İşte Türkiyenin İlk Milli Tankı !


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
ALpeRenBuGRa

ALpeRenBuGRa

Üye
    Konu Sahibi
İşte Türkiye’nin İlk Milli Tankı !Sabah'ta yer alan habere göre; Türk Silahlı Kuvvetleri'ni, bölgenin en güçlü ordusu haline getirecek ve dışa bağımlılığı azaltacak tarihi bir projenin daha ilk adımı atıldı. Havada F-16'ların modernizasyonu ve 5'inci nesil savaş uçağı, Atak Helikopteri; Denizde Denizaltı projesinin ardından Kara Kuvvetleri'nin hareket kabiliyetini artıracak "Milli Tank" projesine start verildi. TSK envanterinde bulunan eski tanklar yerine ilk milli tank Altay için Sakarya'da Arifiye'de düzenlenen törende imzalar atıldı. Proje ile Savunma Sanayisi Müsteşarlığı, Koç Holding bünyesindeki Otokar'ı Türkiye'nin ilk özgün ana muharebe tankının tasarımı için görevlendirdi.

ÇALIŞMA 78.5 AY SÜRECEK

İmza törenine Başbakan Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ve Savunma Sanayisi Müsteşarı Murad Bayar katıldı. Törende; projeye teknik destek sağlamak üzere seçilen G. Kore Cumhuriyeti'ni temsilen Milli Savunma Bakanı Sanghee Lee, projede alt yüklenici olarak görev alacak Aselsan, Hyundai-Rotem, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu, Roketsan üst düzey yöneticileri de bulundu. Atılan imzayla Otokar, tankın tasarımı, geliştirilmesi, entegrasyonu, prototip üretimi, testi, kalifikasyonu ve proje kapsamındaki tüm faaliyetlerden sorumlu olacak. Ne tür bir tank üretileceği, hızı, silah sistemi, teknik özellikleri gibi ayrıntılar, 78.5 ay sürecek ve 500 milyon dolarlık Ar-Ge çalışması sonunda belirlenecek. Bu çalışmaya Kore teknik destek sağlayacak.

600 MÜHENDİS ÇALIŞACAK

600'e yakın Ar-Ge mühendisinin görev yapacağı çalışma tamamlandıktan sonra, o günün teknolojisine göre üretilecek tank için yeniden ihaleye çıkılacak. Üretilecek tanka Altay ismi verilecek. Üretilecek bu tankların biri, şu an TSK envanterinde bulunan 4 adet M48'in görevini tek başına yerine getirebilecek nitelikte olacak. Mevcut tanklar azami 40 kilometre hız yapabilirken Altay'ın en az 90 kilometre hız yapması, aralıksız 500 kilometre dolayında yol gidebilmesi ve hareket halinde iken atış yapabilmesi hedefleniyor.

SORUMLULUK OTOKAR'DA OLACAK

* Tankın tasarımı, geliştirilmesi, entegrasyonu, prototip üretimi, testi, kalifikasyonunda sorumlu Otokar olacak.

* Çalışma tamamlandıktan sonra, o günün teknolojisine göre üretilecek tank için yeniden ihaleye çıkılacak.

* Ayrıntılar, 78.5 ay sürecek ve 500 milyon dolarlık ar-ge çalışması sonunda belirlenecek. Bu çalışmaya Kore teknik destek sağlayacak.

* Mevcut tanklar azami 40 kilometre hız yapabilirken Altay en az 90 kilometre hız yapacak.

* Tankların biri, şu an Silahlı Kuvvetlerin envanterindeki 4 adet M48'in görevini tek başına yerine getirebilecek nitelikte olacak.

* Aralıksız menzili 500 kilometre olacak. Hareket halindeyken atış yapabilecek.

* 600'e yakın ar-ge mühendisi görev yapacak.
 
schumici

schumici

Üye
Ne mutlu türküm diyene
 
ALpeRenBuGRa

ALpeRenBuGRa

Üye
    Konu Sahibi
Umarım büyük çaplı tamamen %100 Türk teknolojik atılımlar gerçekleştiririz...
 
mservank

mservank

Üye
Ne güzel her alanda böyle çalışmalar bekliyoruz bizi böyle şeyler kurtarır
 

alikelek

Üye
içine amerikalı girmesinde gerisi önemli deil
 
CEREN

CEREN

Üye
çok gurur verici TÜRKİYE'MİZ
umarım her alanda gurur duyabileceğimiz gelişmeler görürüz
 
leiche

leiche

Emekli Yönetici
necmettin erbakan bir tank projesi geiştirmiş. bunu tsk ya sunmuş ve kabul edilmemiş. sonra üretim hakkını alnaya almış ve biz o tankı almanyadan parayla satın alıyoruz komik :)
bu arada patenti necmettinde :)

bu haber sevindiri oldu en azından. savaş teknolojisinde daha fazla gelişmeliyiz.
 
schumici

schumici

Üye
necmettin erbakan bir tank projesi geiştirmiş. bunu tsk ya sunmuş ve kabul edilmemiş. sonra üretim hakkını alnaya almış ve biz o tankı almanyadan parayla satın alıyoruz komik :)
bu arada patenti necmettinde :)

bu haber sevindiri oldu en azından. savaş teknolojisinde daha fazla gelişmeliyiz.

işte bu durum çok kötü çünkü siyasi görüşler yüzünden türk tabanlı buluşlar hep yabancılara gidiyo. onların hepsine bir toplu iğnesine bile sahip çıkmalıyız
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...


MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’in yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt