İTÜ'ye göre hakemler Fener'i yakmış!

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
greenmile

greenmile

Üye
    Konu Sahibi
İTÜ'ye göre hakemler Fener'i yakmış!
Fenerbahçe attığı gol oranına göre en az penaltı kazanan takım oldu. Bu durum için "Yüzde 97 oranla tesadüfi değil" denildi. Raporlar hem mahkeme heyetine hem de yargıtaya sunuldu..

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın, avukatları aracılığıyla şike davasında yer alan "Fenerbahçe Mahmut Özgener'in TFF Başkanlığı döneminde hakemleri etki altına aldı" iddiasına cevap olarak İTÜ Fen Edebiyat Fakültesi'ne istatistiki bir rapor için başvuruda bulunduğu ve fakültenin de İTÜ Matematik Mühendisliği Bölümü'nü görevlendirdiği ve bu bölümünde son 15 yılı içine alan ayrıntılı bir rapor sunduğu ortaya çıktı. Açıklanan rapora göre Fenerbahçe, hakemleri etki altına almak bir yana hakem hatalarından dolayı ligin "En mağdur" takımı oldu!

KAMUOYUNU SARSACAK İFADELER VAR
Raporun futbol kamuoyunu sarsacak olan sonuç bölümünde şu ifadeler var: Uzun vadede daha fazla gol atan takım daha fazla penaltı kazanır. Penaltı ile gol sayısı arasındaki ilişki güçlü bir lineer koreleasyon oluşur. Son 10 yılda en çok gol atan takım açık arayla Fenerbahçe'dir. Matematiksel hesaplanan PPİ değerlerine göre F.Bahçe son 10 yılda en çok penaltı kazanan takım olması gerekir. Ama Fenerbahçe son 10 yılda en az penaltı kazanmış büyük kulüptür. F.Bahçe lehte penaltı adedinde ilk 4'e girememiş ve G.Antep'in de altında kalmıştır. F.Bahçe kamuoyuna göre en çok penaltı kazanan kulüptür. Oluşan algı bu yöndedir. Ancak veriler tam tersi yöndedir. Penaltı kararlarında hatalar net toplamda ciddi bir aleyte durum oluşturuyor. Son 15 sezondaki verilere göre bu durumun yüzde 97 olasılıklı tesadüfi olmadığı da hesaplanmıştır.

İTÜ'NÜN RAPORU YARGITAY'IN ÖNÜNE GİTTİ
Şike soruşturma ve davası sürecinde adeta bir hukuk savaşı veren Başkan Aziz Yıldırım, suçsuzluğunu ve haklılığını ispat etmek için çok büyük çaba sarfediyor. İTÜ'ye yaptırdığı araştırma bunun en büyük örneği oldu.

FENER YÜZDE 97 MAĞDUR
İTÜ'nün Fenerbahçe'nin yüzde 97 oranla mağdur edildiğini orta koyan bu araştırma şu anda Yargıtay'ın önünde duruyor.

RAPOR iDDiAYI CURUTUYOR!
Şike davasında savcının iddiasında Fenerbahçe'nin TFF Başkanı Mahmut Özgener'i hakem atamaları konusunda etki altına aldığı ve hakem ayarlaması yaptığı suçlaması bulunuyordu.

RAPOR, YILDIRIM HAKKINDAKİ İDDİAYI ÇÜRÜTÜYOR
İTÜ'nün son 15 yılı baz alarak yaptığı inceleme Özgener döneminde de farklılık arzetmiyor. Yani rapor, Aziz Yıldırım hakkındaki temel iddialardan birisini net bir şekilde çürütüyor.

VERiLER TEK TEK ACIKLANDI
İTÜ'nün veri setinde 15 sezon, 42 takım, 153 maç 14.400 gol ve 1.350 penaltı kararı var. 1997'den 2012'ye kadar bir dönem, 2008'den 2012'e kadar ayrı bir dönem (Özgener dönemi) olarak ele alındı

İTÜ Matematik Mühendisliği Bölümü'nün sunduğu ayrıntılı raporda, sonuca ulaşılırken hangi verilerin dikkate alındığı da tek tek açıklandı. Oynanan maç adedi, galibiyet adedi, yenilgi ve beraberlik adetleri. Attığı gol, yediği gol, lehte penaltı ve aleyhte penaltı adetleri göz önüne alındı. Oluşan veri seti 15 sezon. 42 takım, 153 maç, 1440 gol ve 1350 penaltı kararını içerdi.

2 AYRI DÖNEM!
Verilen dilekçeye uygun olarak 2 ayrı dönem incelendi. 1. dönemde 1997'den 2011/12 sezon aralığı incelendi. 2. dönem olarak da 2008'den 2012'ye kadar olan Mahmut Özgener dönemi inceleme altına alındı. Penaltı kararlarında mağdur olan Fenerbahçe'nin, Mahmut Özgener döneminde de bu istatistiğin çok benzer bir şekilde devam ettiği görüldü.

- - - Eklendi - - -

Türkiye'nin en kaliteli üniversitelerinden biri,akıl ve mantık çerçevesinde hareket edildiğinde gerçekleri görmek zor olmuyor tabi.

juristokrat

juristokrat

Üye
çok etkili olacak bir rapor gibime gelmiyor.ıstatiki bir araştırmayla,yani olasılıklarla ceza kanunlarını işletemezsiniz.zaten en ufak bir şüphe varsa,şüpheden sanık yararlanır ilkesi gereği sanık lehine karar verilir.şimdi fb ye az penaltı yapıldı diye iddia edildiği gibi şike yapılmadı mi denilecek?o zaman tersten gidelim son bilmem kaç yılda en çok penaltı kazanan takımı da şike ile yargılayalım.bence mantıksız bir rapor.istatistik bilimiyle değil somut verilerle ve vicdani kanaatle bu dava çözülür.

greenmile

greenmile

Üye
    Konu Sahibi
çok etkili olacak bir rapor gibime gelmiyor.ıstatiki bir araştırmayla,yani olasılıklarla ceza kanunlarını işletemezsiniz.zaten en ufak bir şüphe varsa,şüpheden sanık yararlanır ilkesi gereği sanık lehine karar verilir.şimdi fb ye az penaltı yapıldı diye iddia edildiği gibi şike yapılmadı mi denilecek?o zaman tersten gidelim son bilmem kaç yılda en çok penaltı kazanan takımı da şike ile yargılayalım.bence mantıksız bir rapor.istatistik bilimiyle değil somut verilerle ve vicdani kanaatle bu dava çözülür.

olay şike olayı değil çok düz mantık gidiyorsun.Aziz Yıldırım hakkında hakem atamalarını yapıyor deniyor.Ben istediğim hakemi atıyorsam maçıma benim istediğim gibi yönetmeli değil mi? Bana penaltı vermeli,rakip takımı eksik bırakmalı yani kısacası bana çalışmalı değil mi?

Bu rapor bu olayla ilgili yoksa direk şikeye indirgenecek birşey değil.

• Beğen
Tepkiler: El~PisToLeRo
DiaBLoS

DiaBLoS

Moderator
Yahu Murat'ım , önyargılı insanlara bunları anlatamayız ...
Aklı selim bir insan , futboldan gerçekten anlayan bir insan , adı geçen o 3 maçta şike olmadığını zaten biliyor , bundan emin ol . Amaç Fenerbahçe nin önüne kesmek ... Bu olaylar tamamen siyasi ve senaryo . Bunu en başından beri söylüyoruz ...

Bu açık ve net ... ;)

• Beğen
Tepkiler: El~PisToLeRo ve greenmile
juristokrat

juristokrat

Üye
bu rapor yargıtaya gitmedi mi?habere göre gitti.aziz yıldırım yargıtaya nden gitti?hakkındaki mahkumiyet hükmünün temyizi için.peki aziz yıldırım mahkum edildiği kararda hangi suçlardan hapis ve para cezası aldı?şike,teşvik ve bu suçlar için örgüt yöneticiliği.baktığım zaman hakem ataması yapma/yaptırma diye bir suçlama yok.bu şartlar altında olayı ilişkilendirebileceğim tek konu elbette şike olacak.yani aziz yıldırım suçlanmadgi bir konu için mi temyize gitti?

- - - Eklendi - - -

Yahu Murat'ım , önyargılı insanlara bunları anlatamayız ...
Aklı selim bir insan , futboldan gerçekten anlayan bir insan , adı geçen o 3 maçta şike olmadığını zaten biliyor , bundan emin ol . Amaç Fenerbahçe nin önüne kesmek ... Bu olaylar tamamen siyasi ve senaryo . Bunu en başından beri söylüyoruz ...

Bu açık ve net ... ;)

Şu yorumunla sen çok mu onyargısız tarafsız davranmış oldun?bu yorumu yaparak tartışma ortamının önünü kapattın(ıstatik yönünden)bu sebeple zaten bana öğretebilecek anlatabilecek birşeyin yok maalesef..

greenmile

greenmile

Üye
    Konu Sahibi
Az önceki açıklamalarım için pişmanın çünkü daha suçlamaların ne olduğunu bile tam bilmiyorsun.Aziz Yıldırım için hakem atamalarına etki iddiaası da mevcut ki şike,teşviğin alt yapısını oluşturuyor bu suçlama.

Bir suçlamayı oldu bittiye getiremessin ha şike varmış oldu bitti.Olay bu kadar basit değil.

Bugün bir üniversiteye hele ki Türkiye'nin en iyi Teknik üniversitelerinden birine araştırma yaptırtmak kolay değil,bu işinde prosedürleri var,gerekli izinlerin alınması var vs.Kısacası boş bir iş değildir bu.

Evet Ali haklısın ön yargıyı geçtim,konuya hakim de değil.Sadece ortada bir şike kalıbıyla konuya bakan belki de biraz Aziz Yıldırım'ın kendisine fazlaca antipatik geldiği(tüm diğer takım taraftarları gibi) bir arkadaş.

DiaBLoS

DiaBLoS

Moderator
bu rapor yargıtaya gitmedi mi?habere göre gitti.aziz yıldırım yargıtaya nden gitti?hakkındaki mahkumiyet hükmünün temyizi için.peki aziz yıldırım mahkum edildiği kararda hangi suçlardan hapis ve para cezası aldı?şike,teşvik ve bu suçlar için örgüt yöneticiliği.baktığım zaman hakem ataması yapma/yaptırma diye bir suçlama yok.bu şartlar altında olayı ilişkilendirebileceğim tek konu elbette şike olacak.yani aziz yıldırım suçlanmadgi bir konu için mi temyize gitti?

- - - Eklendi - - -

Şu yorumunla sen çok mu onyargısız tarafsız davranmış oldun?bu yorumu yaparak tartışma ortamının önünü kapattın(ıstatik yönünden)bu sebeple zaten bana öğretebilecek anlatabilecek birşeyin yok maalesef..

Ben size şahsi olarak bir yorum da bulunmadım ...

Genel anlam da yorum da bulundum ... Dikkat edersen önyargılı insanlara diyorum ..! Çoğul konuşuyorum yani ...

Keyifli forumlar ...

juristokrat

juristokrat

Üye
Az önceki açıklamalarım için pişmanın çünkü daha suçlamaların ne olduğunu bile tam bilmiyorsun.Aziz Yıldırım için hakem atamalarına etki iddiaası da mevcut ki şike,teşviğin alt yapısını oluşturuyor bu suçlama.

Bir suçlamayı oldu bittiye getiremessin ha şike varmış oldu bitti.Olay bu kadar basit değil.

Bugün bir üniversiteye hele ki Türkiye'nin en iyi Teknik üniversitelerinden birine araştırma yaptırtmak kolay değil,bu işinde prosedürleri var,gerekli izinlerin alınması var vs.Kısacası boş bir iş değildir bu.

Evet Ali haklısın ön yargıyı geçtim,konuya hakim de değil.Sadece ortada bir şike kalıbıyla konuya bakan belki de biraz Aziz Yıldırım'ın kendisine fazlaca antipatik geldiği(tüm diğer takım taraftarları gibi) bir arkadaş.

'Aziz Yıldırım hakkındaki karar - Aziz Yıldırım'ın "Spor müsabakalarının sonucunu etkilemek amacıyla Türkiye
Profesyonel Süper liginde şike ve teşvik pirimi
suçlarını işlemek suretiyle suç örgütü kurup
yönettiğiö sabit olduğundan "Suçun işleniş
biçimi ile suç konusunun önem ve değeri
gözetilerek" 3 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verildi. Ancak Mahkeme, cezanın
sanığın geleceği üzerindeki etkileri
gözetilerek cezayı 2 yıl 6 ay hapse indirdi. Yıldırım'ın Süper Lig'de 1 Mayıs 2011 günü oynana Fenerbahçe - İstanbul Büyükşehir Belediye Spor, 8 Mayıs 2011'de oynana Karabük - Fenerbahçe, 15 Mayıs 2011'de oyna Fenerbahçe - Ankaragücü , 22 Mayıs 2011'de oynana Sivasspor - Fenerbahçe müsabakalarının sonucunu etkilemek için şike
yapmak, 17 Nisan 2011'de oynanan Trabzon Bursaspor, 22 Nisan 2011'de oynanan Eskişehir - Tranzonsğor ve 15 Mayıs 2011'de
oynanan Trabzon - İBB müsabakalarının
sonucunu etkilemek amacıyla teşvik primi
vermek suçlarını işlemek suçundan 2 yıl
hapisle cezalandırıldı.
Yıldırım'ın cezası yönetici olmasından dolayı yarı oranında arttırılarak 3 yıla çıkarıldı.
Suçun birden fazla işlenmesi nedeniyle ceza
yeniden arttırılarak 4 yıl 6 ay hapse çıkarıldı. Ancak ceza "sanığın geleceği üzerindeki olası
etkileri" gözetilerek 3 yıl 9 ay hapse indirildi. Rekor para cezası! Yıldırım'a para cezası da veren Mahkeme,
Yıldırım'a 18 bin 750 gün adli para cezası da
verdi. Yıldırım'ın sosyal ve ekonomik
durumunu dikkate alan Mahkeme, günlüğü 70
TL'den toplamda 1 milyon 712 bin 500 TL adli
para cezası ödemesine hükmetti. Yıldırım, bu parayı 20 eşit taksitle ödeyecek.'Cnnturk.haber bu ben hakem atamasndan ceza verildiğini görmedim haberde.peki aziz yıldırım ceza verilmeyen bir durum için niye temyize gitsin?ceza almayı mi çok istiyor?alt derece mahkemesi vermedi de yargıtay mi versin istiyor?

Greenmile:1-'olay şike olayı değil çok düz mantık
gidiyorsun.Aziz Yıldırım hakkında hakem
atamalarını yapıyor deniyor'
2-'Aziz Yıldırım için hakem
atamalarına etki iddiaası da mevcut ki
şike,teşviğin alt yapısını oluşturuyor bu
suçlama.'

şimdi bu iki farklı açıklamana bak bir de benim ilk mesajimdaki bu şikedir dediğime bak.sen şikenin altyapısı deyince oluyor da ben şike deyince mi olmuyor?benimki düz mantık oluyor da seninki ne oluyor?
Belki aziz yıldırım bana çok antipatik geliyor olabilir ama sana da çok sempatik geliyor kesinlikle.gerçi şimdi ben taraflı olurum sen tarafsız.sen objektif bakıyorsun ayni fikirde olmayan herkes artniyetli ve subjektif.konuya çok hakimsin sen hatta o kadar hakimsin ki en baştan beri böyle birşey yok diyorsun ama mahkeme var dedi ama onlar da artniyetli.hatta bu siyasi bir operasyon,bir tek siz biliyorsunuz bunu da.koskoca hükümet sözde 30 milyonu aşkın taraftarı olan kulübün başkanını içeri attırıyor.bilmiyor değil mi bu devlet adamları 30 milyondan tepki koyup da başka yöne kayacak insanlar olacağını,kendilerine oy vermeyecek bir kitle olacağnı.ama en iyisini siz biliyorsunuz.işinize gelince herşey oy için diyorsunuz ama açıkça oy kaybedeceği bir olayda hayır hükümet işi vs diyorsunuz.madem bunların işi gücü oy niye kaybetmek istesinler?bırakın artık bu korku imparatorluklarını.

- - - Eklendi - - -

Ben size şahsi olarak bir yorum da bulunmadım ...

Genel anlam da yorum da bulundum ... Dikkat edersen önyargılı insanlara diyorum ..! Çoğul konuşuyorum yani ...

Keyifli forumlar ...

Genelin içinde ben de olduktan sonra farketmez benim için.

DiaBLoS

DiaBLoS

Moderator
Aziz Yıldırım hakkında hakem atamaları yapıyor mu deniyor ... Harbiden çok güldüm ...:ehe
Bununla ilgili en ufak delil ve somut bir tape yok ... :D

Şike ile alakalı da en ufak tapesi yok . Adı geçen maçlar da neden şike yapalım ki :ehe
Senaryo gerçekten çok komik ...:D

MasteLaa

MasteLaa

Üye
Şike suç üstü olmadıktan sonra hiç bir şey delil kabul edilemez bence :)

greenmile

greenmile

Üye
    Konu Sahibi
'Aziz Yıldırım hakkındaki karar - Aziz Yıldırım'ın "Spor müsabakalarının sonucunu etkilemek amacıyla Türkiye
Profesyonel Süper liginde şike ve teşvik pirimi
suçlarını işlemek suretiyle suç örgütü kurup
yönettiğiö sabit olduğundan "Suçun işleniş
biçimi ile suç konusunun önem ve değeri
gözetilerek" 3 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verildi. Ancak Mahkeme, cezanın
sanığın geleceği üzerindeki etkileri
gözetilerek cezayı 2 yıl 6 ay hapse indirdi. Yıldırım'ın Süper Lig'de 1 Mayıs 2011 günü oynana Fenerbahçe - İstanbul Büyükşehir Belediye Spor, 8 Mayıs 2011'de oynana Karabük - Fenerbahçe, 15 Mayıs 2011'de oyna Fenerbahçe - Ankaragücü , 22 Mayıs 2011'de oynana Sivasspor - Fenerbahçe müsabakalarının sonucunu etkilemek için şike
yapmak, 17 Nisan 2011'de oynanan Trabzon Bursaspor, 22 Nisan 2011'de oynanan Eskişehir - Tranzonsğor ve 15 Mayıs 2011'de
oynanan Trabzon - İBB müsabakalarının
sonucunu etkilemek amacıyla teşvik primi
vermek suçlarını işlemek suçundan 2 yıl
hapisle cezalandırıldı.
Yıldırım'ın cezası yönetici olmasından dolayı yarı oranında arttırılarak 3 yıla çıkarıldı.
Suçun birden fazla işlenmesi nedeniyle ceza
yeniden arttırılarak 4 yıl 6 ay hapse çıkarıldı. Ancak ceza "sanığın geleceği üzerindeki olası
etkileri" gözetilerek 3 yıl 9 ay hapse indirildi. Rekor para cezası! Yıldırım'a para cezası da veren Mahkeme,
Yıldırım'a 18 bin 750 gün adli para cezası da
verdi. Yıldırım'ın sosyal ve ekonomik
durumunu dikkate alan Mahkeme, günlüğü 70
TL'den toplamda 1 milyon 712 bin 500 TL adli
para cezası ödemesine hükmetti. Yıldırım, bu parayı 20 eşit taksitle ödeyecek.'Cnnturk.haber bu ben hakem atamasndan ceza verildiğini görmedim haberde.peki aziz yıldırım ceza verilmeyen bir durum için niye temyize gitsin?ceza almayı mi çok istiyor?alt derece mahkemesi vermedi de yargıtay mi versin istiyor?

Greenmile:1-'olay şike olayı değil çok düz mantık
gidiyorsun.Aziz Yıldırım hakkında hakem
atamalarını yapıyor deniyor'
2-'Aziz Yıldırım için hakem
atamalarına etki iddiaası da mevcut ki
şike,teşviğin alt yapısını oluşturuyor bu
suçlama.'

şimdi bu iki farklı açıklamana bak bir de benim ilk mesajimdaki bu şikedir dediğime bak.sen şikenin altyapısı deyince oluyor da ben şike deyince mi olmuyor?benimki düz mantık oluyor da seninki ne oluyor?
Belki aziz yıldırım bana çok antipatik geliyor olabilir ama sana da çok sempatik geliyor kesinlikle.gerçi şimdi ben taraflı olurum sen tarafsız.sen objektif bakıyorsun ayni fikirde olmayan herkes artniyetli ve subjektif.konuya çok hakimsin sen hatta o kadar hakimsin ki en baştan beri böyle birşey yok diyorsun ama mahkeme var dedi ama onlar da artniyetli.hatta bu siyasi bir operasyon,bir tek siz biliyorsunuz bunu da.koskoca hükümet sözde 30 milyonu aşkın taraftarı olan kulübün başkanını içeri attırıyor.bilmiyor değil mi bu devlet adamları 30 milyondan tepki koyup da başka yöne kayacak insanlar olacağını,kendilerine oy vermeyecek bir kitle olacağnı.ama en iyisini siz biliyorsunuz.işinize gelince herşey oy için diyorsunuz ama açıkça oy kaybedeceği bir olayda hayır hükümet işi vs diyorsunuz.madem bunların işi gücü oy niye kaybetmek istesinler?bırakın artık bu korku imparatorluklarını.

- - - Eklendi - - -

Genelin içinde ben de olduktan sonra farketmez benim için.

kardeşim bak telefon dinlemeleri bu amaçla başlıyor zaten anlatabiliyorumdur umarım.Sen bir sebep amacıyla birinin telefonunu dinlersen ve bu iddiaada boş çıkarsa bunun adı yasa dışı dinlemedir.

Fenerbahçe ve Aziz Yıldırım düşmanlığı yapmayı bırakın.Biz bizi biliyoruz.Kamoyunda sözde hakemler hep feneri kolluyor,koruyor ama gel gör ki bu konuda antebin bile gerisindeyiz.

Bu araştırma aziz yıldırımın hangi maksatla telefonun dinlendiği ve bu iddiaanın çürütülmesiyle ilgilidir.Hiç kimseyi kafasına göre dinleyemezsin.Kasım da hakem ataması iddiaasıyla dinleme kararı alıp olayı farklı noktalara çekemessin.Olay bununla alakalı her neyse.Sana boşu boşuna kelime israfı yapmayıp he deyip geçiyorum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt