanma gemisi vardı.. Birine dokunmadılar.. Niye?..
Çünkü o geminin tepeden bakılınca bembeyaz görünen güvertesinde bir kızıl haç vardı.. O hastane gemisi idi.. Bombalar ve kamikazelerle dalan Japon uçakları hastane gemisine dokunmadılar. Çünkü o gemi orada, öldürmek değil, yaşatmak için demirliydi..
Adı Solace.. Türkçesi Teselli.. Üzüntü azaltan..
Solace savaş boyu Amerikalı annelerin üzüntüsünü azalttı. Tam 25 bin genci ölümden kurtardı, Amerika'ya taşıdı.. Ülke limanlarına her gelişinde, umutla umutsuzluk karmaşasındaki kafaları ile anneler iskeleye koştular.. "Benim oğlum da geldi mi?.."
Savaş sonrası hayatlarını Solace sayesinde kurtaran gençler bir dernek kurar ve bir madalya yaparlar.. Üzerinde Solace'nin kabartması olan bir madalya.. Ve bunu gururla takarlar..
Devlet rahatsız olur.. İkinci Dünya Savaşı'ndan böyle savaş karşıtı bir sonuç çıkar mı?..
Solace gemisini yok etmeye karar verirler.. Gemi sapasağlam.. Pırıl pırıl.. Jilet olur mu?.. Savaş sonrası yere serilmiş ekonomi her dolara muhtaç.. Uzak bir ülkeye satarlar.. Makyajını değiştirip bambaşka bir amaçla kullanması için..
O uzak ülke Türkiye.. Yok yahu!.. O gemi, ünlü Ankara!.. Hastane gemisinden transfer gezi gemisi Ankara..

Vay canına!..
Türkiye, bugün Amerikalılar için belki de hac yeri olacak, Gelibolu'nun Anzaklar'ı çektiği gibi bir turizm anıtına dönüşecek Solace'nin kıymetini bilmez.. Şefik Kaptan'la yaptığı Avrupa seferleri dillere destan olan Ankara sonunda ihtiyarlar ve jilet yapılmak üzere hurdacılara teslim edilir..
1980'li yılların başında Ankara, İzmir'de sökülürken, yılların söktüğü bir eski anıt da İstanbul'da dikilmektedir. Haliç Tersanesi'ndeki Çorlulu Ali Paşa Camisi'nin şadırvanı.. Restorasyon gelir çatıda takılır.. Çatı kurşun.. Kıtlık yılları.. Kurşun yok.. Etibank dahi geri çevirir.. "Kurşun yok.." Şadırvan çatısız kalacak.. Dört bir yana duyururlar..
"Kimde kurşun varsa.."
Aliağa'da Ankara'yı söken hurdacılardan haber gelir.. "Gelin bizde var, alın.."
Bre aman.. Gemide kurşun olmaz.. Ankara'da niye olsun.. Çaresizler ya... Gider bakarlar.. Gerçekten Ankara'nın sayısız kamaralarından biri, tamamen kurşunla kaplı..
Niye?.. Çünkü burası Solace'nin röntgen odası.. Radyasyonun dışarı sızmaması lazım..
Şimdi yolunuz Haliç'e düşerse, Çorlulu Ali Paşa şadırvanından bir tas su içerseniz, ya da yüzünüze iki avuç su atarsanız serinlemek için, unutmayın.. Çatısına da bakın..
Orada, İkinci Dünya Harbi'nde, Pearl Harbor'da Japonlar'ın batırmadığı tek gemiden bugüne kalan son izleri göreceksiniz..

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Yok artık yahu :ehe
Pes vallahi :ehe

Süper bir hikâyeydi, konuya çok güzel bir renk kattı, teşekkürler Novelics :)

Marchegiani

Marchegiani

Üye
Harika bir derleme.

Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
Konu hortlamış. Kilitlemek lazım ama kaliteli konu, 1-2 gün ilk sayfalarda kalsın. Günün anlam ve önemi bâbında. :ehe

kartal2378

kartal2378

Üye
Ellerine saglık japonların

S(erial)ATA

S(erial)ATA

Üye
Allah sende razı olsun ata güzel paylasım