iPhone 5S'teki parmak izi teknolojisi Android'e de geliyor!

 • 13 Eylül 2013
 • 569 Okunma
 • 13 Cevap

Sizce bu sene içinde(2013) Android'li bir cihaz ile gelir mi?

 1. Evet

  oy sayısı 1
  20,0%
 2. Hayır

  oy sayısı 4
  80,0%
 1. iPhone 5S daha piyasa sürülmedi ama hakkındaki haberlerden bilinen bir şey varsa, o da ana ekran tuşuna entegre edilmiş olan bir parmak izi okuyucusu. Bu özellik, güvenliği arttıracak ve mobil olarak alışveriş ya da ödeme yapmaya çekinenlerin korkularını sona erdirecek. Bu, iPhone 5S’nin en çok öne çıkan özelliği olabilir ancak Amerikalı ekonomi gazetesi Wall Street Journal, en az bir Android akıllı telefonun da parmak izi okuyucusuyla geleceğini bildirdi.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Wall Street Journal’ın Apple ve Google ile bağlantılı “içeriden kaynağı”, Apple’ın yeni akıllı telefonuna koymaya karar verdiği parmak izi okuyucusunun diğer şirketler tarafından da uygulanmaya başlayacağını iddia etti. Parmak izi okuyucusuna sahip olacak bu gizemli Android akıllı telefonunun, bu sene piyasaya sürülecek telefonlardan biri olduğu söyleniyor. Ancak cihazın Türkiye’ye gelip gelmeyeceği belli değil.

  Parmak izi sensörü cihazlarda bir yenilik değil. Yıllardır işle alakalı notebook bilgisayarlarda gördüğümüz bu teknoloji, 2011’de piyasaya sürülen Motorola Atrix 4G gibi akıllı telefonlarda da kullanılmıştı. Yalnız Atrix’in parmak izi sensörü oldukça sorunluydu. Her zaman istendiği gibi çalışmıyordu ve uzun yıllar boyu kullanım için tasarlanmamıştı.

  Şimdi teknoloji meraklılarının Apple’dan beklentisi çok daha fazla. Parmak izi okuyucusu üreten Authentec’in, safirden bir ana anahtar yaptığı ve bu okuyucunun çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü olacağı söyleniyor.

  Artık şifre koyma sistemleri gibi verilerin kaybına, çalınmasına ve özel bilgilerin ortaya çıkmasına yol açacak yöntemlerden, yavaş yavaş güvenli mobil kullanım özelliklerinin yerleştiği yeni bir çağa tanık oluyoruz.
   


  Yazan: EneSismanoglu
 2. bence çok da önemli bir özellik değil sanki sürekli paralı bir şey alınıyo alınsa da 2 günde 1 dir en fazla onda da şifre girmek en faz 2-3 sn yani bu kadarcık süre için değmez bence
   
 3. fazlasıyla gereksiz :D gelmese daha iyi boşu boşuna fiyat yükseltmiş olur.
   
 4. Zaten Motorola Atrix ile gelmişti.
   
 5. Yalnız Atrix’in parmak izi sensörü oldukça sorunluydu. Her zaman istendiği gibi çalışmıyordu ve uzun yıllar boyu kullanım için tasarlanmamıştı.
   
 6. Parmak izi sensörü cihazlarda bir yenilik değil. Yıllardır işle alakalı notebook bilgisayarlarda gördüğümüz bu teknoloji, 2011’de piyasaya sürülen Motorola Atrix 4G gibi akıllı telefonlarda da kullanılmıştı. Yalnız Atrix’in parmak izi sensörü oldukça sorunluydu. Her zaman istendiği gibi çalışmıyordu ve uzun yıllar boyu kullanım için tasarlanmamıştı.

  ctrl+c, ctrl+v :ehe
   
 7. Baya gereksiz bir şey
   
 8. aslinda bazi yerlerde cok ise yarayabilir ama bunu telefona koyunca nerden baksan 200 300 belki daha fazla fiyat artiracaklar , sarj a da baya etkisi olur guvenlik olayida tartisilir . en ufak bi uygulama indirirken bile sacma sapan izinler istiyo bide parmak izimi verirsek guvenligimiz nerde kaldi
   
 9. Bence iphone5S'in önemli özelliği bu değil, satış politikası, reklamcılık, kandırmacılık, bebelere balon... Aypon alın barnah basın... :D
  Değişen donanımı 64bit işlemcisi, kamerası vs hoş olmuş. En çok hoşuma giden olay 64bit oldu.
   
 10. katılıyorum :alkis
   
 11. NSA artik email sms aramalara ek parmak izide toplar wikipedia gibi halka acik bir sitede dahi nsa nasil birsey yaziyor
   
  Son düzenleme: 14 Eylül 2013
 12. Ios de markette filan da kullaniliyor.Sahsen izinlere bile tek tek bakip uygulama indiriyorken parmak filn basmam:bilmm
   
 13. iyi olur
   
 14. Fazla önemli bir özellik değil. Apple'ın sadece telefonun işlemci gibi bileşenleri yenilemek istememesinden dolayı koyduğu bir özellik. 4S'de de Siri'yi koymuştu.
   

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
21/01/2019 - 06:04