İstanbul-New York Arası 1 Saat

 • 5 Kasım 2010
 • 730 Okunma
 • 11 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. NASA, ses hızından 7 kat daha süratli uçabilecek yolcu uçağının yapımı için düğmeye bastı.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  AMERİKAN Uzay Ajansı NASA, dün resmen ses hızından 7 kat daha süratli uçabilecek bir yolcu uçağının yapımı için düğmeye bastı. 'Hipersonik' olarak adlandırılan uçak, saatte 8 bin 643 kilometre hıza çıkabilecek. Böylece normalde 10 saat olan İstanbul- New York uçuşları 1 saate inecek.

  NASA çalışmalarına aslında Mars'a gidebilecek bir uzay aracı için başlatmıştı. 2013'e kadar tasarımı tamamlanacak hava aracı, uçuşunun önemli bölümünü atmosfer dışından gerçekleştirilecek.

  Daha önceden X-43A adı verilen deneysel uçakla ses hızının 9.6 katı yani 11 bin 854 kilometre hıza ulaşan NASA mühendisleri yeni uçakta benzer teknolojileri kullanmayı planlıyor.

  Bu hızda atmosferin gövdedeki sürtünme etkisini azaltabilmek için hafif ve dayanıklı özel malzemeler kullanılacak. Roket motoru ile yerden 20 bin metre yüksekliğe çıkacak uçak, burada yeni nesil çevreye zarar vermeyen yakıt kullanacak motorlarla yüksek hıza ulaşacak.

  Hipersonik uçağın planlandığı gibi 3 yıl içinde geliştirilebilmesi durumunda, bu yeni teknolojinin hızla ticarileşebileceği ve üretilecek yeni yolcu uçaklarının bugün ortalama 12 saat olan New York- Sydney uçuş süresini 1- 1.5, İstanbul- New York uçuşlarının da bir saate indireceği belirtiliyor.

  BOEING VE LOCKHEED DE HİPERSONİK UÇAK YAPACAK
  NASA'nın geliştirdiği teknolojileri yakından takip eden Amerikan Boeing ve Lockheed Martin şirketleri de çok hızlı yolcu uçağı yapabilmek için tasarımlara başladı. Yolcuların artık daha hızlı uçmak istediklerini belirten uzmanlar sessiz motor ve yeni nesil teknolojiler ile bu uçakların havayolu seyahatini kısaltacağını açıkladı.


  İSTANBUL- DHA

   


  Yazan: X-LifeHard
  Necmati bunu beğendi.
 2. hiç doymuyoz insan oğlu olarak eskiden burdan new york a gitmek aylarca sürerken şimdi 10 saat fakat biz hala bunu kısaltmaya çalışıyoz bir saat olunca da 10 dakkaya mı indirecekler :D
   
 3. Teknoloji hayatı kolaylaştırmak için var:oke:
   
 4. O kadar yükseldikden sonra yakıta ne gerek var ki, yokuş aşağı alırsın boşa, olur sana İstanbul-New York arası çeyrek depo :ehe
   
 5. insanoğlu kıyameti getirmek için elinden geleni fazlasıyla yapıyo:ehe
   
 6. istanbul-new york minübüs hattı gibi birşey olcak herhalde :d:
   
 7. adamlar ses ten hızlı diyo minübüsün kaportası dayanmaz o baskıya:ehe:ehe
   
 8. Türk malı olursa hiçbirşey olmaz :d:
   
 9. dene o zaman:d:
   
 10. :oke:valla öyle:islik
   
 11. benim arabayada lazım böyle bir motor :D
   
 12. ama sade motor sağlam kalır:d::ehe
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
21/01/2019 - 14:21