İstanbul Parkta zafer Raikkonenin

Sponsorlu Bağlantılar

Gokhan43

Gokhan43

Üye
    Konu Sahibi
İstanbul Parkta zafer Raikkonenin
Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda sezonun 14. yarışı olan Türkiye Grand Prix'sini McLaren Mercedes pilotu Kimi Raikkonen kazandı.

5 bin 340 metre uzunluğundaki İstanbul Park Pisti'nde, 58 tur üzerinden yapılan toplam 309.720 kilometre mesafeli yarışa "pole pozisyonda" başlayan Raikkonen 1.24.34.454'lük derecesiyle birinciliği elde ederek bu sezonki 5, kariyerindeki 6. Grand Prix zaferine ulaştı.

Yarışı ikinci sırada götüren McLaren Mercedes pilotu Kolombiyalı Juan Pablo Montoya, son 2 tura girilirken spin atıp pistten çıkınca, 2'liği Renault pilotu Fernando Alonso'ya kaptırdı.

Alonso, yarışta Raikkonen'in 18.6 saniye gerisinde ikinci olurken, Montoya ise 19.6 saniye geride damalı bayrağı 3. sırada gördü.

Yarışın startıyla birlikte 2. cepten yarışa başlayan Renault pilotu Giancarlo Fisichella atak yaparak McLaren Mercedes pilotu Kimi Raikkonen'i geçti.

Raikkonen, ilk tur bitmeden Fisichella'yı geçerek liderliği yeniden ele geçirdi.

Bu arada, ilk turdaki ilk dönemeçte pistten çıkan Sauber Petronas pilotu Felipe Massa da ön kanadı kırıldığı için pite girmek zorunda kaldı.

BMW Williams takımından Nick Heidfeld 5., Mark Webber ise 8. turda sağ arka lastikleri patlayınca pite girdiler.

14. turda Michael Schumacher ile Mark Webber geçiş sırasında birbirleriyle çarpıştı. İki araç pite girip daha sonra yarışa devam etti.

Michael Schumacher 16. turda yarışı bırakmak zorunda kaldı. Schumacher 17 tur sonra 33. turda yeniden yarışa döndü, ancak Alman pilot 51. turda pit alanına girerek yarışı yeniden bıraktı.

Mark Webber de 22. turda spin atıp pist dışına çıktı. Avustralyalı pilot yarışa devam edemedi.

29. turda pite girdiğinde motorundan duman çıkan Felipe Massa da yarışa devam edemeyen pilotlar kervanına katıldı.

Yine 29. turda spin atıp pistten çıkan ve aracı hasar gören Nick Heidfeld de yarışı tamamlayamadı. Bitime 4 tur kala Minardi takımından Christijan Albers yarış dışı kaldı.

Formula 1 Türkiye Grand Prix'sinde sıralama şöyle oluştu:

1.Kimi Raikkonen -- McLaren Mercedes -- Finlandiya -- 1.24.34.454
2.Fernando Alonso -- Renault -- İspanya -- 1.24.53.063
3.Montoya -- McLaren Mercedes -- Kolombiya -- 1.24.54.089
4.Giancarlo Fisichella -- Renault --İtalya -- 1.25.12.427
5.Jenson Button -- BAR Honda -- İngiltere -- 1.25.13.758
6.Jarno Trulli --Toyota -- İtalya --1.25.29.874
7.David Coulthard --Red Bull Racing -- İngiltere -- 1.25.43.750
8.Christian Klien --Red Bull Racing --Avusturya -- 1.25.46.076
9.Takuma Sato --BAR Honda -- Japonya -- 1.26.24.441
10.Rubens Barrichello --Ferrari -- Brezilya -- +1 tur
11.Jacques Villeneuve --Sauber-Petronas -- Kanada -- +1 tur
12.Ralf Schumacher --Toyota -- Almanya -- +1 tur
13.Robert Doornbos -- Minardi-Cosworth -- Hollanda -- +3 tur
14.Narain Karthikeyan --Jordan-Toyota -- Hindistan -- +3 tur
15.Tiago Monteiro -- Jordan-Toyota -- Portekiz -- +3 tur
16.Christijan Albers -- Minardi-Cosworth --Hollanda -- Bitiremedi
17.M.Schumacher -- Ferrari -- Almanya -- Bitiremedi
18.Nick Heidfeld -- Williams BMW -- Almanya -- Bitiremedi
19.Felipe Massa -- Sauber Petronas -- Brezilya -- Bitiremedi
20.Mark Webber -- Williams BMW -- Avustralya -- Bitiremedi

Raikonen: "Her zaman hislerinize güvenmemelisiniz"

Yarış sonrası düzenlenen basın toplantısına katılan Türkiye Grand Prix'sinin ilk galibi McLaren Mercedes pilotu Kimi Raikonen, yarışa iyi bir başlangıç yapamadığını söyledi. Yarışın başında spin attığını ve bu nedenle yarışa istediği gibi başlayamadığını ifade eden Finlandiyalı pilot, "Kendime güvenim ve hızım vardı, yeterli yakıta da sahiptim, fakat hiçbir zaman kesin olarak ne olacağını bilemezsiniz. Fırsatı yakalamak lazım. Her zaman hislerinize güvenmemelisiniz" dedi.

İstanbul Park Pisti'ni gayet güzel bulan Raikkonen, "Pist gayet güzeldi. Ben, virajlarda bile zorluk çekmedim. Pist bence daha da zor olabilir. Yarış sırasında kendimi rahat hissettim. Hava sıcak değildi, rahattım" ifadelerini kullandı.
Takım arkadaşı Juan Pablo Montoya'nın 2.'liği son 2 turda Renault pilotu Fernando Alonso'ya kaptırmasını büyük bir şansızlık olarak nitelendiren Raikkonen, "İlk 2 sırada yer almamız güzel olurdu" dedi.

Raikkonen yarışı kazanmasına rağmen şampiyona lideri Alonso ile arasındaki farkın sadece 2 puan azaldığı şeklindeki bir değerlendirmeye ise, "2 puan 2 puandır. Sezon sonunda fark oluşturabilir. Biz, daha çok yarış kazanmak istiyoruz" şeklinde cevap verdi.

Renault pilotu Fernando Alonso ise, son 2 tur kala Montoya'yı geçmesinin iyi bir sürpriz olduğunu ifade etti. Montoya'yı geçebileceğini sanmadığını itiraf eden şampiyona lideri Alonso, "Bu yarış bizim için bir hayal kırıklığı oldu. McLaren Mercedes ile mücadele edemedik, yavaştık" dedi.

Başlangıcın çok heyecan verici olduğunu, 1. turda iyi mücadele etmelerine rağmen ilk 10 turda Kimi Raikkonen'i geçemediğini kaydeden Alonso, "Pist çok güzeldi. Boyunları biraz zorluyor. Bu nedenle daha iyi konsantre olmalıyız. Hava çok sıcak değildi. Çok heyecanlı bir yarış oldu. Bana çok uzun gelmedi" ifadelerini kullandı.

McLaren Mercedes pilotu Juan Pablo Montoya da, "2.'liği Alonso'ya kaptırmak tabi ki biraz hayal kırıklığı oldu. Sıralamalardaki gibi bugün bizim için çok iyi geçecek gibi gözüküyordu. Yarışın başında yağmur vardı, birazcık şanssızdık" dedi.

Portekizli pilot Tiago Monterio'nun kendisine arkadan vurduğunu belirten Montoya, "İyi puanlar aldık. İyi bir ekip işi çıkardık" diye konuştu.

Raikkonen, kupasını Başbakan Erdoğan'dan aldı

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 14. ayağı olan Türkiye Grand Prix'sini kazanan McLaren Mercedes'in Finli pilotu Kimi Raikkonen'e birincilik kupasını Başbakan Erdoğan verdi.

Renault'un İspanyol pilotu Fernando Alonso'ya ikincilik kupasını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, McLaren Mercedes'in Kolombiyalı sürücüsü Juan Pablo Montoya'ya da üçüncülük kupasını Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Mümtaz Tahincioğlu verdi.

Türkiye Grand Prix'sine özel hazırlanan lale şeklindeki kupalarına kavuşan pilotlar, kürsüde şampanya patlatarak zaferlerini kutladı.

slayer

Üye
- pist manyaktı. yarış bitince F1 kurdum bilgisayara
- raikkonen kazandı yazık oldu :(
- 1. lik kupasunı Mümtaz Tahincioğlu vermeliydi :eksi:
- basın toplantısını çeviren vatandaşın dediklerinden bişey anladıysam.. :wacko:
- montoya kadar kazma bi adam varmı?? :sist:

the_patriot

Üye
Originally posted by blslayer@Aug 21 2005, 11:04 PM
- pist manyaktı. yarış bitince F1 kurdum bilgisayara
- raikkonen kazandı yazık oldu :(
- 1. lik kupasunı Mümtaz Tahincioğlu vermeliydi :eksi:
- basın toplantısını çeviren vatandaşın dediklerinden bişey anladıysam.. :wacko:
- montoya kadar kazma bi adam varmı?? :sist:
[post=140353]Quoted post[/post]​

en sessiz kutlama istanbul park ta oldu :(

__Midas__

__Midas__

Üye
abisi o değilde 2. olan alonsonun ödülünü geç verdiler adamcağaz kalakaldı öyle,sağa sola bakıyodu :haha: :haha:

Caine

Caine

Üye
yarıştan 1-2 gün önceydi heralde ve maxi cepte konu acılmıştı ve tek favorimi söylemiştim. demekki yanılmadım. helal olsun adama ve banada :)

:artı: Kimi Raikkonen -- McLaren Mercedes -- Finlandiya :artı:

FrontmaN

FrontmaN

Üye
bi an için Alanso nun kupayı unuttular sandım acaca unutsalar ne olurdu :D

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
İlginç bi yarıştı.. :wacko:

Gokhan43

Gokhan43

Üye
    Konu Sahibi
İstanbul ve Türkiye için böyle organizasyonların devamı dileğiyle. :oke:

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
Siz tabi istanbulu görmediniz 2 gündür heryerde polis var...

Dün gece havaalnından gelirken mertere doğru falan her 10 metrede 1 polis var dün gece .... iş yapamadı sanırım.. ehe:

ringwraith

Üye
istanbul parktaydım çok güsel bişi olduuğunun bi daha farkına vardım formulanın

oteb

Üye
Yıllardır seyrediyorum, yarış başladı sanki F1 ile ilk kez tanışmışim gibiydim. Bugünleri görmek gerçekten gurur vericiydi...

metintekin

Üye
bende yıllardır izliyorum . ama dün sanki hayatımda F1 izlemiş gibi oldum wallahi. gerçekten türkiye artık bazı şeyleri başarmaya başladı. ama keşke yarışta 1-2 kaza olsaydıda yarışın aksiyonu artsaydı :P

İnşallah İzmirdede böyle güzel organizasyonlar gelirrr. AMİNNNNNNN...

Kin_ittifak

Kin_ittifak

Üye
Originally posted by Caine@Aug 22 2005, 12:43 AM
yarıştan 1-2 gün önceydi heralde ve maxi cepte konu acılmıştı ve tek favorimi söylemiştim. demekki yanılmadım. helal olsun adama ve banada :)

:artı: Kimi Raikkonen -- McLaren Mercedes -- Finlandiya :artı:
[post=140458]Quoted post[/post]​

aynen bende aynısı demistim.her zaman raikonen fanıyım :artı:
yane en üzüldgüm nokta ise montayaya arkadan carpan monterio du adamın 2 likteden etti..sen fark yemissin ona yaklasmaman gerekirdi..bence ceza alabilir..çünkü kurallarda fark yedi isen yol vermek zorundasın ayrıca bu arkdan carpıyo..

msw

msw

Üye
Ne diyebilirim ki adamım kazandı....Televizyondan resimlerini bile çektim duvar kağıdı yaptım...Videosunu çektim sesini çektim...işte formula 1 işte yarışçı işte istanbul....

Üst Alt